A Telekom és a Vodafone is 11 milliárd forintot fizet a használati díjon felül, hogy 2027 közepéig használhassa a 2004-ben elnyert frekvenciablokkokat.

Egy nap eltéréssel adott ki közleményt a Magyar Telekom és a Vodafone arról, hogy meghosszabbítják 2100 MHz-es frekvenciahasználati jogosultságukat. A 3G-s szolgáltatásokra igényelt frekvenciasávot még további kilenc évig biztosan kívánják használni.

Jó lesz az még másra is…

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) határozata a két szolgáltató frekvenciahasználati jogosultságát 2027. június végéig tolta ki a 2100 MHz-es frekvenciasávban. A jogosultságot mindkét szolgáltató 2004-ben nyerte el a Nemzeti Hírközlési Hatóság pályázatán – a Telekom esetében az akkor még önálló T-Mobile Magyarország indult a pályázaton.

A Magyar Telekom közleménye azzal indokolja a döntést, hogy egyrészt továbbra is ki akarja szolgálni azokat az ügyfeleit, akik nem rendelkeznek 4G-képes készülékekkel, másrészt azért, mert a 2100 MHz-es sáv használatának meghosszabbítása "megteremti a lehetőségét, hogy ebben a frekvenciasávban is megjelenhessenek majd a legkorszerűbb, jövőálló mobiltechnológiák" – fogalmaz a vállalat közleménye.

A Vodafone közleménye ennél konkrétabban fogalmaz. A jelenleg 3G-s hang és adatszolgáltatásra használt frekvenciatartományban a szolgáltató már megkezdte a 4G-s szolgáltatás nyújtását is, valamint a jövőben akár 5G-s szolgáltatást is nyújthat rajta, mivel a tartomány arra is alkalmas.

2004-ben mindhárom magyar mobilszolgáltató, a Telekom jogelődjeként a T-Mobile, a Telenor jogelődjeként a Pannon GSM és a Vodafone is nyert a 2100-as sávban frekvenciablokkokat. A blokkokat egy nyolc évvel későbbi uniós határozat értékelte föl igazán. 2012-ben ugyanis az Unió lehetővé tette, hogy a sáv blokkjait technológiasemlegesen használhassák a szolgáltatók, azaz például 4G-t vagy 5G-t is szolgáltathassanak rajta.

11 milliárdba került a hosszabbítási

Mindkét vállalat egyszeri 11 milliárd forintot fizetett a frekvenciahasználat meghosszabbításáért, valamint kell fizetniük éves használati díjat is. A Telekom jelenértéken számítva további 4,2 milliárd forintot fizet a meghosszabbított időszakra, míg a Vodafone esetében ennek havi mértéke jelenleg valamivel több mint 56 millió forint.

A Telenor egyelőre nem nyilatkozott, de nagy valószínűséggel az időközben a cseh PPF Csoport tulajdonába jutott vállalat is tárgyal a hosszabbításról. Az NMHH előírása szerint a szolgáltatóknak 18 hónappal a jogosultság lejárata előtt kell benyújtaniuk igényüket a hatósághoz, ha hosszabbítani szeretnének. Az NMHH-nak pedig legkésőbb a jogosultság eredeti időtartamának lejárta – jelen esetben 2019 vége – előtt 9 hónappal kell dönteni.

Mobilitás

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.