Eddig külön kellett megvenni, a kutya sem kereste; most processzorba integrálják a soros busznál négyszer gyorsabb tempót diktáló szabványt. Hazavágják az USB eszközök piacát?

2011 óta próbálja partnerei figyelmét felkelteni az Intel a nagysebességű adatátvitelt kínáló Thunderbolt technológia iránt. Ám a Mac-ek vagy a drága PC-k tulajdonosain kívül valószínűleg ebből semmit sem vett észre a többség; hiszen a digitális eszközök zömén USB port(ok) várják a csatlakoztatást.

Négyszer gyorsabb a soros busznál

A háttérben egy triviális ok húzódik meg: túl sokba kerül alkalmazása. Az elmúlt hat évben ugyanis csak úgy lehetett Thunderbolt csatlakozót szerelni egy laptopra vagy desktop gépre, hogy ahhoz meg kellett vásárolni az Inteltől az azt vezérlő, különálló chipeket. Ezen változtatna az Andy Groove alapította lapkagyártó vállalat. Bejelentette, hogy a jövőben beépíti a technológia támogatását processzoraiba, vagyis annak használata extra költség és különálló chipek alkalmazása nélkül is lehetővé válik.

De miért döntene bárki is úgy, hogy a közismert és széles körben elterjedt USB portok helyett inkább a Thunderboltra szavazzon? Elsősorban adatátviteli okok miatt: a soros port maximális átvitele másodpercenként 10 gigabitnél tetőzik (ez ráadásul elméleti érték), miközben riválisa 40 gigabitet ígér másodpercenként.

A négyszer nagyobb tempó számos, az elmúlt egy-két évben tényezővé váló alkalmazás számára nyújtana könnyebbséget, például több, 4K felbontású monitor meghajtásakor vehetné hasznát a felhasználói közösség. De ideális átviteli közeg lehetne külső videokártyák csatlakoztatásához, nagymennyiségű kép és videó külső meghajtóra való másolásához vagy hálózati dokkolóhoz történő kapcsolódáshoz. Akár a virtuális valóság élményét kínáló headsetek is profitálhatnak belőle, hiszen a nagyfelbontású, ráadásul kétképernyős kialakítás gyakori képfrissítést igényel – a fejmozgást azonnal le kell követni, ha kifogástalan VR-t akar a felhasználó.

Eltörlendő licencdíjak

A fenti előnyök ellenére az Intel mindezidáig csak kommunikáció szintjén igyekezett a Thunderbolt technológia széleskörű elterjesztéséért tenni. Ez a döntés, a vezérlés processzorokba való integrálása azonban végre tényleg elhozhatja azt a lökést, amire a Thunderbolt népszerűvé válásához szükség lenne.

A gyártókat nem kellene külön meggyőznie, hiszen mind az Apple, mind a Microsoft nagy rajongója a technológiának. Az almás vállalat az elsők között vette alkalmazásba a Thunderboltot, de Redmond sem hanyagolja a témát. Creators Update-je például továbbfejlesztette a szabvány támogatását, és ennek a folyamatnak a kiterjesztését ígérte be nemrég a szoftvervállalat.

Ha valóra válik az Intel bejelentése, akkor a chipgyártó a továbbiakban nem kér extra licencdíjat a Thunderbolt használatáért. Ezzel a döntéssel a szabványt támogató külső meghajtók, monitorok és dokkolóállomások ára is csökkenhet, ami szintén javítja a technológia elterjedésének ütemét. Különösen annak ismeretében, hogy az új, Thunderbolt 3 ugyanazt a portot használja, amit az USB-C, tehát még nagy átalakításokra se lenne szükség csatlakozótéren.

Jön az USB végkora?

Noha a Thunderbolt sokkal elfogadottabbá válhat, a közeljövőben mégsem fog minden szegmensbe eljutni. Telefonokban, tabletekben, autók médiaközpontjaiban, TV-kben, set-top boxokban, routerekben és fényképezőgépekben egyelőre ne számítsunk robbanásszerű terjedésére. Vagyis rövid távon az USB-nek nincsen félnivalója, aki nemrég ruházott be valamilyen soros buszt támogató eszközbe (pendrive-ba, külső merevlemezbe stb.), annak sem kell aggódnia készüléke gyors elavulásától.

Ennek fő oka az, hogy az USB nyújtotta lehetőségek a legtöbb ember számára bőven elegendőnek bizonyulnak. A 10 Gbps adatátviteli sebesség megfelelő tempót jelent az állományok mozgatásához, nem is említve a soros buszon keresztüli elektromos töltési funkciót. Napjaink legtöbb okostelefonja ezen a közegen keresztül látja el akkumulátorát energiával, vagyis csak ezen a téren milliárdos bázist tudhat magáénak az USB.

Ráadásul a Thunderbolt processzorokba integrálására is várni kell még: az Intel közlése szerint a jövő év során osztja meg technológiáját az iparral. A Thunderbolt-képes CPU-k megjelenésére vonatkozóan pontos dátumot nem árult el a vállalat.

Konzumer tech

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.