Egy kínai vállalatcsoport, a Wanda Group teríti a Big Blue felhőszolgáltatásait a távol-keleti országban.

Szinte a teljes IBM Cloud Platform bevonul Kínába egy ottani partnervállalat hátán. Az IBM a hétvégén jelentette be, hogy megállapodott a Wanda Internet Technology Grouppal, hogy a kínai vállalat szolgáltatja az IBM felhős szolgáltatásainak közel teljes kínálatát a távol-keleti országban.

Az IBM-nek ez már a második jelentősebb partneri megállapodása. A Bluemix technológia már 2015 őszén bekerült a kínai piacra a 21Vianet Group, az ottani egyik legnagyobb gyártófüggetlen adatközpont-szolgáltató révén, amely az infrastruktúrát adja a szolgáltatáshoz, és felel az end-to-end működéséért. (A 21Vianet egyébként a Microsoft Azure-ját is szolgáltatja.)

Most is technológiát visz a házasságba

A mostani megállapodás annyiban hasonlít a másfél évvel ezelőtt kötöttre, hogy ebben az esetben is a technológiát adja az IBM. A Wanda létrehot egy új vállalatot, a Wanda Cloud Companyt, amely licenceli az IBM technológiáit, amit az IBM fog implementálni a kínai szolgáltató adatközpontjaiban. Ugyanakkor magát a szolgáltatást a Wanda értékesíti, és az ő felelőssége lesz az is, hogy a Cloud Platform szolgáltatások megfeleljenek a kínai szabályoknak. A szolgáltatásokból származó bevételeken a két cég megosztozik.

A megállapodás értelmében a Wanda révén a kínai ügyfelek hozzájuthatnak olyan technológiákhoz, mint a Watson, vagy az IBM felhős IoT megoldásai. Az érdekes az, hogy az IBM közleménye utal arra, hogy a megállapodás része a tavaly nyáron elindított felhős blockchain szolgáltatás is.

A részletek azonban egyelőre még nem ismertek, de az IBM szóvivője szerint a Wanda Cloud Company IBM-es szolgáltatásai 2018-tól lesznek elérhetők.

Nagyon kell a kínai piac

Bár az új amerikai kormányzat és Kína viszonya egyelőre nem felhőtlen, az amerikai technológiai vállaltok számára nagyon fontos a hatalmas távol-keleti piac. Nem véletlen, hogy a legtöbb cég komoly engedményekre is hajlandó annak érdekében, hogy részesedjen az ottani lehetőségekből. Az IBM például vállalta, hogy hozzáférést ad bizonyos szoftverei forráskódjához a kínai kormányzatnak, hogy az ellenőrizhesse, nincsenek bennük olyan hátsó kapuk, melyeken keresztül például az amerikai kormányzat belenézhetne kínai rendszerekbe. (A másik oldalon persze az IBM arra is garanciát vállalt, hogy a kínaiak valóban csak a kódokba kapnak betekintést, az ügyféladatokba nem.) Egyébként a Microsoft is – amelynek nagy veszteségeket okozott, hogy a Windows 8-at 2014-ben kitiltották az állami szférából – engedményekre kényszerült azért, hogy a Windows 10 végre ott lehessen kormányzati gépeken és kritikus infrastruktúrákban.

A kínai piac különösen azóta értékelődött fel, hogy a kormány 2015 tavaszán meghirdette az új gazdasági irányvonalat, amely a bérgyártás helyett a magasabb hozzáadott értéket termelő technológiai ipar felfuttatását tűzte ki célul. Ennek része az ún. Internet+ stratégia, amely a német Industrie 4.0 és az amerikai Industrial Internet Consortium kínai megfelelője. Az ipar digitalizációját meghatározó technológiai a verseny  már jó ideje folyik Európa és Amerika között, de egyre fontosabb tényező lesz Kínai is az Internet+-szal.

A kínaiak az Internet+ felturbózására hajtanak

A kínai koncepció, hogy a hagyományos iparágakat kell átalakítania a legújabb infokommunikációs technológiáknak (ezért is az Internet+ elnevezés) úgy, hogy a gazdaság új lendületet kapjon. Az elnevezés egy csonka kifejezés, azaz az internet+gyártóipar, internet+pénzügyi szektor, internet+mezőgazdaság, internet+egészségégügy stb. összefoglaló elnevezése: egyik oldalon az innovatív technológiák (internet, big data, mesterséges intelligencia, IoT stb.), másik oldalon pedig a hagyományos, átalakítandó ágazatok.

Ehhez Kínának nagyon nagy szüksége van technológiára, amelynek megszerzésére a kínai állam irdatlan összegeket költ különböző állami tulajdonú vállalatokon keresztül. Másfelől azonban szeretné a lehető leghatékonyabban megszűrni a piacára lépőket, hogy megőrizhesse az ellenőrzését a gazdaság fölött.

Ez a kettős stratégia határozza meg Kína felvásárlási politikáját is. Míg az ezredfordulón utáni első évtizedben elsősorban piacokat akartak szerezni a gyártóiparuknak, és ezért globális márkákra költöttek, az utóbbi időszakban – eltekintve néhány próbálkozástól (pl. a Micron megszerzésére tett kísérlet) – azokra a technológiákra koncentrálnak, melyek révén átalakíthatják a gyártásra épülő gazdaságot.

Cloud & big data

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.