A 20. század legkiválóbb befektetési szakemberének tartott milliárdos az utóbbi időben elkezdett nyitni a modern iparágak felé. Ha korábban teszi, most nem kéne a negyedik helyen szerénykednie a világ leggazdagabbjainak listáján.

A születési helye után omahai orákulumnak hívott befektetési guru cége több mint fél évszázada képes átlagosan 20 százalékot meghaladó hozamokat szállítani. Warren Buffett mindezt úgy érte el, hogy az utóbbi évtizedek technológiai forradalmától tudatosan távol tartotta magát. Ezt ő azzal magyarázta, hogy olyan célpontokra fókuszált, amelyek üzletét maga is pontosan képes volt átlátni. Befektetési cége így vált többek között a Coca-Cola és az American Express résztulajdonosává. A tradicionális iparágakban végzett jó érzékű "szemezgetés" mellett azonban ma már őszintén bánja Buffett, hogy nem volt bátrabb a technológiai szektorban.

Bismerés tízezrek előtt

A beismerés az 52 éve működő Berkshire Hathaway szokásos közgyűlésén történt, ami egy formás tömegrendezvénnyé nőtte ki magát az évek alatt. Omahába ilyenkor több tízezer ember látogat el, leginkább csak azért, hogy meghallgassa Buffett aktuális gondolatait.

A színpadon Buffett jobbkeze, a legendás befektetési vállalat alelnöke "piszkálta" a gurut azzal, hogy vagy elkezdett tanulni, vagy elment az esze, amikor néhány éve megtette az első lépéseit a technológiai szektorban. 2011-ben az IBM-ben szerzett tulajdonrészt, tavaly pedig Apple-papírokból vásárolt be Buffett.

A hétvégén tartott eseményen többször is szóba került néhány IT-s cég, amelyek elmulasztott lehetőségként élnek Buffett emlékezetében. Többek között fájó pontként említették, hogy lemaradtak a Google és az Amazon sikervonatáról. Utóbbi alapítóját, Jeff Bezost alapusan félreértékelte Buffett. Szavai szerint "túl ostoba volt ahhoz, hogy felfogja, mi fog történni". Buffett álmában sem képzelte volna, hogy az Amazon első számú embere olyan magasságokba juttatja cégét, amelyekben jelenleg tartózkodik.

A technológia uralma

Hogy hol is áll ma az infokommunikáció a gazdaság többi szektorához képest, arról ékesen árulkodik az a tény, hogy Buffett vállalatának több mint 410 milliárd dolláros cégértékénél többet csak öt óriás tud felmutatni. Ezek sorrendben az Apple, a Google, a Microsoft, az Amazon és a Facebook. Az öt techvállalat becsült értéke együtt megközelíti a 3000 milliárd dollárt.

Bár szakértők szerint nem várható, hogy Buffett hirtelen szép reményű technológiai startupokba kezdené önteni a pénzt, azt azért a mostani megnyilvánulása jelzi, hogy nagyobb figyelemmel követheti majd a szektort. A Berkshire Hathawaynél pedig jelenleg is nagyjából 100 milliárd dollárnyi tőkének keresik a lehető legjobb befektetési helyet. 

Jó helyre megy

Felmerülhet a kérdés, hogy Buffetten és cégének részvényesein kívül ugyan kit és miért izgatna az, mennyit képes még összegereblyézni a 86 éves befektetőzseni. A helyzet azonban az, hogy a tét világszinten is komoly, hiszen Warren Buffett úgy rendelkezett, hogy halála után (per pillanat 75 milliárd dollárra tehető) vagyona túlnyomó része különböző jótékonysági alapítványokhoz kerül. Azaz a jól forgatott tőke olyan nem elhanyagolható problémák kezelésére fordítódik majd, mint például a szegény gyermekek ellátása, a nők helyzetének javítása, vagy éppen pusztító kórok gyógymódjainak kutatása.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.