Nem az IT-cégek a legnagyobb költők, mégis ők a leginnovatívabbak. És mit ad isten, épp a Volkswagen vezeti a kiadási listát.

Igazán pikáns, hogy a Startegy& és a PwC közös tanulmánya, a 2015 Global Innovation 1000 a Volkswagent hozza ki az első helyre azon a listán, amelyen a kutatás-fejlesztésre legtöbbet költő vállalatokat rangsorolták. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a tanulmány szerint ettől még nem a VW a leginnovatívabb vállalat.

A vizsgált ezer cég 2015-ben összességében 680 milliárd dollárt fordít K+F-re, de ebből a húsz legtöbbet költő cég közel 180 milliárddal veszi ki a részét, a maradék 500 milliárd pedig 980 cég költéseiből jön össze.

Computing, elektronika, egészségügy...

Bár a cégek rangsorát a Volkswagen vezeti, iparági szinten az elmúlt egy évben nem az autógyártók fordították a legtöbbet kutatásra. Az iparági rangsort messze computing és elektronikai ipar, valamint az egészségügy vezeti. A VW egyébként 15,3 milliárd dollárt fordít erre, látványosan többet, mint például a lista harmadik helyezettje, az Intel (11,5 milliárd), de a Samsung K+F laborjai is több mint egymilliárddal kevesebből gazdálkodhatnak idén. Az informatikai, elektronikai, szoftver és internetes iparágba sorolt cégek egyébként összességében 242 milliárdot költenek K+F-re, azaz mintegy 35 százalékát a teljes körnek.

Iparágak eészesedése a K+F költésekből, 2015
Create pie charts

A húszas listán négy cég, a Samsung (14,1 milliárd dollár), az Intel (11,5 milliárd), a Cisco (6,3 milliárd) és az Apple (6 milliárd) képviseli a computing és elektronikai iparágat. Érdekesség, hogy az Apple először kerül az első húszba a felmérés történetében (2007-re készítették el először), de Cupertinóban idén nagyon belehúztak: 2014-hez képest ugyanis 35 százalékkal növelték K+F kiadásaikat. A húszas listán egyedül az Amazon bővítette a pénzkeretét nagyobb mértékben: 41 százalékkal költenek többet idén, mint tavaly.

Mindenki Ázsiában akar fejleszteni

Bár a távol-keleti cégek szeretik hangoztatni, hogy szívesen hozzák a fejlesztőlaborjaikat Európába vagy épp az USA-ba – ebben különösen a telekommunikációs hálózati berendezéseket gyártó cégek (pl. Huawei, ZTE) jeleskednek –, a tanulmány kicsit más képet mutat. Az amerikai és európai cégek viszik inkább minél keletebbre ezt a tevékenységüket.

Ettől persze még mindig toronymagasa az Egyesült Államok vezet. 2007-ben jóval magasabb szintről is indult: akkor a vizsgált vállalatok költése összességében 109 milliárd dollár volt, 2015-re pedig 145 milliárdot mért a kutatás. Kína fejlődik a leggyorsabban: 9 év alatt több mint duplájára, 25 milliárdról 55 milliárdra növelték a kínai vállalatok – nem utolsósorban hathatós állami segítséggel – a költéseiket, amivel sikerült átvenniük a második helyet. Ehhez képest a harmadik helyen álló Japánban és a negyedik Németországban alig bővítették a cégek ezt a tevékenységüket: előbbiben 40-ről 50 milliárdra, utóbbiban 28-ról 32 milliárdra nőtt a listára kerülő cégek K+F költése.

A tendencia Amerika számára akár aggasztó is lehet – az európai cégekről nem is beszélve –, ugyanis ha ilyen tempóban bővül a távol-keleti és dél-ázsiai régió, belátható időn belül áttevődhet az innováció központja az ázsiai országokba.

Top 10 K+F vállalat, 2015
Create your own infographics

A teljes igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a Kínában megjelenő K+F tevékenység nem belső forrásokból táplálkozik. Jelentős része ugyanis lényegében importált tevékenység, azaz olyan cégek növelik a kínai fejlesztési kiadásokat, melyek székhelye nem Kínában van. A legnagyobb hozzájárulók egyébként az egyesült államokbeli és a más ázsiai országokban lévő vállalatok. Az USA ilyen módon 18,2 milliárd dollárral, Japán 9,2 milliárddal, Németország pedig 4,6 milliárddal járul hozzá a kínai innovációhoz. (Az európai cégek összességében egyébként 8,4 milliárd dollárt költenek el Kínában K+F-re.)

Ázsia olcsóbb, de Amerikában jobb a klíma

A tanulmány persze próbálta kideríteni az okokat is: a vállalatok zömében azért szeretik Kínába vinni a fejlesztőlaborjaikat, mert 1. ott van a gyártás, és sokkal jobb, ha ahhoz közel van a fejlesztés is; 2. sokkal olcsóbban megússzák, mint a saját országukban.

Az érdekes az, hogy már van Kínánál is olcsóbb helyszín, és már a kínai vállalatok is felfedezték, hogy olykor gazdaságosabb exportálni a kutatási tevékenységüket, bár ez egyelőre szerény, 2 milliárd dollár értéket képvisel.

Kína mögött nagyon jön fel India, idén már 28 milliárd dollár volt a listára került, és jelentős K+F tevékenység koncentrálódik Dél-Koreában is.

Az amerikai cégek dominanciája a kutatás-fejlesztésben ugyan megkérdőjelezhetetlen, de irdatlan összeget költenek ilyen célra külföldön is. Míg a belső K+F költések 2015-ben 145 milliárd dollár körül alakulnak, 121 milliárdnyit exportáltak olyan országokba, ahol olcsóbb a fejlesztés: Indiába, Kínába, Dél-Koreába.

Európa pedig exportálja az USA-ba. Ebben főleg a német cégek jeleskednek. Persze sem az olcsóság, sem a kedvez ő adózás nem vonzhatja őket, ellenben az innovációs kultúra és a koherens ökoszisztéma mindenképpen vonzó. Nagyon sok stratup is igyekszik Amerikába, mondván, ha ott sikeres lesz, akkor sikeres lehet az egész világon.

K+F költések változása országonként 2007 és 2015 között
Create column charts

Európa gyengélkedik. 2007-ben például még komoly vonzerőt képviselt más kontinensek, például amerikai cégek számára, hogy ide helyezzék fejlesztéseiket (Nagy-Britannia volt az első számú célpont, de jelentős volt a skandináv országokba irányuló K+F export is.) A mostani gyengélkedés egyik oka, hogy az európai cégek szívesen viszik olcsóbb országokba ezt a tevékenységüket, amiből egyelőre a kelet-európai országok is profitálnak, mindenekelőtt Lengyelország és Románia.

A tíz leginnovatívabb cég K+F költései, 2015-ben
Create your own infographics
Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.