A Proofpoint kutatása szerint a szervezetek kétharmadát érte támadás. A zsarolók pedig egyre mohóbbak.

Egy globális kutatás szerint a vállalatok több mint fele fizet, ha zsarolóvírus-támadás éri. A Proofpoint kutatásában megkérdezett 3600 szervezetnek megközelítőleg a kétharmadát, mintegy 2400-at ért 2020-ban ransomware-támadás, és 52 százalékuk fizetett is a támadónak a titkosítást feloldókulcsért, írja a jelentésről készült összefoglalójában a Nikkei. (Érdekes, hogy a Mimecast kiberbiztonsági vállalat tavasszal kiadott jelentése (The State of Email Security Report) ugyanennyire hozta ki a fizető szervezetek arányát.)

Nagy az eltérés a régiók között

A válaszok alapján elég nagy a különbség a fizetési hajlandóságban a régiók, országok között. Az amerikai szervezetek az esetek 87 százalékában fizettek, őket követik a britet (59 százalék) és a németek (54 százalék). A kutatás szerint a japán szervezetek engednek a legkevésbé a zsarolásnak: mindössze harmaduk fizetett.

Arról nincs adat, hogy a fizetés után a szervezetek hány százaléka jutott hozzá az adataihoz. A valóság azonban az lehet, amit a Mimecast már idézett tavaszi kutatása is kihozott: a fizetők 34 százaléka hoppon maradt. A Cybereason egy nyáron kiadott kutatási jelentése árnyaltabb képet rajzol: mindössze a válaszadók 3 százaléka mondta, hogy a váltságdíj kifizetése után sem jutott hozzá az adataihoz. Közel felük (46 százalék) azonban ezt azzal pontosította, hogy a visszanyert adataik egy része, esetenként az teljes mennyiség károsodott. A nem fizetők 51 százaléka viszont adatvesztés nélkül visszanyerte a titkosított állományait.

A fizető vállalatok egyik klasszikus példája a Colonial Pipeline. Miután az olajvezeték blokkolása ellátási zavarokhoz vezetett, a vállalat kifizette a váltságdíjat, 75 bitcoint (aminek az árfolyama akkor épp 60 ezer felé közeledett). De állítólag fizetett a JBS hússzállító vállalat is.

Érdekes kérdés, hogy mire vezethető vissza a nagy a különbség az amerikai és a japán cégek fizetési hajlandósága között. Mint a Nikkei felhívja a figyelmet, eddig egyetlen szigetországi vállalat sem vállalta nyíltan, hogy fizetett volna. A japán EY egy szakértője szerint az állhat a fizetők alacsony aránya mögött, hogy a kisebb összegeket a japán vállalatok elrejtik a működési költségek között, így kívülről lényegében láthatatlan, hogy a vállalat zsarolóknak fizetett. Egy másik szakértő pedig azzal magyarázza a szép statisztikát, hogy a legtöbb támadás tőzsdén nem jegyzett kisebb vállalkozásokat érint.

A zsarolók is figyelembe veszik az inflációt...

Pedig egyezkedni egyre költségesebb. A Palo Alto Networks adatai szerint a zsarolók egyre agresszívabban lépnek fel: tavaly az incidensenként kifizetett összeg globális átlaga 312 ezer dollár volt, ami 171 százalékos növekedést jelentett 2019-hez képest. A vállalat legutóbbi összegzése szerint az idei első félév újabb brutális emelkledést hozott: a kifizetett összeg átlagosan 520 ezer dollárra nőtt, ami 82 százalékkal magasabb a 2020-as első félév átlagánál. (Megjegyzendő, hogy nem minden kutatás erősíti meg ezt a növekedést. A Coveware biztonsági cég például épp arra jutott a 2020-as adatok alapján, hogy lényegesen mérséklődött a zsarolók "sikerdíja".)

A támadást elszenvedő vállalatoknak sokszor jogi és üzleti szempontból kényes döntéseket kell hozniuk, véli egy japán jogi szakértő. Ha például anélkül fizetnek, hogy előtte bizonyíthatóan felmérték, milyen károkat okoz a támadás, illetve képes-e helyreállni a az adatokat fizetés nélkül, a vállalatvezetést joggal érheti az a vád, hogy nem jártak el az elvárható gondossággal.

Másrészt aki fizet, az újabb támadásokat finanszíroz és ösztönöz. Az amerikai kormányzat már tavaly elkezdte pedzegetni, hogy a fizetéssel a vállalatok akár törvényt is sérthetnek (ehhez képest a Colonial Pipeline valószínűleg a kormány tudtával fizetett). De van egy pusztán racionális érv is a nem fizetés (és rendszeres adatmentéssel a megelőzés) mellett: a fizetés felhívás egy újabb táncra. A Cybereason idén nyáron publikálta azt a jelentését, amelyben többek között az FBI statisztikáinak a feldolgozásával kimutatta: a fizető vállalatok egy jelentős részét hamarosan újabb támadás éri. A fizető szervezetek 80 százalékát érte újabb támadás – ráadásul sok esetben a támadó ugyanaz a kiberbűnözői csoport volt, amelynek korábban fizettek.

Biztonság

Elhunyt Sziebig Andrea

Az ITBUSINESS alapító-főszerkesztője 19 éven át irányította üzleti informatikára fókuszáló lapját.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.