A titkosított kommunikációt biztosító Wickr használati statisztikái szoros összefüggést mutatnak a bizalom mértéke és egyik termékük telepítési gyakorisága között.

Kontrollmintával is sikerült igazolnia a Wickr szakembereinek, hogy szoros kapcsolat van a vállalati titkosított kommunikációs hálózatok felépítésére alkalmas Wickr használata és a vállalatvezetők állami szervekkel szembeni bizalma között – írta a SecurityWeek.

A koronavírus-járvány következtében sok vállalkozás kényszerült távmunkára. Ez egyből forró témává tette az online kommunikációs eszközöket és értelemszerűen ezzel együtt a kommunikáció biztonságát is. A helyzet egyik nyertese a Wickr. A cég a 2010-es évek elején tűnt fel, és az után lett széles körben ismertebb, miután Edward Snowden volt NSA-alkalmazott kitálalt arról, hogyan hallgatták le a titkosszolgálatok boldog-boldogtalan online kommunikációját, ami szintén megtépázta az állami szervek iránti bizalmat. Az eredetileg csak iOS-en elérhető csetprogramnak, amellyel kezdetben csak önmegsemmisítő üzeneteket lehetett küldeni, 2013-ban készült el az androidos, majd egy évvel később a windowsos változata. Azóta a Winckr lényegében egy nagy biztonságú csoportmunka-platformmá nőtte ki magát. Előnye, hogy mivel szerverei semmit sem tárolnak a kommunikációról, bár jogilag kötelezhető arra, hogy adatokat adjon át hatóságoknak, azt valójában nem tudja megtenni.

Meglepő és nem meglepő adatok

Mint minden csoportmunka-fejlesztő, a Wickr is figyelte, hogyan nőtt az üzleti (fizetős) változatok használata a járványhelyzet eszkalálódása során. Az nem volt meglepő, hogy februártól április végéig dinamikusan bővül a használat, hiszen még az olyan – általánosan biztonsági szempontból kockázatosnak tartott – termék is hasított, mint a Zoom. Az azonban nagyon meglepte a céget, hogy az egyes országokban mért növekedések között esetenként két nagyságrendnyi különbség is volt.

A két véglet Törökország, ahol 4500 (!) százalékos növekedést mért a cég, és Németország, ahol mindössze 25 százalékost. Magyarország a harmadik helyre került – megelőzve Oroszországot – 1500 százalékos növekedéssel. A Wickr szerint szoros összefüggés mutatható ki a kapcsolattartási adatok begyűjtésének módja és a csetprogramjuk használata között. Törökországban például a fertőzötteknek nyomkövető appot kell használniuk, amely riasztja a hatóságokat, ha a fertőzött elhagyja a karantént, a szolgáltatóknak pedig biztosítaniuk kell minden kommunikáció lehallgathatóságát.

Hasonló a helyzet Izraelben is (2300 százalékos növekedés), ahol szintén lehetőség van a fertőzésgyanús emberek mobiljainak nyomkövetésére.

Magyarország esetében a határozatlan időre megszavazott rendeleti kormányzást említik az 1500 százalékos növekedés okaként. Emellett felidézik a kormánynak azt a 2016 tavaszán bedobott, majd később elvetett ötletét is, amely a titkosítás feltörhetőségét követelte volna meg a szolgáltatóktól.

Ezzel szemben Németországban, ahol a magánélet védelme nagyon hangsúlyos, és ez tükröződik a járványügy kezelésében is, mindössze negyedével nőtt a Winckr-használók száma.

 
Wickr-használat 2020 február-április
Infogram


De hogy ne legyen tévedés – jelen esetben véletlen korreláció –, a Wickr keresett kontrolladatokat is. A kiugró növekedést mutató országokban ugyanis általában alacsony volt a bázis, ami erősen torzította az összevetést. Hosszabb időszakot nézve azonban még egyértelműbbnek tűnik az összefüggés. Például Ausztráliában közvetlenül azután duplázódott meg a Wincr-használat, miután 2018 decemberében úgy módosították az ausztrál távközlési törvényt, hogy az egyszerűsítette a kormányszervek hozzáférését a kommunikációs adatokhoz. Hongkongban a 2019 májusában módosított kiadatási törvény (ami aztán hosszú zavargásokhoz is vezetett) hatására megháromszorozódott a használata, de Oroszországban is ugyanilyen növekedés követte a Duma döntését a világhálótól függetleníthető orosz netről.

De miért az üzleti változat hasít?

Ez azonban nem magyarázza azt, hogy miért a Wickr üzleti változatára csapnak le jobban a felhasználók. A cég két lehetséges okot említ: egyrészt a vállalkozásokat az államok amúgy is számos módon ellenőrzik, és a cégvezetők szeretnének minél kisebb újabb felületet nyitni az állami szervek felé – de ez inkább szubjektív mozgatórugó.

A másik inkább egy gyakorlati szempont. Egyre több cég működik globális térben, és például a Winckr megoldásához hasonló kollaborációs appokkal tudják kiküszöbölni annak a veszélyét, ha egy országban a kormány akár csak átmenetileg is túlzott ellenőrzési jogokhoz jutna a kommunikációs csatornák fölött.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.