Igen élénk fúziós és felvásárlási tevékenységet jeleznek előre idénre a világ távközlési piacán. Nálunk is bedobták az első kavicsokat az ágazat állóvizébe.

Ahhoz, hogy a távközlési szektor megőrizhesse jövedelemtermelő képességét, az egyik kézen fekvő eszköznek idén is a piaci konszolidáció bizonyulhat - vélekedik Bengt Nordstrom, a svéd stratégiai tanácsadó Northstream cég vezérigazgatója, akit a Total Telecom kérdezett.

Van aki kap engedélyt, van aki nem

A vezető szerint különösen a kisebb játékosok körében várhatóak nagyobb számban felvásárlások és fúziók. Ennek a befektetők többnyire a világ minden táján örülnek, Európát kivéve. Az Európai Bizottság azt szeretné, hogy a tagállamok mobilpiacán legalább 4 szereplő működjön. A területért felelős, néhány éve kinevezett biztos, Margrethe Vestager igyekszik is minden konszolidációs kísérletet megakadályozni – mondja a tanácsadó vezetője. Példaként  az Egyesült Királyságban tervezett O2 és a Three fúziót említi, amelyet mind a brit szakhatóság, mind a Brüsszel elutasított.

A bizottság ugyanis a több szereplő fenntartásával érvel a piaci verseny miatt, aminek a fogyasztók örülhetnek, a befektetők kevésbé. Vannak ugyanakkor már változásra utaló jelek is, Nordstrom szerint a holland T-Mobile és a Tele2 fúziójára nagyobb eséllyel lehet fogadni.

Ki ad jó ajánlatot a régiós Telenor vagyonra?

Az idei év Magyarországon sem lesz egy állóvizes időszak. Már az év elején kétféle lépés is izgalomban tartja az ágazat szereplőit. Az egyik a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) napokban bejelentett vizsgálata a hazai piac két meghatározó szereplője a Telekom és a Telenor ellen, amiről itt írtunk részletesen.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a szakhatóságot. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Kommunikációs Igazgatóságától érkezett válasz szerint "a szervezetnek egyelőre nincs hivatalos tudomása a Gazdasági Versenyhivatal ügyben indított vizsgálatáról. A hatóság természetesen megkezdi a lehetséges következmények vizsgálatát, ám – tekintve, hogy még a feltételezett jogsértő cselekményeket sem ismeri pontosan – ezek kommentálása nem időszerű".

A Telenor Magyarország más vonatkozásban is a figyelem fókuszába került. Az anyavállalat többféle ajánlatot is kapott regionális leányvállalataira, köztük a hazai leánycégre is, erről a Mergermarketre és más forrásokra hivatkozva a Portfolio.hu írt a napokban részletesen. Az angol Broadband TV News értesülése szerint decemberben döntöttek arról, hogy egy amerikai befektetési cég ajánlatát vizsgálják meg az idei első negyedévben. A Capital nevű bolgár üzleti hetilap rákérdezett, hogy a befektető azonos-e a KKR-rel, amellyel már fél éve is hírbe hozták a Telenort. (A KKR volt a TV2 korábbi tulajdonosának az egyik befektetője.) A norvég központban cáfolták, hogy a KKR lenne az ajánlattevő.

Tavaly júniusban egyébként a Reutersnek nyilatkozó Sigve Brekke elnök-vezérigazgató még határozottan cáfolta, hogy meg akarnának válni közép-kelet-európai portfóliójuktól, amibe a magyarországin kívül a szerb, a montenegrói és a bulgáriai leányvállalat tartozik bele.  

Jöhetnek a kínaiak is

A hét végén viszont már közleményben tudatták, hogy elkezdték a közelebbről meg nem nevezett befektető jelölt ajánlatát tüzetesebben vizsgálni. Hogy végül az amerikai, vagy más, szakmai, vagy pénzügyi lesz-e a befektető, vagy, hogy tényleg eladják-e, még jó párat kell aludni. A portfólió jól jöhet bármely olyan, főleg Európán kívüli társaságnak, amelynek nincs még komolyabb jelenléte a közép-kelet-európai térségben.

