Hétfőn kemény jelentést tett az asztalra az Egyesült Királyság illetékes bizottsága. A Facebook-alapítót személyesen is felelőssé teszik amiatt, hogy az álhíreknek, a manipulációnak nincs megfelelő gátja, miközben a felhasználói adatokat nem védik megfelelően.

A brexittel kapcsolatos egyhelyben topogás mellett azért történnek fontos dolgok a csatorna túloldalán. Igaz, a parlament digitalizációért, kultúráért, médiáért és sportért felelős bizottsága nem is ma kezdte a vizsgálódást az ügyben. A politikai szervezet másfél éve kutatja, mit (vagy éppen mit nem) tesznek a közösségi hálózatok azért, hogy rendszereikben ne terjedhessen kedvére a rém- és álhír, illetve azt, hogy milyen mechanizmusok vannak beépítve a felhasználó személyes adatainak biztosítására.

Leülhet, egyes!

A hétfőn nyilvánosságra hozott végső jelentés igen lesújtó kritikákat fogalmaz meg a Facebookról és úgy általában a közösségi hálózatok működéséről. A dokumentum készítői arra a következtetésre jutnak, hogy nem lehet önszabályozásban reménykedni, vagy puha ösztönzőkkel normális mederben tartani ezeknek az internetes cégeknek a működést. Az etikai és egyéb problémák kezelésére egy független felügyelő szervet állítanának fel, amelynek nem csak ellenőrizni lenne joga, de különböző szankciókat is kiróhatna, amennyiben a játékszabályokkal ellentétes magatartást tapasztal.

A dokumentum többek között megállapítja, hogy ideje leszámolni azzal a kibúvóval, miszerint ezek a hálózatok pusztán platformnak állítják be magukat, és mint ilyenek igyekeznek a lehető legtöbb felelősséget letolni magukról. A jelentés többek között a digitális politikai hirdetések mögött állók még pontosabb megnevezését is szorgalmazza. Ez utóbbiban egyébként már történtek lépések a Facebook oldalán, ám ezek nem bizonyultak tökéletesnek (erre éppen a brexit-kampány szolgáltatott negatív példát). 

A testület felemlegeti azokat az eseteket is, amikor egyes cégek túl könnyedén léptek át a saját maguk által megfogalmazott szerződési feltételeken csak azért, hogy fizetős ügyfeleik kedvébe járjanak. Természetesen a tavaly sorozatban jövő Facebook-botrányok között ilyesmire is találni példát. Nem véletlen, hogy a cégével és magával nagyon elégedett Mark Zuckerberg maga is pellengére került. Az alapító-vezérigazgatót gyakorlatilag azzal vádolják, hogy direkt bújt ki a kényelmetlen kérdések alól, és a felkért meghallgatásokra vagy nem is reagált, vagy olyan valakit küldött maga helyett, aki egyébként sem volt illetékes a feltett kérdések megválaszolásában.

Dolgozunk az ügyön!

A leginkább érintett közösségi hálózat képviselője első körben annyival kommentálta a jelentést, hogy a Facebook egyfelől teljes mértékben osztja a bizottság aggodalmait a félretájékoztatással, progpaganda-terjesztéssel kapcsolatban, másfelől "jelentős támogatást nyújtott" ahhoz, hogy ez a dokumentum elkészülhessen.

Tisztában vannak vele, hogy a jelenlegi helyzet sem tökéletes, de dolgoznak az ügyön, ami abból is látszik, hogy a hálózat és a vállalat már nem ugyanaz a hely, mint amilyen egy évvel korábban volt. A Facebook arra is nyitottnak mutatkozik, hogy "értelmes szabályozásnak" vesse alá magát és nyilvánvalóan boldogan felelnek meg olyan adatvédelmi előírásoknak, amelyek a vállalatokat átlátható működésre készteti.

Mindez szép és jó, de lassan nincs választása a Facebooknak és társainak. Brüsszelben is megunták már a dolgot és havonta állítanak ki bizonyítványt arról, hogy haladnak az önszabályozással. Az USA-ban pedig alig pár napja szellőztette meg a The Washington Post, hogy a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) épp egy több milliárd dollárra rúgó bírságról alkudozik a Facebookkal, természetesen adatvédelmi kihágások miatt.

De hogy ne csak a Facebookot emlegessük: az sem túl megnyugtató, hogy a laposföld-hívők táborának mostanában tapasztalható elszaporodását is egy közösségi hálózatnak, nevezetesen a YouTube-nak tulajdonítják.

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.