A Telekomnál már október 20-ától lép érvénybe az új szabályozás, de négy nappal később már mindenegyik szolgáltatónál ingyen szabadulhatunk meg a SIM locktól.

Megszűnik egy visszás helyzet, és megszabadulunk egy újabb, értelmetlen kiadási tételtől: napokon belül megszűnik a telefonok hálózatfüggőségét biztosító kódolás feloldásáért fizetendő díj. A Telekom már október 20-ától bevezeti – és egyben egyszerűsíti is – az ingyenes dekódolást.

Nyáron döntött az NMHH

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyáron illesztette rendeleteit az elektronikus hírközlésről szóló törvény június 15-i változásához. Az NMHH ennek keretében döntött arról is, hogy október 24-étől a szolgáltatóknak ingyenesen kell biztosítaniuk a hűségidővel és hálózatfüggőséggel értékesített telefonokat. Az új szabályozás mind a céges, mind a magán előfizetőkre vonatkozik.

Minden szolgáltató kínál hálózatfüggetlenül is készülékeket – lényegében piaci áron –, az előfizetők többséges azonban hűségidővel kedvezményes áron vagy részletfizetéssel vásárol készüléket. A kódolás biztosítja azt, hogy az ügyfél ne válogathassa össze a szolgáltatók legelőnyösebb ajánlatait, azaz a kedvezményesen vásárolt készülék az azt biztosító szolgáltató forgalmát növelje. A SIM lock során szoftveresen úgy korlátozták a készülékeket, hogy azok csak a szolgáltató SIM-kártyájának kezelésére voltak képesek.

A helyzet azért volt visszás, mert a hűségidő lejártával elvileg az ügyfél teljes tulajdonjogot szerzett a készülék fölött, ám hogy azt gyakorolhassa is, például más szolgáltató SIM kártyájávaé használhassa, azért fizetnie kellett, ráadásul nem is keveset. A legtöbbet a Telekom kérte: 15 ezer forintot, igaz, ez volt a tarifa akkor is, ha valaki a hűségidő lejárta előtt – természetesen az ilyenkor szokásos kötbér megfizetésével – kérte valaki a dekódolást. A Telenor 7500 forintot kért, a Vodafone pedig figyelembe vette, hogy lejárt-e a hűségidő. Két év hűség esetén az első évben – természetesen a kötbéren felül – 20 ezer forintot, a második évben 10 ezret, a hűségidő lejárta után viszont csak 2500 forintot kért az amúgy egyszerű műveletért.

A Telekomnál csak telefonálni kell

A szolgáltatók közül a Telenor és a Telekom maga intézte a kikódolást, míg a Vodafone ezt az ügyfeleire bízta, csak a szükséges információkat adta át. Az NMHH rendelete alapvetően csak annyi változást hoz a három szolgáltatónál, hogy nem kérnek pénzt a dekódolásért.

A Telekom bejelentette, már október 20-ától biztosítja az ingyenes dekódolást, és egyszerűsít is a folyamaton. Lakossági ügyfelek a napi 24 órájában hívható 1414-es telefonszámon az automata menüben tudják jelezni igényüket a hálózat-függetlenítésre. Meg kell adniuk a készülékük IMEI számát és egy mobilszámot, ahova a típustól függő feloldó kódot és a feloldás menetéről szóló tájékoztató linket SMS-ben küldi a cég. A telekom azt ígéri, hogy a szükséges adatok megléte esetén legkésőbb egy munkanapon belül megérkezik az SMS.

Az üzleti ügyfelek szintén így kérhetik a feloldó kódot, de számukra a 1400-s és 1435-ös telefonszám áll rendelkezésre önkiszolgáló módon, az automata menün keresztül.

A cégnél a mobilkészülékek döntő többségét már most is SIM lock nélkül értékesítik és ez így is marad a jövőben is – írja közleményében a Telekom. Ha valaki bizonytalan abban, hogy van-e SIM lock a készülékén, a telefon cikkszámából is kiderítheti, melyben az "SL" betűk jelzik a zárolás meglétét. Az iPhone-okat már csak kártyafüggetlenül lehet vásárolni a Telekomnál, azok a 7-es és korábbi verziók is kártyafüggetlenek, melyek cikkszámában szerepel az SL.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.