A HUN-REN vezérigazgatója által bejelentett projekt már a megvalósítási szakasznál tart, és a remények szerint a központban jövőre el is kezdődhetnek a technológiával kapcsolatos kutatások.
Hirdetés
 

Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója az AI Summit 2025-ön jelentette be, hogy 2026-tól AI-kutatóközpontot hoznak létre Magyarországon. A központ létrehozásának előkészítése nem csupán tervezési szakaszban van, hanem a konkrét lépések megkezdődtek, így már most aktívan dolgoznak a megvalósításon – olvasható a Magyar Kutatási Hálózat honlapján.

Nemzetközi támogatás

A vezérigazgató által felvázolt tervek szerint egy nemzetközi szakértői testületet állítanak fel nemzetközi vezetéssel, és olyan témákat kívánnak behozni a kutatóközpontba, amelyek Magyarország számára kiemelten fontosak. A kutatóközpont három fő területre fókuszál: specializált MI-kutatásokra, MI-alapkutatásokra és a megbízható mesterséges intelligencia kutatására.

"Az általános szintű mesterséges intelligencia (AGI) – amely minden emberi szintű feladatot képes elvégezni vagy túlszárnyalni – érkezése már nem kérdés, csak az időzítés" – emelte ki előadásában Jakab Roland, aki hozzátette a vezető technológiai guruk szerint az áttörés 2025 és 2030 között várható. (Ugyanakkor bőven vannak olyan szakértők is, akik ennél távolabbra teszik az AGI eljövetelét.)

A HUN-REN vezérigazgatója három fő trendet emelt ki 2025-re vonatkozóan: megjelent a modellekben a "gondolkodás", mivel rájöttek, ha több időt biztosítanak a modelleknek a válaszadásra, pontosabb eredményeket kapnak. A második nagy trend az eszközhasználat, amikor ezek az ágensek hozzáférnek e-mailjeinkhez, a fájlrendszerünkhöz, a naptárainkhoz, belső rendszereinkhez. A harmadik pedig a specializáció, egyre több célzott modell megjelenése különböző területekre.

Piaci hírek

Fizessünk váltságdíjat a zsarolóknak, vagy ne?

Egy brit szabályozási tervezet kapcsán ismét fellángolt a vita a ransomware-támadásokért fizetett váltságdíjak körül.
 
Hirdetés

A "jó gazda" szemlélet menti meg az MI-költségvetést

A 4iG IT minden lehetőséget biztosít ügyfeleinek ahhoz, hogy a FinOps eszközeivel teljes körű kontrollt gyakorolhassanak IT-költéseik felett – még akkor is, ha a mesterséges intelligencia miatt új, nehezen becsülhető, dinamikusan változó költségstruktúrákat kell kezelniük.

Hogyan lehet összehangolni a CAPEX és OPEX költségeket a FinOps módszerekkel?

a melléklet támogatója a 4iG

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.