Az ULX Kft. ügyvezető igazgatója, Szentiványi Gábor rövid távon nem vár változást a Red Hat felvásárlása miatt. Szerinte megmarad a vállalat függetlensége.

Amint bejelentették, hogy az IBM felvásárolja a Red Hatet, elindultak a találgatások, mi lesz a Red Hat sorsa az IBM-es keretek között. Egyelőre úgy tűnik, hogy az IBM nem akarja szorosabban integrálni saját szervezetébe az open sorce megoldásokat szállító szoftvercéget. Maradnak a Red Hat más szolgáltatókkal kialakított partnerségei (AWS, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba stb.), és megmarad a szervezeti önállósága is a jelenlegi menedzsmenttel együtt.

Ennek ellenére sokan féltik a Red Hatet. A legnagyobb kockázatot abban látják, hogy az IBM hatalmas, bürokratikus szervezete rosszul hat a sokkal agilisabb, kockázatvállalóbb Red Hatre. Kérdés az is, hogy a globális hálózattal mi lesz.

Ezzel kapcsolatban kerestük Szentiványi Gábort, a Red Hat hazai disztrubútorának és szolgáltatási partnerének, az ULX Kft.-nek az ügyvezető igazgatóját.

Jövő nyáron már többet tudunk

Mint mondta, egyelőre kevés a konkrét információ, de az biztos, hogy változás a felvásárlás lezárásáig, azaz jövő év közepéig nem várható. Ahogy az ilyen méretű felvásárlásoknál lenni szokott, a megállapodást követi a részletek kidolgozása, és azok ismerete nélkül korai lenne bármit is mondani.

Ugyanakkor Szentiványi is azt olvassa ki a két cég nyilatkozataiból, hogy az IBM nem akarja szorosabban integrálni a szoftvercéget saját szervezetébe. Akár hasonló jellegű kapcsolat is elképzelhető a két cég között, mint amilyent a Dell is kiépített a gigapénzekért megszerzett EMC-vel.

Emellett a két cég – méretből és a hagyományból adódó – eltérő vállalati kultúráját Szentiványi is említette a szorosabb integráció akadályaként.

Ez nem a SUSE-felvásárlás

Az ULX 2000-es évek elejétől már foglalkozott open source termékek disztribúciójával, elsősorban a SUSE Linuxszal. 2004-ben azonban a Novell felvásárolta a SUSE-t, és így az ULX-nek más partner után kellett nézni. Szentiványi – az open source megoldások elkötelezett híveként – azonban továbbra is nyílt forráskódú, nagyvállalati termékekkel foglalkozó vállalatban gondolkodott. Lényegében a nulláról építette fel a Red Hat hazai piacát. Rákérdeztünk, hogy lát-e párhuzamot a két felvásárlás között.

Szentiványi Gábor,
az ULX Kft. ügyvezető igazgatója

Szentiványi szerint most sokkal több a szinergia a két vállalat között. A Red Hat például sokkal könnyebben bejuthat platformfelhős, konténerizációs és felhőmenedzsment megoldásaival azokra a piacokra, melyeken az IBM már megvetette a lábát. Ugyanakkor az IBM ezeknek a technológiáknak a birtokában sokkal átfogóbb kínálattal tudja kiszolgálni az eddigi ügyfeleit, így technológiai alapon tud velük mélyebb kapcsolatot kialakítani. És ez fordítva is igaz, hiszen a Red Hatnek számos problémára nincs megoldása, amit viszont az egyébként a nyílt forráskód mellett eléggé elkötelezett IBM tud hozzátenni a Red Hat kínálatához. Ez pedig fontos lehet az egyre nagyobb felhős piacon.

Azt viszont Magyarországon nem látja valós problémának, hogy a Red Hat ügyfélkörében zömében kisebb vállalatok vannak, mint az IBM-ében. Magyarországon ugyanis nem jellemzőek az amerikai léptékű nagyvállalatok.

Ez utóbbival kapcsolatban Szentiványi megjegyezte, Magyarországon, ugyanúgy mint a világ többi részén a felhő projektek száma egyre nő – például a közelmúltban fejezték be Magyarország legnagyobb felhőmenedzsment projektjét –, ráadásul a projektek komplexitása egyre nagyobb. Egyébként általánosságban egyébként az a tendencia, hogy a hangsúly az egyszerűbb, virtualizáció-közeli IaaS (Infrastructure as a Service) rendszerekről az összetettebb, automatizációs és platformszintű projektekre tevődik át, tehát unatkozásra semmi ok.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.