Hasonló történik, mint az utóbbi néhány évben Kínában, csak sokkal kevesebb pénzt hoz.

Az orosz hatóságok is elővették a kínai receptet: a külföldi szállítókat arra kötelezik, hogy adjanak hozzáférést a biztonsági termékeik forrásához, hogy abban felderíthessék az esetleges backdoorokat. Elsősorban a biztonsági (tűzfal, vírusvédelem stb.) és a titkosítást tartalmazó szoftvereket akarják megvizsgálni, mielőtt az orosz piacon történő értékesítést engedélyeznék – írja a Reuters.

Az amerikai biztonsági szakértők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a forráskód ellenőrzése során nemcsak a backdoor-mentességről bizonyosodhatnak meg, hanem olyan biztonsági réseket is felfedezhetnek, amivel később visszaélhetnek. (Erről valószínűleg sokaknak eszébe jut a WannaCry, ami egy olyan Windows-hibát használ ki, amit az NSA fedezett fel, és próbált saját céljaira felhasználni ahelyett, hogy azonnal értesítette volna arról a Microsoftot.)

A Symantec le is állt az együttműködéssel, nyilatkozta a cég a Reutersnek, mert kétségek merültek fel az ellenőrzést végző labor függetlenségével kapcsolatban. A Symantec szerint a labor túl szorosan kötődhet az orosz kormányhoz. Érdekes ugyanakkor, hogy míg a kínai törvény ellen hangosan tiltakoztak a cégek – majd a cégek szépen megállapodtak a kínai hatóságokkal –, az orosz intézkedés nem váltott ki ilyen heves reakciót.

Nagy a kockázat

Az amerikai hatóságok figyelmeztették az érintett cégeket annak kockázatára, hogy ez a gyakorlat alkalmas lehet arra is, hogy az oroszok kibertámadásokat intézzenek amerikai célpontok ellen. Ugyanakkor a egy illetékes azt nyilatkozta, hogy nem tudják megakadályozni a cégeket az ilyen alkuk megkötésében, csak akkor, ha az ellenőrzés olyan termékre vagy technológiákra vonatkozik, amit például amerikai katonai rendszerekben is használnak, vagy sértik az Oroszország elleni szankciókat.

A cégek viszont arra hivatkoznak, hogy kénytelenek engedni az orosz hatóságoknak, mert ellenkező esetben kizárják magukat az orosz piacról, ami érzékenyen érintené az üzleti érdekeiket, hiszen az orosz piac meglehetősen nagy. A forráskód ellenőrzését azonban csak olyan biztonságos laborokban engedélyezik, amelyek garantálják, hogy a forráskódot nem másolják le és nem is módosítják.

Minden mögött az FSZB áll

A legnagyobb probléma persze az, hogy az ellenőrzések előírója az oroszok belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálata, az FSZB. Épp az a szervezet, amely feltételezések szerint a legutóbbi elnökválasztási kampány során a Hillary Clinton csapata elleni számítógépes támadások mögött is állt. (Az FSZB-nek tulajdonítják azt a 2014-es a támadást is, melynek során félmilliárd felhasználó adatát lopták el a Yahoo-tól – az FSZB természetesen ezt tagadta.) A Reuters például megkereste kérdéseivel az orosz kormány illetékeseit, akik rendre az FSZB-hez irányították a hírügynökséget. A Szolgálta viszont nem válaszolt semmilyen kérdésre.

Az orosz hatóságok az elmúlt években nagyon felpörgették az ellenőrzést. A Reuters megnézte az orosz Szövetségi Műszaki és Export-ellenőrzési Iroda (angol rövidítése: FSTEC) adatait. A szervezet 1996 és 2013 között mindössze 13 technológiai termék forrákódját ellenőrizte. 2014-től viszont már 28 minősítést adott ki. Az iroda ezzel kapcsolatban annyit mondott a hírügynökségnek, hogy tevékenysége összhangban van a nemzetközi gyakorlattal.

Információk szerint többek között az IBM, a Cisco, a HPE, a McAfee és az SAP is lehetővé tette, hogy az oroszok ellenőrizzék a forráskódjukat.

Már vannak tapasztalatok is

Bár abban minden szakértő egyetértett, hogy mivel a nyugati államok – különösen az Egyesült Államok – és az oroszok közötti viszony a Krím annektálása után nagyon megromlott, nagyon kockázatos engedni az orosz ellenőrzési kéréseknek. Ugyanakkor a Reutersnek nyilatkozók közül senki sem tudott olyan példát mondani, amikor az ellenőrzés és egy esetleges oroszokhoz köthető hackertámadás között kapcsolatot lehetett volna kimutatni.

Az ellenőrzéseket többek között a moszkvai központú Echelon végzi. A cég rendelkezik a FSTEC hitelesítésével, hogy ilyen jellegű ellenőrzéseket végezhet. Alekszej Markov vezérigazgató azt nyilatkozta, hogy a forráskód ellenőrzését olyan speciális laboratóriumokban végzik az érintett cégek felügyeletével, ahol nincs lehetőség a forráskód ellopására vagy módosítására.

A Symantec szerint azonban a cég egyáltalán nem megbízható, mert átláthatatlan, hogyan kapcsolódik a kormányhoz. Az amerikai biztonsági cég véleményét erősíti az is, hogy a Echelon a honlapján vezérigazgatóját néhol az orosz védelmi minisztérium tanúsító központja vezetőjének nevezi. A cég 2013-ban díjat is kapott az államtitkok védelméért a minisztériumtól, bár arról Markov azt állította, hogy teljesen általános díj, és semmi jelentősége.

Kristen Batch, a Symantec szóvivője azt mondta, 2016-ban úgy döntöttek, nem veszélyeztetik termékeik integritását csak azért, hogy növelhessék az orosz piacon a részesedésüket.

Mekkora piacért hajoltak le?

Az IDC a teljes orosz IT-piacot idén 18,4 milliárd dollárra becsüli. Megközelítőleg hasonló a Fitch Group egyik kutató cége, a BMI Research becslése is. Utóbbi cég elemzése az orosz IT-piacnak 2021-ig meglehetősen nagy növekedést jósol. A hardverpiacon átlagosan évi 4,6 százalékos, a szoftverpiacon 8,2 százalékos, míg a szolgáltatásoknál 7,9 százalékos növekedést várnak. A BMI Research szerint a teljes piac idén 1100 milliárd rubel (kb. 18,7 milliárd dollár), 2021-re pedig meghaladhatja az 1424 milliárd rubelt (24,2 milliárd dollár).

 
BMI Research Orosz IT-piac 2017-2021
Create column charts


A globális IT-kiadások idén 3400 milliárd dollár körül alakulnak, 2021-re pedig megközelíthetik a 3900 milliárdot. Ennek jelenleg 13-14 százalékát fedi le a kínai piac. Azaz az orosz piac esetében sokkal kisebb összegekért megy a közdelem.

A BMI Research elemzése abban lát kockázatot, hogy szerinte a szoftverpiacon csökken a külföldi termékek aránya, mivel a gazdasági nehézségek miatt nagyon drága az import. Ez azonban előnyös az orosz szoftvercégeknek, amelyek így jobb pozícióba kerülhetnek. Elsősorban felhőszolgáltatásokat érinti a szabályozói kockázat, és ez mérsékli is a növekedés dinamikáját. A felhőszolgáltatások elfogadottsága egyébként az orosz piacon egyelőre alacsony, de a kínálat gyorsan növekszik.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.