És lehet, hogy fizetnek is. A héten többek között ötmillió Gmail fiókhoz tartozó e-mail cím/jelszó párost lovasítottak meg, de orosz konkurensei, a Yandex és a Mail.ru sem úszták meg.

A héten felpörögtek az adattolvajok. Erős kezdéssel hétfőn egyből az orosz piacot vezető Yandextől szivárogtak ki felhasználói postafiókokhoz tartozó hitelesítő adatok, jelszavak, amiket le is lehetett tölteni egy weboldalról. Kedden még mindig Oroszország volt a sláger: jött a Mail.ru e-mail szolgáltató, melynek szerveréről szintén szép számban szivárogtak ki felhasználók fiókadatai.

Szerdán pedig jött a Gmail... De ott is volt orosz szál. Az adatszivárgási incidensekről a Biztonságportál készített összefoglalót.

Elavult a lista...

A hét közepén ötmillió Gmail-felhasználó hozzáférési adatát tekinthette meg bárki egy orosz Bitcoin fórumon. Az adatállományt egy "Tvskit" becenéven regisztrált személy töltötte fel, aki azt állította, hogy a listában található fiókok mintegy 60 százaléka jelenleg is aktív.

Amikor a Google felfigyelt a listára, azonnal vizsgálatot indított, ami kiderítette: Tvskit listájának kevesebb mint 2 százaléka olyan adat, ami aktív fiókhoz tartozik. A cég állítását erősíti a dán CSIS Security Group véleménye is: szerintük legalább hároméves adatbázisról van szó.

A címlistákat még elemzik, de annyi már tudható, hogy az abban szereplő adatok elsősorban angol, spanyol és orosz nyelvterületeken élő felhasználókhoz kötődnek.

Akiben felmerült a gyanú, hogy esetleg érintett lehet az incidensben, a ';--have i been pwned? nevű weboldalon egyszerűen ellenőrizheti. Az oldal adatbázisa ugyan nem teljes körű, de így is rengeteg, több mint 168 millió kompromittált felhasználói fiókról tartalmaz bejegyzéseket. (Az ausztrál Troy Hunt biztonsági projektjét egy kattintásnyira mutattuk be részletesen.)

Nem minket törtek fel...

A Google azt is hangsúlyozta, hogy a címek nem a rendszeréből került ki. Az infrastruktúráját nem érte olyan támadás, amely végül ezeknek az adatoknak a kiszivárgását eredményezhette volna. És érdekes módon ugyanezt állítja a Yandex és a Mail.ru is.

A lopott adatok vélhetően végpontokról jutottak a tolvajok birtokába kártékony programok közreműködésével vagy adathalász támadások során. Erre gyanakszik egyébként a biztonsági kutatók többsége is: klasszikus, jól megtervezett kiberbűnözői tevékenységgel "gyűjtötték be" az adatokat.

Persze a lista nyilvánosságra kerülése ettől még valós veszélyt jelent, mert sokan ugyanazt a formulát használják e-mail címre, sőt ugyanazzal a felhasználónévvel és jelszóval regisztrálnak különféle szolgáltatásoknál. Például gipszajakab11 előtagot használnak Gmailben, Hotmailben, Freemailben és így tovább, és a jelszó minden esetben – már csak azért is, hogy véletlenül se keverjék össze – password123, ami egyébként a céges levelekhez is hozzájuttatja a delikvens, illetve ilyenkor lényegében akárkit. Így habár a lista legtöbb adata a Google rendszerében talán már nem érvényes, más szolgáltatásokhoz, alkalmazásokhoz még jól jöhet a kiberbűnözőknek.

A biztonsági szakemberek az eset kapcsán ismét a jelszavak biztonságos kezelésére és a többfaktoros – például SMS vagy mobil appra épülő – azonosítás bevezetésére buzdítanak. Ennek elterjedése már csak azért is fontos lenne, mert nem csak az adatlopások száma szaporodott. Legalább ilyen probléma, hogy egy-egy incidens során egyre nagyobb mennyiségben kerülnek illetéktelen kezekbe bizalmas adatok.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.