Úgy tűnik, hiába próbál meg mindent a Google, hogy alkalmazás-áruházát tisztán tartsa, a hekkereknek mindig van egy újabb ötletük.

Az elméletben a biztonságos beléptetést garantáló egyszer használatos jelszavakat is képesek voltak azok a kiberbűnözők megszerezni, akik normális alkalmazásnak álcázott kártékony appot töltöttek fel a Play Áruházba - jelentették az Eset biztonsági cég szakértői. A csalást ugyan gyorsan lefülelték, de az ügy így is figyelemre méltó és újabb példáját hozza annak, hogy milyen fontos a körültekintő felhasználói magatartás.

Két faktor sem elég

A kétfaktoros azonosítás elvben sok fejfájástól mentheti meg az embert, hiszen így a külső támadónak nem csak a normál jelszóhoz kell hozzáférnie, de a célpont telefonjához is, amire megérkezik üzenetben az egyszer használatos másik jelszó. Ezt azonban eddig is átjátszhatták a zavarosban halászók azzal, ha a telepített alkalmazásuk extra jogosultságokat (például az SMS-ek monitorozását) kaptak a felhasználótól.

Nyilván mindenki emlékszik még a hőskorra, amikor a legegyszerűbb zseblámpa-alkalmazás is csak akkor futott, ha a telefonkönyvünktől a képgalériánkig mindenhez hozzáférést adtunk. Ennek a vadnyugati időszaknak szerencsére már vége. Sőt néhány hónappal ezelőtt az SMS-ek és a híváslisták tekintetében különösen szigorú stopott hirdetett a fejlesztőknél a Google.

Ilyen előzmények mellett érdekes különösen a mostani eset. A felfedezett trükk azon alapult, hogy a kártékony kód egy török kriptovaluta-tőzsde alkalmazásának adta ki magát, és sikerrel fel is került a letölthető programok közé. Az elkövetők természetesen nem kértek (és így nem is kaptak) engedélyt a Google-től a hívásadatokhoz és SMS-ekhez való különleges hozzáféréshez. Azt megoldották máshogy.

A kétféle formában is felkerült alkalmazás első dolga volt, hogy az értesítésekhez kérjen hozzáférést a felhasználótól. Amennyiben ezt megkapta a szoftver, onnantól kezdve nem csak hozzáfért más alkalmazások üzeneteihez, de azokat kedvére el is rejthette.

Ezt követően a bepalizott áldozatnak már csak a tőzsde hamis beléptetési ablakában kellett megadnia az adatait ahhoz, hogy komolyabb bajba kerüljön. Ekkor ugyanis ő csak egy hibaüzenetet kapott, míg az elkövetők szerverére megérkeztek a könnyen pénzzé tehető információk.

A kártékony program ráadásul meglehetősen szofisztikáltan működött és a megjelenítendő üzenetek közül csak azokat cenzúrázta, amelyek gazdái számára fontosak voltak (SMS, levél, direkt üzenet stb.). Így az áldozat kevésbé fogott gyanút, hiszen mondjuk a Facebookkal vagy játékokkal kapcsolatos értesítések továbbra is felbukkantak a képernyőn. 

Öröm az ürömben

Bár a módszer meglehetősen friss és ötletes, szerencsére azért nem "golyóálló". Mivel az információt csak a felbukkanó értesítésekből tud kibányászni, így sok esetben azok nem, vagy csak részben mutatják a beléptetési kódot. Ez különösen így van a levélben érkező egyszeri beléptetési adatoknál, hiszen ilyenkor elég valószínűtlen, hogy a felugró rövid üzenet tartalmazza magát a karaktersort is.

A Google alkalmazásáruházában magát nagyjából öt napig illegető kártevőt végül június 12-én kapcsolták le. Ezen időszak alatt a hírek szerint kevesebb mint száz letöltést sikerült elérnie.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.