Az Android 7.1 kódjában olyan részleteket talált egy fejlesztő, amely feltételezése szerint a zsaroló programok veszélyeit csökkentheti.

Az androidos fejlesztői közösség, az XDA Developers, melynek állítólag ma már több mint 6,5 millió tagja van, elképesztő szegleteit is feltárja az Android kódjának. A közösség oldalán Mishaal Rahman publikált egy posztot, melyben kódrészleteket is bemutatva arról értekezik, hogy az Android egy ransomware-ek elleni pánikgomb funkció kezdeményeit is beletette az Android 7.1 kódjába.

A fukció éles környezetben még nem használható, és aktiválni sem egyszerű, de könnyen elképzelhető, hogy a Google házon belül már teszteli. Persze mint minden ilyen ilyen kísérletnél, kérdéses, hogy beválik-e, azaz egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben megjelenik az operációs rendszerben.

A pánikszerű nyomkodást figyeli

Rahman a config.xml fájlban talált egy a config_backPanicBehavior változót. Ez aktív állapotban azt méri, hogy a felhasználó milyen gyorsan és gyakran nyomja meg egymás után a vissza gombot. Ha négy egymást követő lenyomásnál a nyomások között kevesebb mint 300 millisecundum idő telik el, a telefon azt feltételezi, hogy a felhasználó pánikszerűen el akar hagyni egy képernyőt. Ilyenkor a rendszer automatikusan bezár minden futó alkalmazást, és visszaadja a kezdőképernyőt.

A funkció felfedezője szerint ez akkor hasznos, ha egy kártékony program meg akarja akadályozni, hogy a felhasználó elhagyja az alkalmazást, és zárolni akarja a képernyőt. Ha a képernyő lezáródik, már közel sem egyszerű a mentesítési folyamat. Ha viszont sikerül leállítani minden alkalmazást, utána már sokkal könnyebb eltávolítani a zsaroló programot, biztonsági mentést lehet készíteni, vagy a „gyári adatok visszaállítása” funkcióval szögletre menthető a helyzet.

A Google-telefonokban talán aktiválható

A megoldás hasznos lehet, bár ebben az állapotában azért nem feltétlenül komfortos. Nem számol például az emberek eltérő reakcióidejével: egy impulzívabb, gyorsabb kezű telefontulajdonos meglehet eleve olyan sebességgel nyomkodja a vissza gombot, amire a funkció már működésbe lép, mások meg olyan lassúak, hogy pánikszerű nyomkodás során sem lesz rövidebb a két lenyomás közti idő 300 milliszekundumnál. Ugyanakkor épp ez adja a funkció biztonságát is, mert olyan károkozót írni, ami a rendszer alapértelmezett változóit átírja, meglehetősen munkás feladat, ezért a vírusírók inkább más támadási módszerekkel dolgoznak.

Egyelőre a Google még azt sem propagálja, hogy tervezne véglegesíteni egy ilyen lehetőséget, ugyanakkor a Tom's Guide szerint a Google egyes készülékein valószínűleg lehet aktiválni.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.