Az új tulajdonosa a China-CEE Fund. Az ügylethez még meg kell szerezni a részvényesek és a versenyhatóságok hozzájárulását is.

Megállapodott az Invitel Csoport tulajdonosa, a Magyar Telecom B.V. (Matel B.V.) a China-CEE Fund a cégcsoport részvényeinek eladásáról. A tranzakció a szükséges részvényesi és versenyhatósági hozzájárulások megszerzését követően zárul le – közölte a vállalat. A Matel fő tulajdonosa a Mid Europa Partners (MEP), de a tulajdonosok között van több más pénzügyi befektető is.

A vevő, a China-CEE Fund egy 430 millió dolláros magántőkealap, amelynek a CEE Equity Partners a befektetési tanácsadója. Az alap a közép-kelet-európai régió egyik vezető pénzügyi befektetője, jelenleg összesen kilenc befektetése van. A 2014 végén megvásárolt Budapesti Metropolitan Egyetem mellett Lengyelországban, Csehországban, Szlovéniában és Bulgáriában vannak energetikai, gyógyszeripari és egyéb ipari befektetései.

Kína befektetési aktivitása az utóbbi időszakban megerősödött a régióban: a kínai Ipari és Kereskedelmi Bank tavaly hozott létre egy olyan 10 milliárd eurós alapot kifejezetten a kelet-közép-európai befektetések finanszírozására. Az alap létrehozásakor három befektetési területet jelöltek meg különösen fontosnak: az infrastruktúrát, a high-tech gyártást és a fogyasztási cikke piacát. A cél, hogy az exportpiacok erősítésével ellensúlyozzák a kínai gazdaság növekedésének lassulását.

Kelet-Közép-Európa pedig azért fontos cél, mert jó belépőt biztosít az Európai Unió piacára.

Már legalább két éve napirenden van az eladás

Invitel-történelem
Az Invitel, illetve jogelődjei létrehozásának alapját az 1993-as távközlési törvény teremtette meg, amely megszüntette a távközlési szolgáltatások monopóliumát. Egy évvel később 12 önálló telefontársaság jött létre, köztük az Invitel jogelődjei.

2001.: A francia Vivendi felvásárolta a Digitel 2002-t, a Déltávot, a Jásztelt, és a UTI-t, melyeket a Vivendi Telecom Hungary Rt.-be olvasztott.

2003.: A Vivendi eladja a céget a GMT és az AIG befektetési társaságnak. Ekkor születik meg a cég jelenlegi neve.

2006.: Az Invitel már vevőként jelenik meg a piacon: megszerzi az Euroweb Zrt.-t és annak román leányvállalatát, az Euroweb Romania S.A.-t.

2007.: A GMT és az AIG eladja az Invitelt egy amerikai vállalatnak, a TDC A/S (Tele Denmark) tulajdonában lévő Hungarian Telephone and Cable Corp.-nak.

2007.: Az Invitel felvásárolja a Hungarotel Zrt-t és az üzleti kommunikációs szolgáltatásokat nyújtó PanTel Kft.-t, és még abban az évben részben be is olvasztja azokat az Invitelbe. A PanTel Technocom Kft., amelyik az egyik legnagyobb hazai vállalkozás távközlési szolgáltatója volt, Invitel Technocom Kft. néven azóta is önálló cég.

2007.: Az Invitel felvásárolja az alternatív szolgáltatói piac egyik nagy reményekkel indult, de viszonylag hamar kifulladó szolgáltatóját, a Tele2 Kft.-t, és ezzel az ország vezető alternatív hálózati szolgáltatójává, a vezetékes szolgáltatók között pedig a második legnagyobbá válik.

2008.: Az Invitel tulajdonába kerül a Memorex Telex Communications AG és leányvállalatai.

2010.: A vállalatért 2009 elején bejelentkező Mid Europa Partners megszerzi az Invitelt, majd eladja a külföldi leányvállalatokat és a nagykeresekdelmi üzletágat a török Turk Telecom Internationalnek.

2011.: Az Invitel a UPC-vel megosztva felvásárolja a FiberNetet, és ezzel megjelenik a kábelpiacon.

2016.: A jelenlegi csoportszerkezet tavaly jött létre.

Az Invitel eladása legalább két éve napirenden van. Legutóbb 2014-ben röppentek fel olyan hírek, hogy többen is érdeklődnek a vállalat iránt. 2014 tavaszán a TMC Finance belső információkra hivatkozva több vevőjelöltet is megnevezett. Az üzleti lap értesülései szerint a Magyar Telekom, a Vodafone Magyarország, a Telenor Magyarország és Digi romániai tulajdonosa, az RCS&RDS is felmerült.

Még az év őszén a magyar állam is belekerült a képletbe. Bennfentesektől származó információk szerint ugyanis a tulajdonos három céggel is tárgyalt az eladásról. Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ), a UPC mögött álló Liberty Globalt és az RCS&RDS hármasából azonban sokan a NISZ-t tartották a befutónak. Az Invitel bázisán ugyanis az állam gyorsabban megvalósíthatta volna régóta dédelgetett tervét, hogy felállít egy negyedik, állami mobilszolgáltatót.

Tavaly ismét elindult a találgatás annak kapcsán, hogy a távközlési vállalatot átalakították. Külön cégbe szervezték a lakossági üzletágat (Invitel Távközlési Zrt.), az Invitel Solutions márkanéven futó vállalati üzletágat (Invitech Megoldások Zrt.), valamint az adminisztrációs tevékenységet (Invitel Központi Szolgáltatások Zrt.). Az átalakítást sokan az eladást előkészítő lépésként értelmezték. Sokan ugyanis úgy vélték, hogy a cég részekre bontva könnyebben értékesíthető, mivel nő a potenciális vevők köre.

Az eladásról szóló híreket a vállalat soha nem kommentálta. Legtöbbet ezzel kapcsolatban Mártha Imre operatív igazgató mondott, aki egy a lapunknak 2014-ben adott interjúban úgy nyilatkozott, hogy az Invitel életében nem ez lenne az első ilyen tranzakció, hiszen a cég tulajdonosi köre többször is kicserélődött. Mártha arról is beszélt, hogy elsősorban a cégérték, a vállalat méretének gyors növelésére törekszenek, amivel közvetve az értékesítés előkészítésére utalhatott.

Mennyi az annyi?

Az Invitel Csoport éves konszolidált árbevétele mintegy 45 milliárd forint, EBITDA-ja 14 milliárd forint. A felek mintegy 63 milliárd forint nettó vállalati értékben állapodtak meg – írja a közlemény, azaz a China-CEE Fund ennyit fizethet érte.

Az ügylet zárása várhatóan az első negyedévben – a szükséges versenyhatósági és részvényesi jóváhagyásokat követően – történhet meg.

Az Invitel Csoport vezetését továbbra is David Blunck vezérigazgató látja el, akinek a nyilatkozatából úgy tűnik, egyelőre más változás sem várható a menedzsmentben.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.