A dolgozója levelezésébe belenéző román cégnek adott igazat az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) egy román panaszos ügyében hozott ítélete szerint nem jogsértő, ha a munkáltató megfigyeli egy alkalmazott munkahelyi levelezését - írja az MTI bukaresti tudósítójára hivatkozva.

Intim torna illegál

A román fővárosban élő Bogdab Barbulescut még 2007-ben rúgta ki akkori munkáltatója a cég eszközeinek magáncélú felhasználását tiltó belső szabályzatra hivatkozva. A probléma akkor került felszínre, amikor a magánkézben lévő cég arról tájékoztatta dolgozóját, hogy levelezését egy héten keresztül megfigyelték, amiből kiderült, az ügyfelekkel történő kommunikációra nyitott Yahoo Messenger fiókját magáncélra is használta. Mikor ezt Barbulescu tagadta, a cég rendelkezésére bocsátotta a testvérével és barátnőjével folytatott levelezésének átiratát.

Az eset után a bukaresti mérnök először különböző szintű román bíróságokhoz fordult emberi jogai megsértése miatt. Miután a hazai igazságügyi fórumokon elutasították a kereseteit, Barbulescu az EJEB elé vitte az ügyet. A strasburgi szervezet keddi végzése azonban szintén a munkáltatónak adott igazat.

Az EJEB szerint Románia nem sértette meg sem Barbulescu tisztességes tárgyaláshoz való jogát, sem a magán- és családi élet tiszteletben tartásához fűződő jogát, amikor a román bíróság a munkahelyi levelezését megfigyelő munkáltató javára döntött. Indoklásában a strasbourgi bíróság megállapította: Barbulescu feladatainak teljesítését munkáltatója csak munkahelyi postafiókja megfigyelésével ellenőrizhette, és jóhiszeműen járt el, amikor azt feltételezte, hogy abban nem talál magánéleti levelezést.

Akkor most mindenkit megfigyelhet a munkáltatója?

A döntés kapcsán az első tudósítások sok esetben kicsit félreértelmezték a helyzetet, úgy interpretálva a keddi döntést, mintha az mostantól minden EU-s országban, minden cégre és dolgozóra egyetemlegesen érvényes volna. Szerencsére ez egyáltalán nem így van.

Először is érdemes tisztázni, hogy az EJEB az Európa Tanács égisze alatt működő, az Emberi Jogok Európai Egyezménye betartásának felügyeletére létrehozott bíróság, ahol jellemzően magánszemélyek nyújthatnak be keresetet államok ellen, ha úgy érzik, valamely intézkedés, eljárás ellentétes a fent említett egyezménnyel. Az Európa Tanács nem tévesztendő össze az Európai Tanáccsal. Előbbi nem köthető az Európai Unióhoz, így a mostani döntésnek sincs közvetlen hatása az uniós szabályozásra, ítélkezésre.

Fontos megemlíteni azt is, hogy a konkrét esetben két alapvető dolog miatt nem látta megvalósulónak a jogsértést az EJEB. Az egyik, hogy a levelezési fiókot kifejezetten a munkáltató kérésre, munkahelyi kapcsolattartás céljára nyittatták Barbulescuval. A másik döntő elem, hogy a cég a magáncélú kommunikáció általános munkahelyi tilalmáról előzetesen tájékoztatta dolgozóját. Hasonló feltételek mellett egyébként itthoni szereplőkkel is megállná a helyét ez a döntés, a dolgozók tudta nélküli általános "kémkedés" viszont sem az EJEB mostani döntése előtt, sem ez után nem tekinthető jogszerűnek.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.