Nemrég egy kínai okostelefon még egyet jelentett a megfizethető, de mégis legalsó szinttel. Idén néhány gyártó már a vállalható középkategóriáig kapaszkodott, de a Huawei Ascend P1 az első olyan kínai csúcskészülék, amelyet sehol sem kell rejtegetni.
A Huawei Ascend P1 nem olyan okostelefon, amilyet megszokhattunk az elmúlt néhány év kínai terméséből. A legtöbben erről a vonalról talán a ZTE Blade-et ismerhetik, amely leginkább olcsóságával, az Android belépő szintre juttatásával könyvelhetett el nagyobb sikert. Az azóta megjelent középkategóriás kínai mobilok is főleg ár-érték arányukkal tudták megszólítani a vevőket, a Huawei csúcskészüléke viszont már tényleg olyanra sikerült, hogy szinte az összes, a kínai termékekhez kötődő előítéletünket sutba dobhatjuk.

Igazi elegancia A kínai műszaki eszközökkel szembeni kifogások között gyakran felemlegetik, hogy már a külsejükről lerí, honnan származnak: a csiricsáré tálalás nagyon messze áll a felénk elfogadottól, ahol a modern csúcsmodelleket elegáns visszafogottsággal kapcsoljuk össze. Szerencsére a P1 már ezen a téren is jól teljesít: a mindenhol fekete borítás, és a hátul kissé hajlított dizájn több mint vállalható, egyedül az egyébként minőséginek tűnő műanyag borítás ujjnyomgyűjtő mivolta lehet furcsa.



A készülék kifejezetten vékony, bár a 7,7 millimétert épp középtájt éri el. Ennek ellenére az ügyes formatervezés miatt az alsó, némelyest kikanyarodó szakasz és a kamera kidudorodó kis egysége sem töri meg az összképet. A 110 grammos tömeg is kifejezetten jónak számít a nagyobb kijelzős okostelefonok között, ezért az eszköz kézbe véve kényelmes és elegáns érzetet kelt.

Ahogy egyre több felsőkategóriás készülék esetében, a P1-nél is az unibody megközelítést választották a tervezők: a készülék hátlapja fix, így az akku alapesetben nem cerélhető, és a SIM és microSD kártyát is oldalról, külön bepattintós aljzatokkal kezelhetjük. Ez viszont garantálja, hogy a készülékház "egyben van", nem recseg, nem állnak el az illesztések.



Fizikai kezelőgombokból kevés akad: bal oldalon a kétállású hangerőgombot, jobbra pedig a bekapcsoló gombot találjuk. A felső szakaszon kapott még helyet az audio jack, a micro USB kapu és a SIM slot ajtaja, jobbra pedig a microSD csatlakozót lezáró, kipattintós ajtó simul bele a házba. A hátlapból a 8 megapixeles fényképezőgép emelkedik ki egy dupla LED-vaku társaságában.

Közepes tepsi szép képpel Az Ascend P1 kijelzője 4,3 hüvelykes, a Super-AMOLED panel 540×960 képpontot jelenít meg. Ezáltal a képpontsűrűség kifejezetten jónak mondható, 226 ppi, amely meglepően jó színgazdagsággal és fényerővel párosul. A Gorilla Glass által védett kijelző fölött egy multifunkciós értesítő LED található, amely színekkel jelzi például a töltés állapotát, az elmulasztott hívásokra és az új szöveges üzenetek érkeztére pedig villogással igyekszik felhívni a figyelmet. A megjelenítő alatt három érintős gombot találunk, a menü, home és vissza funkciók működés közben enyhe háttérfényt is kapnak.



A jó kijelző alatt megbízható hardveres motor duruzsol. A mobilpiacon kissé visszaszoruló Texas Instruments kétmagos, OMAP 4460-as rendszerchipje 1,5 gigahertzes, mellette PowerVR SGX540 grafikus vezérlő és 1 gigabájtnyi memória dolgozik. A belső háttértár mérete kissé elmarad a csúcstelefonokban általánosan alkalmazott 8 (vagy akár 16) gigabájttól, bár a felkínált 4 GB-ot bármikor bővíthetjük külső memóriakártyával.

Kommunikációs szinten 21 Mbit/s HSPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 és GPS fért a házba, az NFC chip viszont egyelőre kimaradt. A hardver és a kijelző energiaéhségét viszont kissé alulbecsülhették a tervezők, mivel mindössze 1670 mAh kapacitású akkut sikerült bepréselni a vékony házba. Igaz, ezzel is a versenytársak csúcstelefonjainak egy-másfél napos üzemidejét hozza a P1, de meggondolandó, hogy a kizárólagosan a kínai piacon megtalálható P1 XL nevű nagytestvérbe már egy 2600 mAh akku is elfért.



A kevesebb több Már az idei Ascend sorozat más tagjainál is megfigyelhető volt, hogy a Huawei valamelyest mérsékelte az Android sajátságosan átalakított kezelőfelületének csicsásságát, a színek túlburjánzását. Ezáltal egy vállalható, akár üzleti szinten is bátran mutogatható felület kerekedett ki a fejlesztések végére, amely ugyan kissé elmarad a HTC Sense vagy a Samsung TouchWiz mindent átható multifunkciós megközelítésétől, de több esetben itt is felfelé húzza az alap Android egyébként sem rossz tetszési indexét.

A kezdőképernyőn alapból a hagyományos feloldás mellett három előre beállított funkció közül is közvetlenül választhatunk, a hét különálló kijelzőre pedig sokrétűen oszthatjuk szét az alkalmazások ikonjait és a widgeteket. A kijelzők vagy az alkalmazáslista menüjének lapjai közötti váltáskor egy látványos, mégsem tolakodó 3D-effekt villan be, és a sajátra alakított ikonok is egész tetszetősre sikerültek. Az alap Android appok mellett a Huawei többek között jegyzettömböt, fájlkezelőt, saját diktafont és számológépet, biztonsági mentéseket készítő alkalmazást is előre telepített, valamint teljes verziós Polaris Office várja a dokumentumokat út közben is szerkesztgető üzletembereket.

Érdekes módon az Ascend P1-et jelen pillanatban egyik hazai mobilszolgáltató kínálatában sem lehet megtalálni, a készüléket viszonteladók és áruházláncok polcain érdemes keresgélni. Itt körülbelül 123-125 ezer forinttól lehet hazavinni a kártyafüggetlen modelleket, ami viszont ár-érték arányát tekintve kifejezetten jónak tűnik.

Huawei Ascend G 300 teszt: olcsó és finom
Mindenki táblája: Huawei MediaPad 7 Lite teszt
Huawei Ascend Y 200 teszt: ügyes kötéltáncos


Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.