Egy frissen publikált átfogó felmérésben a megkérdezett informatikai biztonságért felelős vezetők kétharmada ismerte be, hogy rendszerük nincs felkészülve egy célzott kibertámadás kezelésére.

Meglepően őszinte, egyben meglehetősen nyugtalanító válaszokat kapott a Proofpoint biztonsági cég az idei Voice of the CISO címen futó jelentés kapcsán. A felmérés 1400 vállalati informatikai biztonságért felelős vezető (Chief Information Security Officer - CISO) bevonásával készült, összesen 14 országban.

Növekvő sötét fellegek

A kutatás egyértelműen legvaskosabb megállapítása az volt, hogy a válaszadók 66 százaléka nyilatkozott úgy, miszerint céges rendszerük nem lenne képes megfelelően kezelni egy célzott hekkerakciót. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a CISO-k több mint fele szerint idén még nagyobb az esélye annak, hogy kibertámadás áldozata lesz szervezetük, akkor egészen borús kép rajzolódik ki.

Természetesen ezekből a válaszokból nem feltétlenül azt a következtetést kell levonni, hogy a biztonsági vezetők rosszul végeznék a munkájukat, és ne próbálnának meg a lehetőségekhez képest mindent megtenni a kockázatok csökkentésére. A nem korlátlan erőforrások okosabb elosztásával azonban sok esetben javíthatók az esélyek.

Erre példa a social engineering, azaz azok az akciók, ahol a bűnözők az emberi láncszem gyengeségeire építve jutnak nem kívánt jogosultságokhoz. Becslések szerint a sikeres kibertámadások hátterében 70-90 százalékban állhat ez a tényező. Ehhez képest nyilvánvalóan kevésnek tűnik, hogy a szervezetek átlagosan csak biztonsági költségvetésük alig 5 százalékát fordítják a kollégák képzésére, a biztonságtudatos felhasználói magatartás fejlesztésére. Ehhez képest érdekes ellentmondásnak tűnik, hogy a kérdőívet kitöltő CISO-k majdnem 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az emberi hiba tekinthető a legnagyobb biztonsági kockázatnak.

Változatos menü

A kutatásban kitértek arra is, konkrétan milyen típusú támadásokra számítanak a biztonsági vezetők az elkövetkező időszakban. A válaszok alapján a "menü" meglehetősen változatos. A CISO-k említési listáján 30 százalék körüli aránnyal ott szerepelnek az üzleti levelezéseket érintő csalási kísérletek, a felhasználói fiókok feltörése, a belülről indított (akár nem is szándékos) akciók, a beszállítói láncon keresztül érkező károkozás és természetesen a zsarolóvírusok is.

A kiberbiztonság helyzetén nyilvánvalóan nem segített a koronavírus sem. A korlátozások miatt globálisan és nagy számban elrendelt távmunka egyik pillanatról a másikra hozta szinte lehetetlen helyzetbe a CISO-kat. Úgy kellett a lehető leggyorsabban átkonfigurálni a szervezet informatikai rendszerét, hogy az amellett biztosítsa a megfelelő védelmi szintet, hogy közben nem akadályozza az üzletmenet folytonosságát. 

Ezt maga a kutatás is visszaigazolta. A megkérdezett szakemberek több mint fele ismerte el, hogy a távmunkára való átállással sokkal inkább sebezhetővé vált a vállalati rendszer. Öt válaszadóból három pedig a célzott támadások elszaporodását regisztrálta az elmúlt egy év során.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.