Hét közép-kelet-európai vállalkozás tudott bekerülni az európai szoftvercégek 100-as toplistájába. Ebből mennyi a magyar? Ne találgassunk, közvetlenül egy sem.

Nyolcadik éve adja ki az európai szoftvercégekre vonatkozó 100-as toplistáját a Truffle Capital. A párizsi székhelyű kockázati befektetési alap az élettudományok, illetve az információtechnológia vállalkozásai iránt érdeklődik. A honlapján feltüntetett adatok szerint a társaság 720 millió eurónyi befektetést kezel lakossági és intézményi alapokon keresztül. A Truffle Capital eddig 66 vállalkozást finanszírozott ebből 13 volt teljes egészében, 34 pedig részben tőzsdén jegyzett társaság.

5,2 százalékot nőtt az EU szoftveripara

A közelmúltban nyilvánosságra hozott Truffle 2015 jelentés értelemszerűen még a 2014-es évet tudta teljes körűen elemezni. Az összesítések alapján elmondható, hogy az európai szoftverpiac licencértékesítésből származó aggregált bevétele eléri a 44 milliárd eurót, ebből az első száz társaságé 41,7 milliárd. A szoftverszolgáltatást is hozzászámítva a top százas kör forgalma meghaladja a 62 milliárd eurót. A rendszer "fejnehéz", a bevételek 77 százalékát a 25 legnagyobb társaság eredményei teszik ki.

EU-s szoftverpiac megoszlása országonként
Create pie charts

A piac évről évre növekszik, 2014-ben 5,2 százalékkal bővült. A toplistások mintegy 67 ezer kutató-fejlesztő állást tartanak fenn, és egy év alatt hozzávetőlegesen 7 milliárd eurót fordítottak erre a tevékenységükre.

A szoftverszállító vállalkozások profitrátája 9 százalék, ami fokozatos romlást jelez. Az elmúlt nyolc évben ennél csak jobb jövedelmezőségi mutatókat tudtak elérni a cégek, ebből a szempontból a legjobb évet 2011-ben zárták, akkor 12,5 százalék volt a profitráta, de 2006-ban is még 10,7 százalékot mért a Truffle Capital.

A fentiek alapján is elmondható ugyanakkor, hogy a szoftveripar az európai gazdaság meghatározó összetevője, és fontos szereplője a kontinensen zajló innovációnak – állapítja meg a jelentés.

EU-s szoftveripar
Create your own infographics

A régió legjobbjai

Az európai élbolyba tartozók között évek óta változatlanul szerény számban vannak jelen a közép-kelet-európai térség cégei. Jelenleg is mindössze hét régiós vállalkozásnak – két-két osztráknak, lengyelnek és csehországinak, valamint  egy szlovák cégnek sikerült szoftveres bevételei alapján felkerülnie a listára.

A legelőkelőbb helyen az a lengyel Asseco áll, amelynek révén valamelyest Magyarország is érintett a toplistában. A társaság 2009-ben szerzett többségi részesedést a hazai Statlogics-ban, 2010-ben pedig szlovákiai leányvállalatán keresztül a GlobeNet Zrt.-ben szerzett többségi tulajdont. Az Asseco amely 1,19 milliárd eurós szoftverbevétellel a hatodik helyen áll, egy év alatt 12 százalékkal növelte a forgalmát. A másik lengyel társaság, a Comarch a 43. helyre futott be, 13 százalékkal 191,5 millióra bővítette a bevételét, és az előző évhez képest két helyet javított a pozícióján.

Nem így a cseh AVG Technologies, amely az előző évi 28. helyről  a 33.helyre esett vissza, forgalma 8,2 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál. A társaság bevételei 100 százalékban a saját termékek és szolgáltatások értékesítéséből származnak.

Helyébe ugrott az it-biztonsági termékeiről Magyarországon is jól ismert szlovák ESET, a cég egy év alatt három helyet javított a pozícióján. Bevételei, amelyek az AVG-hez hasonlóan ugyancsak saját termékekből és szolgáltatásokból származnak, 9,1 százalékkal, 328,8 millióra nőttek.

A cseh Avast Software javított a leglátványosabban a helyezésén. A társaság jelenleg a 45. legnagyobb szoftverforgalmú vállalkozás Európában, egy évvel korábban viszont még a 82. helyen állt. A cég egy év alatt 136 százalékkal növelte a bevételét, ami így 2014-ben megközelítette a 170 millió eurót.

CEE szoftverszállítók, 2014
Create your own infographics

Felvásárlások rendezik át az erőviszonyokat

A jelentés készítői összegyűjtötték a 2015-ös év legjelentősebb felvásárlásait is, melyek hatása legkorábban az idei évben megjelenő jelentésben tükröződhet.

Az Asseco Group megszerezte az Exictos SGPS-t, az AVG Technologies pedig a Norman Safegroundot. A Gemalto szintén tavaly szerezte meg a Safenetet, a VisionWaves a svéd IFS tulajdonába került. A Unit4, amely jelenleg a 13. legnagyobb szoftvercég Európában, és amely 2010-ben a lengyel TETA felvásárlásával a magyar VT-Soft-nak is tulajdonosa lett, tavaly a Three Rivers Systems-szel bővült.

Piaci hírek

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.