Miközben kézzelfogható valósággá válik az űrturizmus és az emberek Holdra szállítása, a tudósok szerint nem ártana a bolygónkat érő potenciális károkkal is foglalkoznunk.

Az űrutazást ismét egyre nagyobb érdeklődés övezi, ahogy jelentős magánbefektetők szálltak be a régi-új iparágba, azonban a dolognak már most is látni bizonyos árnyoldalait, amelyekkel hamarosan az is kénytelen lesz szembenézni, aki nem kap helyet a Marsra taró első űrhajókon. Miután már az elmúlt évtizedek során is háromszorosára gyorsult a kilövések üteme, és az űrturizmusban is folyamatosak a jelentős beruházások, az ágazat környezeti terhelése már korántsem elhanyagolható: ha a jelenlegi trend folytatódik, akkor az már az ózonpajzsot is károsíthatná, és néhány fokkal megemelné a sztratoszféra hőmérsékletét – olvasható a Futourism beszámolójában.

A lap a Cooperative Institute for Environmental Research vezette kutatócsoport jelentését idézi, amely szerint a rakétakilövések legproblémásabb mellékterméke a a napfényt elnyelő és a hőt megtartó korom (szén) – ebből az űrrepülésben használt rakéták most is évi ezer tonnát bocsátanak ki. Mivel a mostani tempó alapján a következő 20 évben akár tízszeresére is növekedhet a szénhidrogén-üzemű kilövések száma, ez már légköri változásokat és az ózonszint csökkenését is indukálhatja, különösen az északi féltekén. A sztratoszféra érzékenységét figyelembe véve ez nagyon rossz hír, így a kutatók az sürgetik, hogy jobban meg kell vizsgálnia különböző rakétatípusok relatív hatását az éghajlatra és az ózonrétegre.

A szennyezés már biztos, az értelme annál kevésbé

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint az űrrepülések károsanyag-kibocsátása is potenciálisan károsabb, mint a repülőgépeké, mivel ez az egyetlen olyan formája az emberi aeroszolszennyezésnek, amely közvetlenül a troposzféra felett jelenik meg, ahol a legtöbb kárt okozhatja. Bár még csak körülbelül ezer tonna "rakétakoromnál" tartunk évente, már ennek tízszerese sem tűnik távolinak, így nem csak az az aktuális kérdés, hogy megjelennek-e a tisztább módszerek az űrhajók meghajtására, hanem hogy azok elegendőnek bizonyulnak-e majd az iparág feltételezett növekedésének ellensúlyozására.

Eközben még az sem egyértelmű, hogy maga az űrturizmus üzletileg mindenképpen sikerre lenne ítélve. Februárban az Ars Technica közölt összeállítást az eddigi űrrepülési projektek tapasztalatairól, amelyek alapján a műveletek bővítése kifejezetten nehézkes ezen a területen az új technikai kihívások, a gyártási problémák és a váratlan balesetek összessége miatt. Ebben a Virgin Galactic tőzsdére lépésekor kiadott, 2019-es terveit idézi, amelyek szerint a cégnek már tavaly is nyereséget kellett volna termelnie, ehhez képest legújabb előrejelzéseikben ,ár az szerepel, hogy 2026-ra érnék el a pozitív pénzforgalmat.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.