Pontosabban már előállt az Enterprise Advantage nevű lehetőséggel, de csak a jövő évtől lehet használni. Hatását Nagy Sándor (IPR-Insights) foglalta össze.

Jövő év elejétől Enterprise Advantage néven új licencelési opciót kínál a Microsoft. Az informatikai sajtóban vannak olyan vélemények, melyek szerint hosszú távon ez a ma ismert Enterprise Agreement végét is jelentheti. Az új licenckonstrukció immár a harmadik jelentősebb módosítás lesz az utóbbi időszakban. 2013 végén vezették be a Microsoft Products and Services Agreementet (MPSA), amely egy sor egyszerűsítést is tartalmazott, amivel a Microsoft egyértelműen arra kívánta sarkallni az ügyfeleket, hogy a korábbinál sokkal önállóbban kezeljék a licenceiket.

Idén nyáron újabb változás jött. A Secure Productive Enterprise elmozdulást jelentett a klasszikus, eszközalapú licenceléstől. És most az Enterprise Advantage opció, amely az MPSA kiterjesztése lesz. Az Enterprise Advantage leginkább a jelenlegi MPSA teljes szervezetre kiterjedő változataként értelmezhető, a teljes vállalatra kiterjedő Open Value szerződéshez vagy az Enterprise Agreementhez hasonlóan. A teljes vállalati szerződések előnye – az egyszerűségen túl – hogy nagyobb kedvezményt kínálnak.

Az Enterprise Advantage lehetőséget csak azok az ügyfelek válaszhatják, melyek MPSA szerződés keretében licencelik a Microsoft termékeket. Az első időszakban a 250-2400 felhasználóval rendelkező vásárlók vehetik igénybe, de már most belengették, hogy a tapasztalatok függvényében emelik majd a felhasználószám-korlátot.

Így kialakult egy olyan licenckonstrukció ajánlat, amely minden vállalatméretre kínál megoldást (lásd a táblázatot).
 

Microsoft Enterprise Advantage
Create your own infographics


Valószínűsíthető az  Enterprise Agreement kivezetése

A későbbiekben az Enterprise Advantage valószínűleg leváltja az Enterprise Agreement-et – ahogy az MPSA leváltotta a Select Plus szerződést – és az 500 felhasználónál többet foglalkoztató szervezetek számára egységesen ezeket kínálja majd a Microsoft.

És hogy miért? Mert egyrészt szerintük az Enterprise Advantage nagyobb rugalmasságot kínál a felhasználóknak, másrészt – és valószínűleg itt ez a fontosabb – a megújult licenckonstrukciók tükrözik a licencelési metrikák és a technológia változásait. A legfőbb technológiai változás pedig természetesen a felhő.

A Microsoft várakozásai szerint az új szerződés egyszerűbbé teszi felhőszolgáltatások licencelését. Mark Nowlan, a vállalat licencelési marketingigazgatója elmondta, hogy a korábbi konstrukciók felülvizsgálatra szorultak, mert alapvetően a hagyományos licencelési szemléletet követték, nem a felhőszolgáltatások esetében használatosat. Mivel több vásárlót szeretnének elérni, több konstrukciót kellett kidolgozniuk, és úgy kellett hozzáigazítani a konstrukciókat a felhőhöz, hogy az elérhető nagyszámú opció kezelhető maradjon.

Ezek lesznek az újdonságok

Végül összefoglalva, az alábbi változásokat hozza az új licenckonstrukció, amely a felhőszolgáltatások további elterjedését támogató lépésként is értelmezhető, és várhatóan rugalmasabb és testre szabhatóbb keretet kínál a vásárlóknak.

1. A "mix and match" lehetőség az előfizetések és az örökös licencek egyetlen megállapodás alá terelésével a vásárlók számára egyszerűbb licencmenedzsmentet biztosít.

2. Előnye, hogy az egyes licencek költségét csökkenti, de hátránya, hogy nő a túllicencelés kockázata. Ez utóbbinak főleg az az oka, hogy könnyű újabb licenceket adni a meglévő megállapodáshoz. Emiatt még fontosabb szerepe lesz a szoftvergazdálkodásnak.

3. A megfelelő szoftvergazdálkodást folytató szervezetek számára előnyös, hogy miközben nagyobb kedvezménnyel vásárolhatnak licenceket, a szoftverhasználat elemzésével azokat rugalmasan tudják optimalizálni.

4. Az egységes megállapodás megszünteti az eltérő fordulónapokból adódó nehézségeket. Kisebb lesz például annak az esélye, hogy a vállalatok a szűk határidők miatt optimalizálás nélkül, változatlan formában újítanak meg licenceket.

5. A megállapodás a megvásárolt szoftvertermékek legfrissebb változatának használatára jogosítja fel a vásárlót.

Mindezeken túl érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a megfelelő licencmenedzsmentre, mert az, hogy az Enterprise Advantage és az MPSA szerződés is lehetővé teszi az előfizetések és örökös licencek együttes beszerzését, könnyedén kavarodást okozhat a licencek kezelésében. Az eddigieknél is fontosabb lesz a licencmenedzsment integrálása a napi folyamatokba, a licencek érvényességének naprakész követése. Ez pedig felértékeli a SAM (Software Asset Management) rendszereket

Az Enterprise Advantage 2017 elején történő bevezetését az év során követi majd az Education Advantage és a Government Advantage program az oktatási intézmények és kormányzati vásárlók számára.

 A szerző az IPR-Insights szoftverlicenc-szakértője.

Cloud & big data

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.