A Harman vásárolt is egy biztonsági megoldásokat fejlesztő céget, egyelőre elsősorban az autóipari igények kiszolgálására.

Tegnap jelentették be, hogy a Harman International Industries felvásárolta a TowerSec autóipari kiberbiztonsági céget. Néhány éve még valószínűleg kevesen gondolták, hogy egy szórakoztató elektronikai eszközöket gyártó cég a kiberbiztonság területére merészkedik. Az 1980-ban alapított Harman ma már mintegy húsz márkát fog össze. A konzumer és professzionális eszközöket, lejátszókat, hangszórókat, mikrofonokat, színpadtechnikai eszközöket stb. egyaránt gyártó vállalaté a Harman Kardon mellett többek között a JBL, az AKG Acoustics, a Mark Levinson. És persze – és itt most ez a lényeg – az autóipar egyik legjelentősebb szórakoztató elektronikai beszállítója.

Nem kell ehhez vezető nélküli autó

Tavaly nyáron elég nagy vihart kavart az, amikor a Wired újságírója biztonsági kutatókkal azt demózta, hogy távolról gyakorlatilag teljesen át lehet venni egy autó felett az irányítást. Bár a kísérlet alanyában, egy Jeep Cherokee-ban nem a szórakoztató elektronikai egység bizonyult a gyenge pontnak, hanem a Fiat Chrysler járműveire telepített Uconnect rendszer, az eset rávilágított azokra a korábbi – kisebb visszhangot keltő – kísérletekre, amikor a szórakoztató rendszerek sérülékenységét kihasználva sikerült behatolni egy autó központi komputerébe.

A probléma már csak azért is súlyos, mert sem a Jepp Cherokee, sem a korábban meghackelt autók nem önvezető, hanem hagyományos autók voltak, bár kétségtelenül a magasabb kategóriát képviselték. Az azonban jellemző autóipari trend, hogy az új, elsősorban a felső kategóriás autókban alkalmazott újdonságok rendre leszivárognak az alacsonyabb kategóriájú gépjárművekbe is. Így történt korábban a szervorásegítéssel, a légzsákkal, a tárcsafékkel és így tovább. És így lesz ez az autóelektronikai eszközökkel is. Tehát ami tavaly még a Jepp Cherokee-ben is használt Uconnect esetében félmillió autót érintett, néhány éven belül autók millióit veszélyeztetheti, hiszen csak a Fiat Chrysler évente több millió autót gyárt.

A Harman számárára nagyon fontos terület az autóipar, bevételeinek jelentős része származik az autógyártókkal kötött hosszú távú megállapodásaiból. Többek között a BMW-nek, a Chryslernek, a Mercedesnek és a Volvónak is szállítanak, mely gyártók a connected car koncepció élharcosai.

Magyar előzmények is voltak

A felvásárlásnak voltak előzményei, ráadásul magyar vonatkozásúak is. Információink szerint korábban magyar fejlesztőcéggel is tárgyaltak arról, hogy segítségével vértezzék fel biztonsági megoldásokkal szórakoztató elektronikai eszközeiket. Egy a Harman működésére némileg rálátó IT-biztonsági szakértő, aki egy autógyártó tendere kapcsán került kapcsolatba a Harmannal, úgy tapasztalta, hogy ezen a téren komoly hiányosságai voltak a cégnek, amely már az igények megfogalmazásánál is megmutatkozott. Pedig az autógyárak tenderein ma már az IT-biztonsági háttér legalább olyan fontos kritérium, mint magának a terméknek a minősége. A szabályozás is ebbe az irányba hat, az amerikai kongresszus például már dolgozik azon, hogy törvényben szabályozza az autógyártás IT-oldalának kritériumait.

Úgy tűnik, mindezt is figyelembe véve a Harmannak kifizetődőbb volt felvásárlással a vállalaton belülre hozni a kiberbiztonsági kompetenciát, mint azt alkalmanként vagy akár hosszú távú szerződéssel kívülről megvásárolni.

Ehhez jó célpont volt a most felvásárolt TowerSec. A mindössze három éve alapított startup kifejezetten az autóipar biztonsági igényeire specializálódott, fedélzeti komputerekhez, telematikai egységekhez, valamint a telematikai szolgáltatók rendszerihez fejlesztenek iparági megoldásokat, valós idejű behatolás-felderítő és -megelőző eszközöket. Bár a cég központja az USA-ban van, a fejlesztések a Tel-Avivban lévő k+f központban folynak. A központot azért telepítették Detroit közelében fekvő Ann Arborba, hogy szorosabb kontaktust tudjanak kialakítani az ottani autógyártókkal

A felvásárlás részleteit ugyan nem hozták nyilvánosságra, de a Geektime információi szerint 75 millió dollárt fizetett a Harman. Úgy tűnik, mindenki jól kárt az üzlettel: a Harman egy óriási potenciálú területre tört be, mivel a TowerSec tapasztalatai az Internet of Things más területire is adaptálhatók lehetnek. Ez persze csak erős megszorításokkal igaz, hiszen az IoT rendkívül szerteágazó, a műszaki követelmények nagyon eltérőek, így az autóiparban használt megoldások nem ültethetők át egy az egyben például egy okosotthon rendszerre.

A felvásárlással jól jártak a cég tulajdonosai is: eddig ugyanis mindössze 3 millió dollár finanszírozási forrást kellett bevonniuk.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.