Az egyre erősödő politikai ellenállás szempontjából érdemes lenne rá válaszolni, hogy miként ellenőrizhetnek magánvállalatok egy általános fizetőeszközt, de a Facebook egyelőre csak a jóhiszeműségét bizonygatja.

Alig több mint egy hónapja tettek közzé részleteket a Facebook Libra nevű digitális fizetőeszközéről, de máris úgy néz ki, hogy az új kezdeményezés jövő év elejére tervezett indulása minimum csúszni fog, vagy még valószínűbb, hogy ebben a formában teljesen el is marad. A blokklánc-technológiára épülő Librára a lassan már megszokottá váló kriptovalutákkal szemben egy globális pénzügyi infrastruktúra épülne rá. A vonatkozó fejlesztéseket, mint például a Calibra nevű digitális tárcát, a Facebook azonos nevű új leányvállalata vinné, miközben magát a projektet (tehát a fizetőeszközt és a tranzakciókat) egy jelenleg is több tucat taggal rendelkező, egyre bővülő nonprofit szervezet, a Libra Association ellenőrizné.

A koncepció a legelső pillanattól kezdve súlyos kritikákat kapott. Ezek közül a legelső az a bizalmi deficit, amit a Facebook az utóbbi időben összeszedett: egyre kevesebben gondolják, hogy a társaság képes átlátható és felelős módon gondozni a birtokában lévő felhasználói adatokat, és akinél ez az online kommunikáció szintjén még nem veri ki a biztosítékot, a pénzügyeit már az sem biztos, hogy szívesen bízná a hibát hibára halmozó vállalatra. Az sem nyilvánvaló, hogy a Libra pontosan milyen problémákra nyújtana megoldást, bár ez megint csak a szolgáltatás adaptációs ütemét és sikerességét befolyásoló szempont, amiért elvileg a Facebookon kívül másnak nem kell aggódnia.

Ennél súlyosabb akadálynak tűnik, hogy a pénzügyi szolgáltatásokért is felelős kongresszusi bizottság demokrata tagjai már július elején a Libra bevezetésének elhalasztására kérték a Facebookot. Szükségesnek tartották ugyanis, hogy a szabályozók és a törvényhozás tisztázni tudjon minden kérdést, ami felmerülhet a támadások, az adatvédelem, elsősorban pedig a nemzetközi pénzügyi rendszerek biztonsága kapcsán. Azóta az amerikai képviselők között már egy olyan törvénytervezet is körbejárt, amely egész egyszerűen megtiltaná a Facebooknak, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson, napi szinten egymillió dolláros bírságot helyezve kilátásba a szabályok megsértéséért.

Ez is olyan pénz, de azért mégsem olyan pénz

Természetesen a tervezet nem nevesíti a közösségi oldalt, de a Reuters beszámolója szerint a korlátozások a 25 milliárd dolláros árbevétel feletti, globális online hálózattal vagy piactérrel rendelkező cégekre vonatkoznának, ráadásul a pénzügyi szolgáltatások tilalma kiterjedne azokra az esetekre is, amikor egy jogi személy az ilyen feltételeknek megfelelő szervezettel van kapcsolatban – mint amilyen például a Svájcban alapított Libra Association. Bár a Libra alapból olyan régiókban lehetne különösen sikeres, ahol fejletlen a bankhálózat és a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, okostelefon és mobil internet viszont rendelkezésre áll, az amerikai tiltás így is fenyegetné a megoldás globális elterjedését.

Nemrég Donald Trump is megosztotta a Twitteren a kriptovalutákról szóló véleményét, ebben pedig nevesíti is a Librát, bár a Facebook új fizetőeszköze annyiban eltérne a hagyományos kriptovalutától, hogy árfolyama egy bizonyos devizakosárhoz igazodna. Az amerikai elnök álláspontja ebben az esetben egybecseng a demokraták aggályaival: szerinte ha a különböző vállalatok bankot akarnaknak játsszani, akkor ugyanolyan engedélyekre van szükségük és ugyanolyan előírásoknak kell megfelelniük, mint bármelyik hagyományos banknak, az USA egyetlen valódi fizetőeszköze pedig a dollár. Alexandria Ocasio-Cortez New York-i demokrata képviselő közvetlenül ezután, egy szerdai meghallgatáson ugyanerre a bizonytalanságra világított rá.

A Facebookot képviselő David Marcus, a vállalat a Calibrát is irányító alelnöke többszöri nekifutásra sem volt képes igennel vagy nemmel válaszolni arra a kérdésre, hogy általában a fizetőeszközöket a közjavak (public good) közé sorolja-e. Mindez annak kapcsán merült fel, hogy a Libra Association, bár számos tagból álló nonprofit szervezetről van szó, tulajdonképpen mégiscsak egy önkényesen felállított koalíció, amelyben jellemzően meghatározó piaci jelenléttel rendelkező nagyvállalatok ülnek. A fizetőeszközök közcélú meghatározása azonban nehezen vethető össze azzal, hogy a felügyeletüket egy semmilyen módon nem demokratikusan választott egyesülés végezze. Bár ez utóbbinak is nyilvánvalóan meg kellene felelnie a szabályozók elvárásainak, az amerikai dollárt sem a Facebook, a PayPal, az Uber, a Vodafone és más nagyvállalatok koalíciója gondozza, ez pedig ilyen módon a Libra ambícióival létrehozott fizetőeszköz esetében sem képzelhető el könnyen.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.