Még alig vannak túl az egykori HP hazai érdekeltségei az anyacég kettéválásán, máris itt a következő lépés, az Enterprise Services, vállalati szolgáltatások kiszervezése.
Hirdetés
 

"Határidőre és belülről nézve a vártnál simábban zajlott le a kettéválás a Hewlett Packard Magyarországnál, a piacnak azonban még magyarázni kell, hogy ez a HPE, ez már nem a régi vállalat" – tájékoztatta lapunkat Gonda Gábor, a nagyvállalati bizniszt továbbvivő Hewlett Packard Enterprise (HPE) Magyarország ügyvezető igazgatója.

A szétválás második köre

Az informatikai megavállalat nagyjából másfél éve döntött arról, hogy addigi tevékenységét két különálló cégbe szervezi át. A nagyvállalatokkal foglalkozó részleg kapta a HPE nevet, míg a végfelhasználói oldalt laptopokkal, nyomtatókkal kiszolgáló részt HP Inc. néven viszik tovább a másik újonnan létrejött vállalatban.

Néhány hete aztán újabb átszervezést jelentettek be a cég háza táján, a HPE-ből kiszervezték a legnagyobb létszámú IT-szolgáltatás üzletágat, amit a Computer Sciencies Corppal (CSC) 50-50 százalékban létrehozott, a HPE részvényesek és a CSC által tulajdonolt vállalatba viszik át, várhatóan jövő márciusig.

"Az első körös szétválás valóban nem okozott nagyobb megrázkódtatást, hiszen ezek eddig is egymástól nagyon függetlenül működő, amolyan cég a cégben részlegek voltak. A piac is a vártnál jobban fogadta a változásokat. A viszonteladóink nemcsak hiánytalanul megmaradtak, hanem így külön-külön még több fantáziát látnak bennünk, a fókuszáltabb, rugalmasabb működés révén" – mondta Gonda Gábor.

A szétválással egy időben új stratégiát hirdettek, amiben a nagyvállalatok transzformációs partnereiként pozícionálják magukat. A HPE abban akarja megkülönböztetni magát a hasonló célokat kitűző versenytársakhoz képest, hogy ezt a fajta partnerséget kimondottan technológiai oldalról közelíti meg.

Az eszközgyártást továbbra is a HPE felügyeli

A második körös, vagyis a CSC-s leválás viszont bonyolultabbnak ígérkezik. Az ügyvezető szerint a vállalati szolgáltatások csapata esszenciális része (volt) az életüknek, és nemcsak létszám, illetve bevételi szempontból. Az ES-sel a szinergiák is mélyebbek voltak. Ugyanakkor a szétválás után mindkét társaság rugalmasabban reagálhat majd a piaci kihívásokra, hatékonyabb működés mellett – vélekednek házon belül.

A szolgáltatási tevékenység kiszervezése Magyarországon további kérdéseket vet fel, mert itthon a CSC tényleges üzleti tevékenységet tekintve alig van jelen. A jövőben viszont megörököl a másik oldalról egy évek óta eredményesen működő - létszámban is jelentős - csapatot.

Gonda Gábor ügyvezető igazgató, HPE Magyarország

A mostani kiválással a hazai HPE létszáma mintegy 80 százalékkal csökken, beleértve ebbe azokat a kereskedőket is, akik eddig a HPE magyarországi kereskedelmi képviseletén az ES-sel foglalkoztak. Az árbevételben ennél kisebb arányban mutatkozik majd meg a szolgáltatások kiszervezése, ugyanakkor továbbra is a HPE kezelésében marad az itteni eszközgyártás. A cég egy ideje a magyarországi Jabilnál gyártatja egyes adatközponti tárolói eszközeit.

Hiányzik az állami költés a hazai piacról

Ami a HPE fókuszterületeit, az adatközponti infrastruktúra és felhő technológia hazai értékesítési lehetőségeit illeti, az ügyvezető lassuló piacot érzékel. Mint elmondta: "nemcsak az államigazgatási területeken, de a privát szektorban a nagyvállalati oldalon is lassan haladnak a projektek. Ilyenkor van csak igazán komoly verseny, mert bármilyen igény megjelenik a piacon, arra mindenki igyekszik lecsapni."

Pozitív fejleménynek tartja ugyanakkor, hogy az igény már itthon is egyértelműen megvan mind a modernizált adatközpontok, mind a felhő iránt. A nagyvállalatok tisztában vannak vele, milyen előnyei vannak mondjuk egy hibrid it-környezetnek. Ma még sok azonban a bizonytalanság egy-egy beruházás apropóján a kézzelfogható üzleti megtérüléssel kapcsolatban. Már nem elég azt mondani, tessék itt az új technológia, meg lehet venni. De semmivel sem könnyebb eladni a szolgáltatásokat sem, hacsak nem tudjuk bizonyítani annak tényleges üzleti megtérülését.

"Már régóta érezzük a bőrünkön, hogy pusztán technológiai üzenetekkel hihetetlenül nehéz új beruházást elindítani, mivel a gyártók többsége már nyílt technológiákkal dolgozik, ami nem skatulyázza be az ügyfeleket" – tette hozzá Gonda Gábor.

Piaci hírek

Bagóért cserél gazdát egy ikonikus játékstúdió

A többek között a Borderlands fejlesztőjeként ismert Gearboxot 460 millió dollárért veszi át a Take-Two Interactive az Embracer Grouptól. Utóbbihoz viszont alig három éve még 1,3 milliárdért került.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.