Mi az IoT? Eddig úgy tudtuk, hogy a dolgok internete, de ha egy kiberszakértőt kérdezünk a jelentése máris új értelmet kap, legyen inkább Internet of Threats.

Új értelmet kap az IoT, amelyet eleddig a dolgok interneteként (Internet of Things) ismerünk. A kiberbiztonsági kockázatok miatt az eszközök közötti digitális kapcsolat sokkal inkább értelmezhető a fenyegetettségek internetének (Internet of Threats) – hívta fel a figyelmet Ulf Feger, a Huawei régiós kiberbiztonsági vezetője (képünkön) egy budapesti sajtóbeszélgetésen. 

Tanultak a leckéből

A vállalat a téma húsba vágó üzleti fontosságával először 2012-ben szembesült. Az amerikai képviselőház illetékes bizottsága abban az évben hozta nyilvánosságra jelentését, amelyben komoly kiberbiztonsági kockázatként jelölte meg az akkor már intenzíven terjeszkedő két kínai távközlési nagyvállalat - a Huawei és a ZTE jelenlétét - az USA piacán. A helyzet azóta valamelyest normalizálódott, a Huawei például ma már egyaránt ott lehet az amerikai  lakossági és üzleti távközlési piacon, egyedül a három nagy amerikai távközlési szolgáltatónak nem szállíthat.

A kiberbiztonság az elmúlt években a kínai berendezésgyártónál is központi szerephez jutott. A cég saját meghatározása szerint az első olyan vállalat lett a világon, amely teljes körűen beépítette tevékenységébe a kibervédelmet. Ez a kutatás-fejlesztéstől kezdve a beszállítók átvilágításán keresztül a gyártásig, a logisztikáig, a saját és harmadik fél által végzett biztonsági tesztekig és a munkavállalók képzésig terjed. Kiemelt figyelmet fordít e téren a több ezres beszállítói körére is, hogy meggyőződjön róla, kellően biztonságosak-e.

Lapunk kérdésére Feger elmondta, a beszállítók esetében nem elegendő bizonygatni, hogy az adott cég rendelkezik a megfelelő ISO, vagy egyéb biztonsági tanúsítással, a Huawei mintavétellel közvetlenül is ellenőrzi a szállítmányokat, hogy azok nem tartalmaznak-e valami gyanúsat.  

Kiberbiztonsági ABC - Huawei módra

A szakértő ezt alátámasztandó kiemelte, a vállalat kibervédelmi mechanizmusa az angol szavak kezdőbetűi szerint egy úgynevezett ABC stratégián alapul: Assume nothing, Believe no one, Check everything. (Ne feltételezz semmit, ne higgy senkinek, ellenőrizz mindent!) A cég Európában külön kibervédelmi kutatás-fejlesztési központot tart fenn Münchenben. A vállalat beszerzéseinek egyébként közel az egyharmada az USA-ból, 30 százaléka az anyaországi Kínából, 10 százaléka Európából, 28 százaléka pedig Dél-Koreából, Japánból és Tajvanról származik.

Ami a kiberfenyegetettség terjedését tekinti, a Huawei szerint 2025-re már nemcsak a további 4 milliárd új internetfelhasználóra és 8 milliárd okostelefonra kell felkészülni, hanem a legalább 100 milliárd - eszközök közötti - digitális kapcsolatra is. Feger szerint épp ez utóbbi, vagyis az eddig kiberbiztonsági szempontból figyelmen kívül hagyott dolgok internetének védelme lesz a legfontosabb.

Az IoT-piac jelenleg még nem mondható nagynak, a Gartner szerint 2015-ben az ottani védelemre mindössze kicsivel több, mint 281 millió dollárt fordítottak a cégek. Ezt az összeget az idén 23 százalékkal fejelik meg. A szakértő azonban kevesli a piackutató által 2018-ra jövendölt mintegy félmilliárd dolláros összeget. Szerinte ekkor már összesen 11,4 milliárd digitálisan összekapcsolt eszköz működik majd világszerte, 2025-re pedig ez a mutató már a 100 milliárdot is meghaladhatja. Addigra a Huawei becslése szerint egy átlagos felhasználó napi adatforgalma elérheti az 1,7 gigabájtot.

Kell-e világméretekben összehangolt kibervédelmi terv?

A megfelelő kibervédelem akkorra már a kormányok, a vállalatok és a végfelhasználók közötti összefogást is igényli. Kormányzati szinten e téren az Egyesült Államok, Dél-Korea, Kína, Malajzia, Németország és Spanyolország jár az élen. Magyarország is a világ azon 63 országa között van, amelyeknek már van kibervédelmi stratégiája. Világméretekben azonban még hiányzik az összehangolt megelőzési- és intézkedési terv, ma még minden ország külön-külön szabályozza és intézi a kibervédelmét.

A hekkertámadások pedig egyre kifinomultabbak – hívta fel a figyelmet Feger. Élő példaként hozta fel, hogy akár egy, az alkalmazottak által nem megfelelően használt, szimpla USB-kábellel is térdre lehet kényszeríteni egy nagyvállalatot. Az okos technológiák megjelenésével az egészségügyi műszerek is sebezhetővé válhatnak, rosszakarók akár a vérnyomásmérő által mutatott értékeket is manipulálhatják.

"Egy katonai akció meghiúsításához pedig ma már nem kell a közvetlen fizikai erőszak, netán fegyveres támadás, elegendő hozzá  a vadászrepülőgépeket elszállásoló hangárok ajtajának elektronikus vezérlőrendszerét meghekkelni, hogy azok ne tudjanak felszállni" – sorolta a szakértő a nem mindennapi példákat is.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.