Egyre forróbb a talaj a Tesla vezetője alatt. A Bloomberg információi szerint a tőzsdefelügyelet mellett immár az amerikai ügyészek is vizsgálódnak. A hírre bezuhant az amúgy sem acélos részvényárfolyam.

Úgy tűnik, nem ússza meg könnyelmű twitterezését a Tesla első számú embere. Mint arról mi is beszámoltunk, Elon Musk augusztusban valóságos bombát dobott le a közösségi hálózaton azzal, hogy arról írt, miszerint kivezeti a tőzsdéről a céget. A meggondolatlan bejegyzésben még kivásárlási ár is szerepelt, sőt az is, hogy minderre megvan a pénzügyi háttér. Az események innen felgyorsultak: hamar kiderült, hogy ennek a fele sem igaz, az esetleges szabálytalanságok miatt pedig a tőzsdefelügyelet egyből vizsgálódni kezdett.

Az ügyészek is ügyet csinálnak belőle 

A Bloomberg tegnap megszellőztetett információi szerint a téma igencsak felkeltette az amerikai igazságszolgáltatás figyelmét is. Belső forrásokra hivatkozva a lap azt közölte, hogy az ügyészség hivatalos nyomozás keretében vizsgálja, történt-e bűncselekmény a nyilvános kereskedés miatt szigorú szabályok közé szorított cégnél.

A Tesla megerősítette, hogy az igaszságügyi minisztérium megkereste őket, de a cég szerint eddig mindössze önkéntes adatszolgáltatás történt a részükről, sem tanúvallomásra való felkérést, sem idézést nem kaptak a hatóságtól. Egyúttal világossá tették, hogy együttműködnek a minisztériummal, mert számukra nyilvánvaló, hogy az ügy hamar lezárható, amint a kormányzat képviselői áttekintik a rendelkezésre álló anyagokat.

Való igaz, a nyomozás egyelőre nagyon korai szakaszban van az informátorok szerint, és sok esetben egy ilyen vizsgálat vádemelés nélkül ér végét. A gyors lezárásban azonban nem feltétlenül érdemes bízni, mert ezek az ügyek rendszerint hónapokig elhúzódnak.

Ráadásul az értesülések alapján az ügyészek már Musk elhíresült tweetje előtt vizsgálódtak a Tesla háza táján azzal kapcsolatban, hogy a vállalat vezetői megtéveszették-e a nyilvánosságot a korábban közölt gyártási és eladási célszámokkal. Felmerült ugyanis a szándékos megtévesztés, félretájékoztatás lehetősége is.

A friss hírek mindenesetre nagyon megütötték a részvényeket. A cég papírjai a cikk megjelenését követően több mint 3 százalékkal estek, és a negatív trend a zárás utáni időszakban is kiatartott. A Tesla árfolyama most alig haladja meg a 280 dollárt, miközben az augusztusi nagy (kamu) bejelentést követően még 380-as szinteket ostromolt a részvény.

Nehéz időszak

Az említett rekord árfolyam persze gyorsan elporladt, amint egyre több részlet került napvilágra a kivezetési tervről. Az igazgatóság tagjai például elhatárolódtak az ötlettől, és azt vetették Musk szemére, hogy őket erről előzetesen egyáltalán nem tájékoztatta. Miután világossá vált, hogy nincs meg az emlegetett pénzügyi forrás, az egyre szorultabb helyzetbe kerülő Musk ezt követően egy meglehetősen furcsa, érzelmekben tocsogó interjút adott a The New York Times riporterének, ami leginkább az önsajnálatról szólt. Ha mindezzel támogatást és szimpátiát akart kicsikarni az emberekből Musk, akkor valószínűleg elszámította magát, mivel az interjúból leginkább azt lehetett leszűrni, hogy ő egy minden döntést és jogkört görcsösen magánál tartó, így szükségtelenül túlhajszolt, munkáját rosszul végző topmenedzser.

Aztán augusztus végére teljesen elfogytak az opciók, Musk pedig nem tehetett mást, mint hogy nyilvánosan visszavonulót fújt a kivezetéssel kapcsolatban. A bejelentéskor a cég részvényeinek nagyjából ötödét birtokló tech fenegyerek arról írt, hogy az elmúlt heteket befektetési tanácsadókkal és kisebb-nagyobb csomagot birtokló tulajdonosokkal zajló egyeztetésekkel töltötte, amiből végül azt szűrte le, hogy egyrészt a befektetők többsége inkább maradna a tőzsdén, másrészt a váltás annyi energiával és teendővel járna, hogy az elvonná az erőforrásokat a lényegtől, azaz a termékek legyártásától. Utóbbi, különösen az olcsóbb 3-as széria gyártási kapacitásának bővítése pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a Tesla végre nyereséget tudjon felmutatni.

Az egyre sötétebb felhőket képező jogi vihar viszont semmiképpen sem segíti a fókuszálást az üzleti célok elérésére.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.