Monolit vagy a szervert, tárolómegoldásokat és hálózatot jól elkülönítő rendszereké a jövő?

Általánosan használt koncepció szerint egy hiperkonvergens infrastruktúra (HCI) a storage, a szerverek és a hálózati erőforrások virtualizációjával jár. Ez utóbbi azonban bizonyos szempontból kakukktojás, mivel a virtualizációs folyamat nem olyan egyszerű, mint a másik két összetevő esetében. Ennek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hálózat virtualizációja egyre gyakoribbá válik a hiperkonvergens infrastruktúrában.

Fókuszba kerül a hálózat

Miért van relatíve könnyű dolgunk a szerverek és a tárolók esetében, és miért okoz nehézséget a networking beállításának elválasztása a fizikai eszközöktől? Az előbbi két komponensnél mára rutinszerűvé vált a virtuális gépek formájában nyújtott erőforráskiosztás végfelhasználói szinten. Ezekben az esetekben ugyanis csupán pár dolgot – processzorokat, memóriát – kell kiosztani, hogy biztosítható legyen a feladatvégzéshez aktuálisan szükséges számítási és adattárolási kapacitás.

Ezzel szemben a hiperkonvergens hálózat implementálása a fizikai formában jelen levő switch-ek és vezérlők virtualizációját jelenti. Vagyis meg kell osztani az általuk kínált sávszélességet, hozzáférést és egyéb funkciókat a virtuális gépek között. A végfelhasználó hálózati hozzáférésnek virtualizációja azonban közel sem egyenlő a hálózati erőforrások virtualizációjával.

Mivel a hálózat kulcsfontosságú az összes többi erőforrás számára, ezért vitathatatlanul ez a legfontosabb tényezője a HCI rendszernek. Nem megfelelő működése esetén a virtuális gépek felhasználói számos negatív következménnyel kell, hogy szembesüljenek. A hálózati adatforgalom lassulása még a jobb következmények közé tartozik, de akár a VM teljes elérhetetlensége is előfordulhat. Röviden: ha nincs hálózat, nincsen virtuális gép sem, amin dolgozni lehetne.

Miért nehezebb feltörni a network dióját?

A lehetséges módszerek egyikét a hálózati interfész kártya (network interface card, NIC) VM-eken való virtualizációja jelenti. A voltaképp leggyakrabban használt eljárás I/O virtualizáció néven is ismert, mert a VM be- és kimeneti hálózati forgalmát virtualizálja. A Microsoft Hyper-V hypervisor és a VMware ESX egyaránt támogatja; előbbi ráadásul már az NIC teaming funkciót is elérhetővé tette a Windows Server 2016-ban. Ennek révén a virtuális NIC-k egyetlen, kiosztható virtuális hálózati adapterré alakíthatók, amivel csökkenthető a csatlakozási és adatátviteli problémák száma.

Ahhoz, hogy a hiperkonvergens platform hálózati szinten valóban ugyanazt a szintű virtualizációt nyújtsa, amit a szerverek és a storage tekintetében, a HCI hálózatnak a fizikai hálózati eszközök funkcionalitását kell nyújtania. Olyan logikai erőforráskészletté kell tenni őket, amiből a kívánt mennyiséget bármikor hozzá lehet rendelni egy virtuális géphez. Ehhez a fizikai hálózat javát a HCI appliance-nek kell tartalmaznia vagy szoftveresen replikálni kell az eszközben.

Melyik vállalatok képviselik ezt az irányt? Például a VMware, melynek NSX-T megoldása már nem csak a saját HCI rendszerével képes együttműködni, hanem például az OpenStackkel is. A Nutanix a hálózat virtualizációját hiperkonvergens platformján saját Acropolis infrastruktúra stackjén keresztül biztosítja.

Szoftveralapú hálózatról (software-defined networking, SDN) beszélünk, ha a tipikus hálózati hardverelemek – switch-ek, tűzfalak, routerek – menedzsmentje virtuálisan történik. Egyik nagy előnye, hogy a hálózati adminisztrátor egyetlen központi felületről felügyelheti az adatforgalmat ahelyett, hogy az egyes eszközöket külön-külön kellene szemmel tartania. Az olyan nagy gyártók, mint a Cisco, a Dell EMC vagy a Hewlett Packard Enterprise részeként működő Aruba már SDN képességgel bíró hiperkonvergens hálózati termékeket kínálnak.

Mesterhármas

Az Enterprise Strategy Group tavalyi, több mint ötszáz résztvevővel folytatott felmérése szerint mára nagyjából kiegyenlítődött a HCI-t használók és az attól egyelőre tartózkodók tábora a célcsoportban (39 százalék és 43 százalék). Az érintettek közel ötöde (18 százalék) pedig éppen tervezi a hiperkonvergens világba való belépést.

A nagy kérdés az, hogy melyik forma népszerűbb? A hálózati erőforrásokat virtualizáló, a komplett HCI platformot egy helyre összpontosító vagy a szerverekre és storage-re fókuszáló, a networköt külön kezelő megoldások? A válasz mindig az adott szervezet lehetőségeitől függ. Azoknál a vállalatoknál, melyeknél elég nagy a hálózati szakember gárda, és megvan a szándék is a hálózat építésére és fenntartására, ott nagy eséllyel a hálózattól különválasztott HCI platform bevezetése mellett fognak dönteni. Ezzel megőrizhetik a meglevő hálózati rendszer használatának előnyét, vagy szabadon dönthetnek arról, melyik forgalmazó mellett teszik le a voksukat.

Ezzel szemben a szoftveralapú átalakulást favorizáló szervezeteknél inkább a három erőforrást egybefogó megoldás felé billen a mérleg nyelve. Ez nyilvánvalóan nagyobb változást hoz a korábbi infrastruktúrához képest, de több előnnyel – nagyobb rugalmassággal, alacsonyabb működési költségekkel, egyszerűsödő üzemeltetéssel – is kecsegtet.

Az IDC 2017-es tanulmányának megállapítása szerint a HCI-telepítések zöme adatközpontokban ment végbe. Ezek 75 százaléka a meglevő infrastruktúrát – beleértve a hálózatot is – cserélte le. Történt mindez azért, mert a transzformációval szembeni elvárások akkor jelentkeznek igazán, ha a hiperkonvergens infrastruktúra bevezetése megfelelően és mindenre kiterjedően történik. Emiatt maga a piackutató cég is arra figyelmeztet, hogy HCI implentációja során a hálózatot nem szabad másodlagos tényezőként kezelni, sőt kritikus fontosságúként kell figyelembe venni.

Minden út a hálózatba vezet

A hálózati erőforrások virtualizációjának fontosságát egyébként a közelmúltig a hiperkonvergens infrastruktúrában érdekelt gyártók zöme sem hangsúlyozta ki, elsősorban a hálózati megoldásaik terén való elmaradásaik miatt. Szerencsére ez a helyzet 2018-ban változott, a trend pedig idén is folytatódik.

Az egyértelműen látszik, hogy még a moduláris, hiperkonvergens világban is összetett feladatot jelent a hálózati erőforrások virtualizációja. Az egyre intelligensebbé és automatábbá váló rendszerekkel azonban ennek a komplexitásnak a java az absztrakciós rétegek alá rejthető. Habár a HCI területén még mindig nem beszélhetünk plug-and-play hálózati megoldásokról, rohamléptekkel közelítünk afelé, hogy ez az elképzelés ne csak amolyan IT sci-fi legyen, hanem valóra válva könnyítse meg a hiperkonvergens rendszereket használó vállalatok életét.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.