A jelenlegi tizedére, akár három atom vékonyra csökkenthetők az áramkörök az új anyag segítségével.

Új félvezető-anyagokat kísérleteztek ki a Stanford Egyetem kutatói. A két új anyag a jövőben a félvezetőiparban általánosan használt szilíciumot válthatja/egészítheti ki. Általuk a mai tranzisztorok vastagságának tizedét elérő méretű digitális kapuk is létrehozhatóvá válhatnak.

Jó rozsdásodás

Hafnium-diszelenid és cirkónium-diszelenid: ez a két anyag segítheti a félvezetőipart Moore törvényének még tovább való életen tartásában. Az új matériák számos, a szilíciumtól is elvárt tulajdonsággal bírnak, ezek egyike a rozsdásodás. Ez a rozsdásodás ugyanakkor nem pont az a nem kívánt folyamat, ami a vas esetében végbe megy; nagyon is kedvező az anyag oxidációja, számolt be a felfedezésről Eric Pop, a Science Advances újságban megjelent tanulmány társszerzője, egyben a Harvard Egyetem elektromérnök professzora.

A rozsdásodás, pontosabban az oxidáció segít a félvezetőben elkülöníteni az áramkört, egyben védve is azt a nem kívánt külső hatásoktól. A cikkünk tárgyát képező két új anyag esetében úgynevezett magas-K szigetelőket hoznak létre, ezzel pedig a szilícium és szilícium-oxid szigetelőréteg használatához képest is még alacsonyabbá válhat az elektromos áramkörök energiaigénye.

De nem csak a fogyasztás még lejjebb szorításában segít a két diszelenid. Az áramkör fizikai méreteinek csökkentésében is hatékony fegyverré válhatnak az új anyagok: a kutatók állítása szerint mindössze három atom vastagságú tranzisztorok is létrehozhatók általuk. A még kisebb digitális kapuk vékonyabb, energiahatékonyabb chipeket jelentenek, amiket szerte az iparban, de különösen a mobileszközök területén tudnának hasznosítani a piaci szereplők.

Nincs szilencium a szilíciumnak

A felfedezés mindazonáltal nem jelenti a szilícium közelgő halálát. Sőt, a három anyag kombinációja adhatja az átmenetet; a kutatók vélekedése szerint megfelelő kombinációban a jelenleginél is összetettebb processzorok hozhatók majd létre és az egy akkutöltéssel elérhető üzemidő kitolásában is komoly szerepet játszhatnak.

Tudni kell a szilíciumról, hogy minden mérnöki erőfeszítés ellenére az erre az anyagra alapuló tranzisztorok nem lehetnek 5 nanométeresnél vékonyabbak. Amennyiben ezen méret alá próbálnánk meg lemenni, az anyag tulajdonságai kedvezőtlen irányba változnának meg, ami tulajdonképpen ellehetetleníti a további méretcsökkentést. A hafnium-diszelenid és cirkónium-diszelenid szilíciummal való együtt használata azonban utat nyithat ezen a téren is.

Mindazonáltal nem valószínű, hogy a közeljövőben találkozni fogunk az új anyagokkal elektronikai eszközeinkben. A stanfordi kutatók közlése értelmében további fejlesztésekre van szükség, például a tranzisztorok és az áramkörök közötti kapcsolat javítása az egyik, megoldandó feladat. Ezen felül a szigetelőréteg megbízhatóságának növelését is fokozni kell ahhoz, hogy tömeggyártásba kerülő alapanyaggá válhassanak.

Kutatásban az IBM az első

Persze nem az amerikai egyetem az egyetlen, ahol új anyagokkal kísérleteznek. Már 2012-ben beszámoltunk arról, hogy az IBM egy karbon-nanocsövekre épülő eljárásban gondolkozik. Egy ilyen cső gyakorlatilag egy atom vastagságú réteg, melyet önmagába hajlítanak vissza: az így képzett nanocsövek a kutatások szerint a szilíciumnál is jobban vezetik az elektromos áramot, a formájuk tökéletes a tranzisztorként való alkalmazáshoz, és jóval kisebbek a jelenlegi szilícium alkotóelemeknél.

Természetesen eddig tart az elmélet, a gyakorlatban már akadnak kihívások. Az IBM öt éve úgy nyilatkozott, hogy csak akkorra vált elérhetővé az a gyártástechnológiai szint, amellyel a megfelelő precizitással kezelhetők az újfajta alkotóelemek, és kiküszöbölhetőek azok az anyaghibák, amelyek ebben a mérettartományban már komoly hibákat okozhatnak. Ennek ellenére nem sokat hallottunk az elmúlt fél évtizedben a nanocsöves tranzisztorok szórakoztatóelektronikai vagy informatikai alkalmazásáról, ami jól példázza, milyen nehéz kihívás a szilíciumtól való elszakadás.
 


És nem is feltétlenül kell a megszokott anyagról lemondani. Az egyetlen egy atomból álló tranzisztor gondolata elsőre talán őrültségnek hangzik, ennek ellenére az utóbbi években bebizonyosodott, hogy nem lehetetlen a szilícium kristály felültén felépíteni. A nanotechnológiában a pásztázó tűszondás mikroszkópiai technikák megjelenése hozott áttörést. Az IBM svájci laboratóriumában kifejlesztett technológiával valóra vált a felületek atomi léptékű leképzése és atomi léptékű átalakítása, manipulálása.

Amint az a fenti képen is látható, egyetlen foszfor atomból felépített tranzisztort is e módszer segítségével hozták létre az ausztráliai New South Wales egyetemen. A mikroszkóp lelke egy piezokristályra erősített fém tű, amelyet fókuszált ionsugárral kihegyezünk. A piezokristály elektromos áram hatására deformálódik, ezt nevezzük piezoelektromosságnak. A piezoelektromos-hatást felhasználva a kristályra szerelt tű nagy pontossággal pozícionálható, pásztázható a felület felett.

Az eljárásról bővebben itt olvashat.

Piaci hírek

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.