Csak a változás állandó – hirdette alcímében az IVSZ konferenciája, melyet a szakmai szervezet a változó közbeszerzési szabályoknak szentelt.

Elköltendő pénz lesz bőven – hivatkozott megnyitójában Laufer Tamás, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elnöke a kormányzati körök ígéreteire. Többször és több helyen is elhangzott, hogy a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban csak uniós forrásból 300-400 milliárd forint fog érkezni az IKT szektorba. Ebből a forrásból komoly központi fejlesztések is várhatók, melyekre érdemes felkészülni közbeszerzési oldalról is.

Laufer ismét felhívta a figyelmet azokra a kezdeményezésekre, melyeket az IVSZ a közbeszerzési folyamtok hatékonyságának szeretné növelni. Mint mondta, a szervezet szeretné elérni, hogy a közbeszerzési pályázatokon előnyt évezhessenek a magasabb adót fizető vállalkozások, és ugyancsak jó lenne ha a IVSZ-kezdeményezte védjegyrendszer mélyebben beépülne a közbeszerzés folyamatába.

Hivatalok és szakértők

A konferencia elsősorban gyakorlati megközelítésben tárgyalta a közbeszerzési szabályok változásait. A változások egy részét uniós előírások kényszertették ki. Ilyen például az, hogy a közbeszerzési keretszerződések megkötése után nem lehet egyszerű megrendeléssel továbblépni a közbeszerzési folyamatokban, hanem csakis a verseny újbóli megnyitásával.

Laufer Tamás bizakodó volt

Dr. Kántor Zoltán igazgató (KEF Közbeszerzési Igazgatóság) elmondta: felmérték az intézményekben, hogy a következő 3-4 évben mennyi uniós forrást kívánnak felhasználni, és a közbeszerzéseket már ennek az igényfelmérésnek az összesített eredményei alapján írják ki. Szintén fontos újdonságként emelte ki, hogy 2013. júniustól a közbeszerzési díjat nem a szolgáltatók, hanem az intézmények fizetik. Mint mondta, egyelőre vegyes a rendszer, mivel az ennél korábbi kiírásoknál még a réi rendszer működik, azaz a díjakat az ajánlattevők fizetik.

Kántor szerint egyébként sok pozitív változás történt a közbeszerzés terén: az ajánlattevők felkészültek, miáltal a korábbinál sokkal kevesebb az eljárásokban felmerülő jogi probléma. Ennek ellenére a KEF részletes útmutatást is készít az egységesített közbeszerzéshez, például az egyik neuralgikus újdonság, a verseny újranyitásának módjáról. Az útmutató várhatóan tovább csökkenti majd a problémás ügyek számát.

Buktatók a közös ajánlattételben

A Közbeszerzési Tanácsadók Egyesületének elnöke, dr. Miklós Gyula a közös ajánlattétel és konzorciumi szerződések problémakörével foglalkozott. Mint mondta. a közbeszerzési törvény meglehetősen egyszerűen szabályozza az együttműködés, a közös ajánlattétel kérdéskörét. Az ajánlatkérő sokszor csak egy rövid együttműködési megállapodást lát, pedig a mögött komoly szerződések lehetnek. És kell is, hogy legyenek – hangsúlyozta Miklós Gyula, aki szerint eygébként jó lenne, ha az ajánlatkérő is pontosan tisztában lenne azzal, hogy a szállító konzorcium tagjai hogyan állapodtak meg egymással a szállítás és a felelősség tekintetében is.

Számtalan olyan buktató lehet, amire az ajánlattevéskor a felek nem is gondolnak. Miklós Gyula erre érzékletes példát is hozott: egy közbeszerzésnél nyertes konzorcium tagjai szerződésben rögzítették a teljesítés mértékének megoszlását egymás között. A teljesítés közben azonban az egyik fél ellen felszámolási eljárás indult. Ekkor a felek módosították a konzorciumi a teljesítésre vonatkozó megállapodásukat – és ennek megfelelően azt is, hogy az ajánlatkérő milyen arányban fizessen a konzorcium tagjainak. A módosítást benyújtották ugyan az ajánlatkérőnek, ám a felszámoló azonban ezt a szerződésmódosítást úgy értékelte, hogy a felszámolás alatt álló cég így akarja kijátszani a hitelezőit.

Jön az elektronikus közbeszerzés

A konferenciát záró Elektronikus közbeszerzés Magyarországon? című előadásában dr. Tátrai Tünde, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa, az Európai helyzetet elemezte, valamint ismertette az EU-s irányelveket is. Eszerint az új irányelvek implementálását követő néhány éven belül minden közbeszerzési eljárásnak 100 százalékban elektronikusan kell lezajlania. A hazai helyzetet a Budapesti Corvinus Egyetem, a Transparency International és a BKIK közös felmérése alapján mutatta be, amiben több mint 100, zömében gyakorló közbeszerző válaszolt a kérdésekre. Döntő többségük közepes színvonalúnak ítélte a hazai közbeszerzési piac fejlettségét, a közbeszerzést magát pedig inkább jogi kérdésnek tekinti. A jogi megítélés után a gazdasági és műszaki megítélés következik, az informatika csak az utolsó helyen szerepel – mondta Tátrai Tünde.

A konferencia előadása letölthetők a konferencia honlapjáról.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.