Az internetszórásra képes eszközöket elsőként Kenyában vetik be kereskedelmi szolgáltatásként.

A Project Loont a Google titkos boszorkánykonyhájában, az X-ben kezdték fejleszteni még 2011-ben, de csak hét évvel ezelőtt állt a cég nyilvánosság elé az ötlettel, hogy nagy magasságban repülő hőlégballonokkal juttatná internethez a földi infrastruktúrával nehezen lefedhető régiókat.

A Project Loonnak keresztelt terv azóta számos teszten esett át természeti katasztrófák idjén, bevetették például 2017-ben Puerto Ricóban, de közben pedig zajlottak az előkészületei a kereskedelmi bevezetésnek is. Utóbbinak köszönheték Peruban azt, hogy egy tavalyi földrengést követően mindössze két nap alatt felállt a mentési munkállatokat nagyban segítő ideiglenes internetkapcsolat.

Történelmi helyszín lett Kenya

A közben a Google anyavállalataként is működő Alphabethez került projekt most érte el a legfontosabb mérföldkövét: kereskedelmi szolgáltatást indítottak az infrastruktúrára alapozva. A Loon vezérigazgatója nem is spórolt a szentimentális húrok pengetésével, amikor megírta az erről szóló bejegyzését. Alastair Westgarth később csatlakozott a csapathoz, és saját beszámolója szerint anno, amikor hallott a tervekről, egyáltalán nem gondolta azt, hogy mindezt lehetséges lesz elérni.

Az első éles együttműködés másik szereplője a Telkom Kenya, amely így szeretné kiszolgálni azokat a felhasználóit, akik a körülbelül 35 ballonból álló flotta által lefedett mintegy 50 ezer négyzetkilométeren tartózkodnak. A bő fél magyarországnyi területen az előzetes tesztek során a feltöltési sebesség megközelítette az 5, a letöltés pedig a 19 Mbps-t, mindezt 19 milliszekundumos késleltetés mellett.

A Loon afrikai debütálása kulcsfontosságú lehet a technológia további elterjedésében. A cég jelenleg is dolgozik több más helyszínen, hogy a kenyaihoz hasonló üzleteket tudjon nyélbe ütni. Utóbbi kicsit levenné a nyomást házon belül, hiszen az Alphabet befektetői az utóbbi években már nem annyira türelmesek, és szeretnének minden hasonló projektből előbb-utóbb pénzt is látni. És amelyik ezt nem képes hozni, azt bizony simán elkaszálják

Riválisok szövetsége

A levegőből szórt mobilnet elterjedését ugyanakkor biztosan nem a lehetséges megoldások hiánya okozza. Számos különböző ötleten dolgoznak párhuzamosan a világban. A SoftBankhoz (amely egyébként befektetőként a Loonban is érdekelt) köthető HapsMobile elképzelése szerint közel 80 méter széles hatalmas drónok terítenék a mobilnetet. A leányvállalat egyik illetékese szerint 2023-ban tervezik a piacra lépést, ám alacsony magasságú tesztek már zajlanak egy kaliforniai NASA létesítménynél.

A gyorsabb kiépülés egyik hátráltatója a szabályozói környezet, illetőleg a technológiára vonatkozó rendelkezések hiánya. Ennek érdekében fogott össze az Alphabet és a SoftBank, hogy a hatóságokat a számukra kedvező döntések meghozatalára ösztönözzék. Kezdeményezésükhöz aztán idén februárban egy sor, témában érdekelt szereplő csatlakozott. A nagy magasságba juttatott repülő eszközkön elhelyezett antennák minél könnyebb bevetése mellett kardoskodik például a China Telecom, a Deutsche Telekom és a Telefonica. Az új tagok között találjuk még a Nokiát és az Ericssont, sőt a repülőgépeiről ismert Airbust is.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.