Ha viszont figyelembe vesszük a már említett uniós hozzáállást, vagyis, hogy az Európai Unió az ilyen stratégiai ágazatokban, mint a távközlés, nem kedveli a nagy mozgolódást, és ha muszáj, akkor is inkább a kontinensen belüli befektetőket szeretne látni, mint amerikaiakat, vagy ázsiaiakat, nem kizárható, hogy végül egy európai cégé lesz a jelenleg összességében mintegy 2 milliárd dollárra értékelt régiós Telenor-vagyon. Az ázsiaiak távol tarthatóságának viszont némileg ellentmond az Invitel legutóbbi tulajdonosváltása, amelyben épp egy nagy kínai befektetési alapé lett a távközlési cég.

Pedig a kínaiak mostanában egyéb területeken is komoly befektetési elánnal jelennek meg épp a térségbeli, azon belül is a magyar piacon. Ezek nyomán várhatóan még több távol-keleti érkezik Európába, már az is jó alapot szolgáltathatna egy itteni operáció működtetéséhez. Évekkel ezelőtt brit üzleti lapok cikkeztek arról, hogy a China Mobile akkoriban épp közép-európai hídfőállást keresett, hogy a térség "bevételével" eljusson az európai szolgáltató piacra.

A cég honlapján található legfrissebb információk arról tanúskodnak, hogy már e nélkül is megjelentek Európa nyugati felén. A távol-keleti gigaszolgáltató ott van már az Egyesült Királyságban és Franciaországban, igaz virtuális operátorként és nem teljes körű portfólióval.

Szcenáriók a magyar állami mobilszolgáltatóra

Lázban tarthatja a hazai távközlési piacot a kormány azon terve is, amely visszahozná a 2012-13-ban csúfos véget ért korábbi kísérlet szellemét, az állami mobilszolgáltató ötletét. A Magyar Posta, a Magyar Fejlesztési Bank és a Magyar Villamos Művek által létrehozott MPVI Mobil Zrt. egyéves (nem) működés után azt követően szűnt meg, hogy a Kúria helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék döntését, hatályon kívül helyezve az NMHH korábbi frekvencia-árverésen hozott határozatait. Úgy ítélte meg, hogy a MPVI Zrt. jogszerűtlenül nyerte el a jogot a mobilhálózat kiépítésére. Az MTI-ben megjelent akkori közlemény szerint a kormány szándéka továbbra is az, hogy újabb szereplővel bővüljön a hazai piac, de az állam semmilyen más felállásban nem áll már a rajtvonalhoz. (A bővülés a következő frekvencia tenderrel meg is valósult, negyedik szolgáltatóként a Digi is belépőt kapott a mobil piacra.)

Most viszont úgy tűnik, mégsem mondanak le erről a szándékukról. Szakértők szerint már most számtalan szcenárió merülhet fel, hogyan is kellene az állami mobilcég reinkarnációját megoldani. Maradjanak a legdrágábbnak tűnő zöldmezős, nulláról építkező változatnál, vagy jelenjen meg az állam potenciális felvásárlóként a már engedéllyel rendelkező és többségében működő szolgáltatóknál?

Voltak olyan feltételezések, amelyek közvetve ezzel hozták összefüggésbe a legrégebbi szereplők ellen indított versenyhivatali eljárást is. Miután azonban híre ment, hogy más indíttatásból a norvég Telenor valóban régiós szintű eladásban gondolkodik, így a magyarországi leánycég külön szinte biztosan nem eladó. (Hacsak a későbbi befektető jó áron el nem adja majd a magyar államnak.)

Szakértők még azt sem tartják kizártnak, hogy a tényleges mobilszolgáltatással még el sem indult negyedik szereplő kaphat megfelelő ajánlatot az államtól.

Mobilitás

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.