A gépi kutakodás ellen beépített, népszerű biztonsági lépcső már egy ideje nem tekinthető betonvédelemnek, de egy új kutatási projekt a korábbiaknál is hatékonyabban tudja kijátszani a szöveges CAPTCHA-t.

Lassan tényleg nyugdíjazni kéne a CAPTCHA-t. Egy angol-kínai közös kutatócsoport frissen publikált tanulmányában például arról számol be, hogy fejlesztésük gyorsabban, kisebb költséggel és nagyobb megbízhatósággal veri át a robotlátogatók szűrésére használt, elavult rendszert, mint a korábbi próbálkozások. Miközben utóbbiak között is volt már jó pár sikeresnek mondható megoldás

Kevéssel is beéri

A kontinenseken átívelő egyetemi projektben a neurális hálózat egy speciális változatát, a generatív ellenséges hálózat (generative adversarial networks, GAN) technológiát hívták segítségül. Ez a módszer elsősorban ott hasznosítható, ahol a gépi tanulásra trenírozott algoritmus számára nem áll rendelkezésre megfelelő nagyságrendű példa, amiből tanítható lenne. A GAN ezt azzal hidalja át, hogy két algoritmust versenyeztet meg egymással. Az első egy kisebb mintából alkot mesterségesen újakat, a második pedig igyekszik kiszúrni, hogy a kollégától kapott anyag az eredeti készletből való, vagy csak gépi kreálmány. Ezeket a meccseket sokszor lejátszva pedig mindkét fele a rendszernek egyre jobb teljesítményre képes.

A fenti eljárás a szöveges CAPTCHA feltörésénél hasznosították, mivel a kutatók nem tartották életszerűnek, hogy egy lehetséges támadás előtt a hekkerek olyan mennyiségű mintát tudnának begyűjteni, ami párhuzamosan nem eredményezne lebukást. Azaz ha milliós nagyságrendben próbálkoznak a hagyományos mesterséges intelligenciára épülő feltöréshez szükséges adatbázis kiépítésével, azt biztosan kiszúrják a másik oldalon, ami után vége is van a bulinak.

Az angol-kínai csapat ezért mindössze 500-as mintákat vett az 50 legnépszerűbb oldalon található 11-féle szolgáltatás generálta készletből. Mindezek beszerzése, majd emberi megoldásának rögzítése együttesen sem több néhány óránál, a költsége pedig elhanyagolható.

Szövegértésből ötös

Amint megvolt a kiinduló adatmennyiség, a GAN-t arra utasították, hogy kreáljon nagyjából 200 ezer hasonló mintát minden egyes szolgáltatáshoz. Az eredmény pedig egy elképesztően hatékony feltörési fegyver lett. Bizonyos oldalakon (például a Megaupload esetében) a sikeres hozzárendelések aránya elérte a 100 százalékot, és sok más webszájton sem maradt el sokkal ettől. Még a keményebb diónak bizonyuló rendszerek esetében is jobb pontosságot értek el a kutatók, mint más csapatok korábban publikált projektjei.

 
Példák a Google eredeti szöveges feladványaira (fent) és a számítógép alkotta "hamisítványokra" 

 

A hatékonyság mellett az új módszer figyelemre méltó eleme még az is, hogy mindezt rendkívül takarékosan képes elérni. Mint ahogy említettük, az 500-as kiinduló adatmennyiség megszerzése alig pár órás feladat, míg maga feltörés végrehajtható egy sima felhasználói számítógépen is, ráadásul mindezt a másodperc töredéke alatt. Azaz ha egy hasonló technika ártó szándékú kezekbe kerül, egész könnyen indítható túlterheléses támadás, vagy spamáradat azon oldalak ellen, amelyek a szöveges CAPTCHA védelmére bízzák magukat.

Alternatív utak

Természetesen a kutatás célja pont az, hogy mindezekre a veszélyekre felhívja a figyelmet. A projekt vezetője például azt javasolja a weboldalak üzemeltetőinek, hogy fontolják meg más, lehetőség szerint több egymásra épülő alternatív megoldás használatát. Ilyen lehet a biometrikus azonosítás (bár az sem mindig törésbiztos), a más készülékhez kötött autentikáció (pl SMS-küldés), esetleg a felhasználói viselkedést figyelő rendszer (mint amilyen a Google reCAPTCHA szolgáltatása).

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

Biztonság

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.