Miki egér nemet mondott a rövid üzenetes kommunikációra, tovább folytatódik a Twitter kálvária.

Egy ideje már tart a Twitter kálváriája. A rövid üzenetek küldésére szakosodott szolgáltatás tavaly májusban például egy túl korai jelentés miatt zuhant meg. Egy New York-i pénzügyi adatelemző cégnél szúrták ki, hogy a Twitter részvényeseknek szóló oldalán megjelentek a negyedéves számok, majd a legfontosabb tényeket stílusosan ki is posztolták saját Twitter-csatornájukon. A részvényárfolyamok azonnal zuhanni is kezdtek, végül 18 százalékos lett a napi árfolyamesés.

A figyelmetlenség mellett a zuhanásban már tavaly is komolyan közrejátszott, hogy a forgalom 436 millió dollár lett, ami alaposan elmarad az elemzők által várt 456 milliós szinttől. Nagyobb probléma azonban, hogy a vállalat még mindig nem volt képes nyereséget termelni: a nettó veszteség 162 millió dolláros volt a negyedévben.

A balszerencse áradása

A trend aztán folytatódott: 2015 utolsó negyedéve szinte minden szempontból csalódást keltő produkciót hozott. Ugyan a Twitter 710 millió dollárt keresett az októbertől december végéig tartó periódusban (majdnem 50 százalékkal többet, mint egy évvel korábban), de a sokkal több pénzből sem volt képes nyereséget csinálni.

A mikroblog-szolgáltatónál mondjuk ez nem újdonság, hiszen tíz éves története során még nem volt olyan időszak, amelyik nettó profittal zárult volna. Bár a tavalyelőtti 125 millióról sikerült 90-re csökkenteni a veszteséget, ám a befektetők jogosan háborognak, hogy a másfélszeres bevétel sem volt elég a pozitív szaldóhoz.

Végül úgy döntöttek a vállalatnál, hogy megpróbálják eladni a Twittert, hátha az új tulajdonos nyereségesre tudja változtatni. Szeptemberben a Recode egy alapos listát állított fel a lehetséges kérőkről. Itt a technológiai cégektől (Apple, Microsoft, Google, Facebook) a telekommunikációs szolgáltatókon át (Verizon, ComCast) a médiavállalatokig (Disney, News Corp) minden lehetséges vásárlót figyelembe vettek.

Október elején a The Wall Street Journal már gyakorlatilag kész tényként kezelte, hogy a Salesforce szárnyai alá kerül a Twitter. A hírre újabb 5 százalékot erősödtek a mikroblog-szolgáltató papírjai, miközben a másik oldalon már nem volt akkora a lelkesedés, hiszen a hírbe hozott vevőaspiráns részvényei párhuzamosan majdnem 6 százalékot vesztettek értékükből.

Elmaradó leánykérések

Az elmúlt hetekben aztán a korábban felkapott nevek közül sorra érkeztek a közvetlen, vagy éppen közvetett cáfolatok a vásárlási szándékkal kapcsolatban. Kiderült, az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Google-nél sincs asztalon a téma, a Salesforce első számú embere pedig ugyan nem tagadta magát az érdeklődést, ám szavaiból leginkább arra lehet következtetni, hogy ők sem fognak ajánlatot tenni.

Lehetséges vásárlóként szóba jött a Disney (Walt Disney Company) is. A Miki egér jogtulajdonosa végül egészen szokatlan indokot hozott fel az akvizíció ellen, értesült a Bloomberg. Az elsősorban gyerekeket és fiatalokat célzó médiamogul szerint a Twittert gyakran használják személyes zaklatásra (bullying) és zajlik rajta virtuális bántalmazás, ami nem tenne jót a cég hírnevének és így a róla kialakított képnek.

Nem is annyira légből kapott érvelés ez egyébként, hiszen számos alkalommal sértegettek már a Twitteren keresztül embereket. Például Robin Williams 2014 augusztusi halálát követően annyira sokan zaklatták a színészlegenda lányát, hogy ő inkább törölte a szolgáltatás mobil appját telefonjáról – és ez csak egy az ismertebb embereket érő támadásokból.

Nincsen tehát jó helyzetben a rövid üzeneteiről ismert vállalat, egyelőre nem tudni, vajon lesz-e vevője még az idén, legalább elhatározás szintjén.

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.