Bejelentették a Blockchaint felhőszolgáltatás bétáját. A LinuxONE-t is aláteszik.

Nem a Big Blue az első, aki a nagyok közül lát fantáziát abban, hogy felhős blockchain szolgáltatást indítson. Abban viszont mindenképpen úttörő, hogy mainframe-et pakol alá. Az IBM tegnap jelentette be, hogy elindítja felhős Blockchain szolgáltatását. A szolgáltatás ugyanazt a célt szolgálja, mint a Microsoft tavaly ősszel elindított kísérlete: platformot adni a bitcoin főkönyvi rendszerével kísérletezni kívánó cégeknek (itt részletesen is olvashatnak róla).

Összenő, ami összetartozik

Az IBM egy ideje már keresi a lehetőséget arra, hogyan tudna intenzíven beszállni a blockchain-üzletbe. Az első között csatlakozott a Linux Foundation keretin belül az Hyperledger Projecthez, amiben a technológiai cégek (Cisco, Fujitsu, Intel, Red Hat stb.) mellett a többe között pénzügyi cégek is beszálltak (például ABN Amro, JP Morgan, SWIFT). A projekt egyik első eredménye, hogy a korábbi fejlesztések kódbázisát egyesítsék, a Big Blue eredménye. A projekt igazgatótanácsában egyébként ott ül Christopher Ferris, az IBM nyílt technológiákért felelős CTO-ja is.

A cég emellett inkubációs programmal is megtámogatta a technológiát. A múlt hónap elején nyitották meg a szingapúri IBM Garage nevű inkubátorházat, ahol elsősorban Watsonra épülő mesterségesintelligencia- és blockchain-kutatatásokat lehet végezni. Az inkubátortól, amely a 2010-ben elindított Global Entrepreneur Program fennhatósága alá tartozik, elsősorban azt várja az IBM, hogy a felhője számára jól használható blockchain-alapú alkalmazások készülnek. A hónap végén pedig Nerw Yorkban nyílt meg a Bluemix Garage, amelynek szintén elsősorban a fintech fejlesztéseket akarja támogatni.

Erős alap, eszközkészlet, támogatás

Az IBM is azt emeli ki a blockchain előnyeként, hogy az elosztott főkönyvi rendszer révén gyakorlatilag hamisíthatatlan módon lehet úgy létrehozni tranzakciókat (vagy megállapodásokat, azaz ún. okos szerződéseket) olyan módon, hogy a felek anonimitása mellett teljes átláthatóságot is biztosítja.

Az, hogy a pénzügyi világon túl hogyan használható a rendszer, még mindig kutatás tárgya, de már vannak ígéretes kísérletek: a zenei jogdíjak blockchain technológiával történő rendezésének még csak elméleti alapja született meg, a DAO, azaz a Decentralized Autonomous Organization létrehozását célzó projekt viszont már el is indult.

Az IBM mindenesetre nem akar lemaradni ebben a versenyben. Az egyelőre béta állapotú IBM Blockchaint két csomagban kínálja. A kisebb csomag SoftLayer platformra épül, több bérlős (multi-tenant) környezet, amihez nem jár konténeres biztonsági szolgáltatás. Az erősebb csomag alapja a LinuxONE, ami elszigetelt egybérlős környezetet biztosít, és konténeres biztonsági szolgáltatást is adnak hozzá.

A kisebb csomaghoz emellett egy részletes Hyperledger dokumentáció és oktatóanyagot, mintaalkalmazásokat, valamint az elkészült blockchain hálózathoz használható felügyeleti eszközt adnak. A nagyobbhoz egy sor további biztonsági megoldás, valamint Node.js SDK és titkosításoptimalizálás is jár.

A szolgáltatás még annyira bétás, hogy egyelőre csak a kisebb csomagot lehet elérni ingyenes próbaverzióként.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.