Tíz éve a pénzügyi világ nehézsúlyú versenyzői között szinte csak bankokat találtunk. Ma viszont már csak 72 százalékát adják az 500 legértékesebb szolgáltató mezőnyének. És megy ez még lejjebb is.

Az Accenture már egy évvel ezelőtt is azzal kalkulált, hogy a hagyományos bankszektor szereplői nagyjából 280 milliárd dollárnyi bevételről máris lemondhatnak, mert azok az új fizetési szolgáltatók és digitális platformok zsebében landolnak. A tanácsadó 2019-ben úgy látta, a bankok kezében is maradtak eszközök, de ha nem lépnek, ennél is több bevételről lesznek kénytelenek lemondani. Aztán megjelent a koronavírus, és minden korábbi elemzést lehetett a kukába dobni, mivel a digitális fizetési megoldások iránti kereslet az egekbe lőtt. Ezzel pedig csak még nagyobbra nyílt a kapu a fintech cégek előtt.

Gyorsabban terjed, mint a korona

A járvány hatására a lakosság többsége és az őket kiszolgálni igyekvő kereskedők gyorsan sutba dobták a digitális fizetéssel, online megoldásokkal kapcsolatos eddig esetleg meglévő averziókat. Az Economist nemrég megjelent terjedelmes anyagában számos példát említ arra, milyen mértékű volt a szegmens transzformációja.

Latin-Amerika legnagyobb fintech vállalkozása, a brazil Nubank, amelyet alapítója egy szörnyű számlanyitási élmény hátására hozott létre 2013-ban és 2020 elején már 10 milliárd dollárra értékeltek, csak az idén eddig 50 százalékkal tudta növelni az általa kezelt számlák mennyiségét. Az USA-ban a mobilbankos forgalom értéke 85, az online banki szolgáltatásra regisztrálók száma pedig 200 százalékkal növekedett áprilisban, amint a vírus hatása egyre komolyabbá vált.

A készpénzzel kapcsolatos egészségügyi kockázatok szintén jót tettek a pénzügyi rendszer digitalizációjának. A kereskedelmi egységek sorra vezették be a kártyás és érintésmentes fizetési lehetőségeket. A Square-nél például azt tapasztalták, hogy a kizárólag készpénzmentesen működő kereskedelmi partnereik aránya a februári 5 százalékról 23-ra ugrott áprilisra. A hirtelen felfutás azóta konszolidálódott kicsit, de a jelenlegi 14 százalék eléréséhez is több évre lett volna szükség, ha nem jön a Covid.

A digitalizációt a kormányzatok is igyekeztek támogatni különböző intézkedésekkel: globálisan 31 országban, köztük Magyarországon is megemelték az érintésmentes fizetési összeg felső határát. Mindez alaposan megdobta a két nagy kártyaszolgáltató, a Visa és a Mastercard forgalmát. Csak az első negyedévben 40 százalékkal nőtt a cégek által kezelt tranzakciók mennyisége.

Nincs visszaút

Bizonyosak lehetünk benne, hogy a fentebb vázolt történések alapvetően újrarajzolják a pénzügyi szektor "homokozóját". Sokan tavasszal pusztán kényszerből vált online felhasználóvá, mobiltárca-tulajdonossá, ám a felmérések szerint az új ügyfelek többsége elégedett azzal, amit tapasztalt. A Bain globális felmérése például arra jutott, hogy az emberek 95 százaléka a pandémia lecsengése után sem kíván felhagyni a digitális bankolással.

Ez ösztönzőleg kell hasson a hagyományos bankszektorra is, hiszen ahogy a cikk elején idézett Accenture anyagból kiderült, a pénzintézeteknek már az elmúlt években is szembe kellett nézni a szektoron kívülről érkező trónkövetelőkkel. Az Economist grafikonjából szépen kirajzolódik, milyen tempóban kezdtek teret veszíteni a "régi gárda" tagjai. A fintechek értéke idén már 11 százalékot tesz ki a legfajsúlyosabb 500 pénzügyi szereplő mezőnyében. Utóbbi vállalkozások és a kártyaszolgáltatók az elmúlt években folyamatosan képesek voltak növelni a cégértéküket, miközben a tradicionális bankoknál ez a mutató leginkább stagnált.

Ennek ellenére a hagyományos pénzintézeteket sem kell még temetni. Egyrészt a pénzpiac természete, az erős szabályozói kontroll miatt ezt a szegmenst nem lehet olyan könnyen letarolni. Másrészt a bankok maguk is felismerték a változás szükségességét, amit csak felerősített a járvány miatt kialakult kényszerhelyzet. A pénzintézetek egy részénél arra is rájöttek, hogy legjobb védekezés a támadás, azaz maguk is indítanak, támogatnak fintech jellegű projekteket, szolgáltatásokat. (Ilyenre példa itthon az OTP Bank, amelynek leányvállalata az OTP Mobil fejleszti és üzemelteti a Simple digitális fizetési megoldást.)

A pénz tehát az asztalon, pontosabban a virtuális térben hever. Már csak az a kérdés, ki tud belőle az elkövetkezőkben a legnagyobbat markolni.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.