A 74 éves Ray Tomlinsont a hétvégén érte szívroham. Ő találta ki az elektronikus levelezés ma is használatos formáját.

Ma teljesen természetes minden számítógépet használónak, hogy egy elektronikus levél címe név_kukac_kiszolgáló formátumból áll. Hogy ez ilyen lett, azt az 1941-ben, az Egyesült Államokban született Ray Tomlinsonnak köszönhetjük.

A kukac diadala

A 74 éves informatikai szakember vélhetően szívrohamban halt meg múlt hét szombaton. Tomlinson az internet születésének hajnalán aktív szerepet vállalt annak formálásában. Ő volt az első, aki a világháló elődjének tekintett ARPANET rendszerében olyan felhasználónak küldött elektronikus üzenetet, aki nem ugyanazon a gépen csatlakozott a hálózathoz.

Tomlinson ötlete volt, hogy az üzenet elirányítására a felhasználói azonosító és a felhasználó fiókját kiszolgáló szerver közé egy @ jel kerüljön. Ezt a formátumot 1971-ben használta először, de az internet történetében még jó pár évnek kellett eltelnie, mire ez a verzió vált általánosan elfogadottá.

Az elektronikus levél címének felépítése kihatással volt az egész internetes ökoszisztémára. Az addig gyakorlatilag sosem használt jel lassan az elektoronikus, digitális lét szinonímájává vált. Ezt használják például a fórumokon, közösségi hálózatokon is, ha egy másik felhasználót kell megemlíteni egy bejegyzésben. 

Hősök csarnoka

Ray Tomlinson munkássága elismeréseként számtalan díjat, kitüntetést kapott. A teljesség igénye nélkül megkapta az internetes Oscar-díjként emlegetett Webby-díjat, beválasztották az Internet Hall of Fame tagjai közé, valamint 2011-ben az MIT 150 legkiválóbb újító diákját lajstromozó listán a negyedik helyen említették.

Közösség & HR

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.