Persze nem ők küldik, de a spammerek előszeretettel telepítik a küldő hálózatok vezérlő szervereit felhőszolgáltatásokba.

Olyanok a botnetek, mint a mitológiai szörny, a Hydra: levágják egy fejét, egyből kettő nő a helyébe. De ugyanakkor olyanok, mint a mesebeli sárkányok: ha egyszerre vágnák le az összes fejét, akkor ki lehetne nyírni ezt a támadási formát. Ez utóbbi azonban – sajnos – csupán elméleti lehetőség. Bár a hatóságok és a biztonsági cégek újra is újra harcba indulnak a botnetek ellen, nemzetközi összefogással is csak korlátozott eredményeket tudnak elérni.

A spamek elleni nemzetközi összefogás egyik élharcosa, a Spamhaus spamküldő hálózatok elemzése során érdekes tendenciára lett figyelmes: egyre több bontnet támaszkodik a felhős szolgáltatásokra, azaz vezérlőszervereiket felhős adatközpontokba telepítik. Ezzel két legyet ütnek egy csapásra: jól skálázható rendszert tudnak építeni, amit gazdaságosan tudnak működtetni. Az már csak hab a tortán, hogy a legális szolgáltatások között jól el tudják rejteni a vezérlő szervereiket.

Tavaly már érzékelhető volt

A tendencia tavaly már érzékelhető volt, és főleg az Amazon AWS-énél (Amazon Web Services). Az AWS kihasználása idén januárban érte el a csúcsát. A Spamhaus elemzése szerint az AWS-ben felépített vezérlőszerverek tavaly novemberben kezdtek meredeken emelkedni, és csak idén márciusra estek vissza a tavalyi átlagos szintre (lásd az alábbi grafikont). A visszaeséssel párhuzamosan azonban egyre több olyan vezérlőszervert detektáltak, ami már Google Compute Engine szolgáltatását használja.

Mit tehetnek a felhőszolgáltatók? A Spamhaus szerint a jelenleginél mindenesetre többet. Szakértőik szerint ebből a szempontból egyik szolgáltató sem áll a helyzet magaslatán. Jelenleg a Spamhaus feketelistáin 159 olyan cím szerepel, amely az AWS-hez köthető, valamint 59, ami a Google-höz. Az elemzés hangsúlyozza is, hogy ezek csupán botnetvezérlő szerverek. Az adathalászathoz használt csalárd oldalakat és a ransomware-ek fizetési oldalait működtető vagy a kártevők terjesztéséhez használt szervereket nem is tartalmazza a grafikon.

Spamküldő botnetek vezérlőszervereinek száma a Google-ön és az AWS-en 2016 januárja és 2017 márciusa között

Forrás: Spamhaus

A Spamhaus szerint az a legnagyobb probléma, hogy a felhőszolgáltatók nagyon lassan reagálnak az ilyen problémákra. A szervezet szakértője, Thomas Morrison szerint ennek oka az lehet, hogy a problémát nem kezeli megfelelő súllyal. Morrison azt is feltételezi, hogy komoly hiányosságok vannak az ügyfelek regisztrációjakor végzett ellenőrzéseknél, és talán a felhasználási feltételek sem elég szigorúak.

A Spamhaus állítja, hogy több bejelentésükre sem kaptak megfelelő és gyors választ a két szolgáltatótól.

A Google-nél külön csapat van erre

A Google gyorsan cáfolta Morrisont. Egyrészt szerintük igenis vannak óvintézkedések, melyek segítenek a visszaélések detektálásában, sőt a megelőzésében. Felállítottak egy mérnökcsapatot is, melynek feladata, hogy megkeresse és elhárítsa a potenciális biztonsági problémákat és visszaélési lehetőségeket.

Szerintük a reagálási sebességgel sincs gond. Ha olyan tevékenységet észlelnek, amely a felhasználási feltételeket megsérti, akkor azt azonnal felfüggesztik. A mérnökcsapat a visszaélések egy jelentős részét még azelőtt azonosítja, hogy azt külső szervezetek jeleznék.

A kívülről érkező bejelentésekre azonban nem tudnak azonnal lépni, hiszen ellenőrizniük kell, hogy valóban létező problémára bukkant a bejelentő. Ez utóbbi érthető is, hiszen ilyen ellenőrzés hiányában bárki leállíthatja átmenetileg például egy konkurense Google Cloud Engine-ben futó szolgáltatását.

Kétségtelen, hogy a Spamhaus és a Google hozzálása mellett is vannak érvek, ám a probléma mindenképpen rámutat a regálási sebesség fontosságára. A Cisco egy tavalyi kutatása szerint az átlagos felderítési idő, (TTD – time to detection) 200 nap, és szinte semmit sem javult az egy ével korábbi helyzethez képest. Pedig a felhő terjedésével ennek a súlya is sokkal nagyobb, hiszen a támadások hatóköre is hatványozódik.

Biztonság

Az EU-s vizsgálat hírére gyorsan engedett a Broadcom

A nemrégiben felvásárolt VMware portfóliójának átalakítása kapcsán sok helyen felszaladtak a szemöldökök. Az amerikai vállalat most kicsit visszavett szigorú terveiből, amihez köze lehet egy készülődő EU-s vizsgálatnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.