Minden bizonnyal a tavalyi volt az utolsó év, amikor az okostelefonok piaca két számjegyű növekedést tudott elérni. A csúcskészülékek gyártói kezdhetnek aggódni.

Az IDC friss jelentése szerint 2015-ben mérhettek utoljára 10 százalék feletti éves növekedést az okostelefonok értékesítésében. Az amerikai piackutató előrejelzése szerint 2020-ig már csak sokkal óvatosabb tempóban bővülhet a szegmens.

Eddig tartott

Tavaly az IDC becslése alapján 1,44 milliárd telefont adtak el világszerte. Ez 10,4 százalékkal haladja meg a 2014-es mennyiséget és nagyjából megfelel a Strategy Analytics hasonló témában korábban megjelent elemzésének. Utóbbinál is figyelmeztetésként szerepelt, hogy a két számjegyű éves növekedés ellenére a tavalyi utolsó negyedévben nagyon megtorpantak az eladások, és ez nem sok jóval kecsegtet az elkövetkező időszakra nézve.

Az IDC osztja a fenti nézetet, és úgy kalkulálnak, hogy idén várhatóan 1,52 milliárd készülék találhat gazdára, ami 5,7 százalékos piaci növekedést jelenthet. Nagyjából ezt az éves ütemet látják reálisanak egészen 2020-ig nyúló középtávú előrejelzésükben. Az elkövetkező öt évben átlagosan 6 százalékkal bővülhet az értékesített darabszám és 2020-ban már 1,9 milliárd fölé nőhet a piac.

Nagyobb, olcsóbb

Ami a készülékkategóriákat illeti, a nagy kijelzővel szerelt telefonok egyre népszerűbbé válnak. Már tavaly is minden öt készülékből egy phablet, azaz méretben a táblagép és a normál okostelefonok között elhelyezkedő típus volt, de ugyanez öt év múlva megközelítheti az egyharmados arányt.

Ezzel párhuzamosan az átlagos eladási ár viszont zsugorodni fog. A számítások szerint a tavalyi 295 dolláros szintről 2020-ra nagyjából 237 dollárra mérséklődik majd egy átlagos mobil árcédulája. Ezt egyrészt a méretgazdaságosságból származó költségcsökkentés teszi lehetővé, másrészt magának az okostelefonpiacnak az átalakulása. Utóbbi alatt a belépő szintű készülékek iránt megjelenő fokozott keresletet kell érteni. Ez leginkább az afrikai, közel-keleti térségben és Indiában jelentkezik majd markánsan az eladási számok növekedésében. Érdekesség, hogy az IDC becslése szerint csak India önmagában a világszintű értékesítések közel 15 százalékát adja majd 2020-ban, ami körülbelül a duplája a tavalyi aránynak.

Észak-Amerika, Nyugat-Európa és Japán piaca teljesen telítődött, így ezeken a helyeken sokkal nehezebb lesz új vevőket találni. És mivel a csúcskészülékek jellemzően a fejlett régiókban fogytak átlagon felül, így például az Apple-nek és a Samsungnak is gondot okozhat zászlóshajóik értékesítése.

Két, csak két legény van talpon

Van viszont egy számsor, amelyik sem az Apple-nek, sem az Androidot használó, éllovas Samsungnak nem fog kellemetlen perceket okozni. Az operációs rendszerek tekintetében ugyanis az iOS és az Android már most is kisajátítja gyakorlatilag a teljes piacot, és ez a hegemónia nemhogy nem fog megtörni, de még egy kicsit erősödik is az elkövetkező pár évben.

Tavaly még a két oprendszeren kívül 1,6 százalékot fel tudott mutatni a Windows Phone és még éppen látható, 0,6 százalékos volt az egyéb kategória, ahová például a kanadai BlackBerry rendszere tartozik. 2020-ban várhatóan a Microsoftnak már csak 0,9 százaléknyi tortaszeletke jut, míg a többiek egy fél százalékon osztozhatnak. Nem csoda, hogy nemrégiben a WhatsApp is bejelentette, hogy alkalmazása fejlesztésénél már csak a két nagyágyúval számol.

Mobilitás

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.