A kiadók elkezdték beperelni az online videókat MP3-ba konvertáló weboldalak tulajdonosait. Az EU-ban eközben a mémek, GIF-ek is illegálissá válhatnak.

Egy kaliforniai perben szerzői jogokkal való visszaéléssel vádolják a német Philip Matesanzot. A keresetet a Warner nyújtotta be az USA  leggazdagabb  tagállamában; a vád szerint a férfi hozta létre a youtube-mp3.org oldalt, amely az internetezőknek lehetővé teszi a Google által üzemeltetett videomegosztón elérhető tartalmak letöltését, azaz YouTube videók MP3 állományokba történő konvertálását. Mindezt ingyen, és a Google site-ján megjelenő reklámok végleges kiiktatásával.

Ezt utóbbi érthetően bántja a Warner Musicot, hiszen a zenekiadó vállalat úgy tud pénzt csinálni a YouTube-on megjelenő videókból, hogy részesedik a reklámbevételekből.

A zeneipart képviselő IFPI kutatásai szerint a videofolyamokból történő hanganyag digitális kiollózásának száma napjainkra már meghaladja a zenéket érintő jogsértő letöltések mennyiségét. Vagyis eljutottunk oda, hogy az emberek inkább a YouTube-ról rippelik a zenét ahelyett, hogy akár csak illegális letöltőoldalt keresnének vagy legális – fizetős – letöltőoldalakat, szolgáltatásokat választanának.
 


A jelenség egyébként nem meglepő, inkább csak az a furcsa, hogy eddig tartott, mire beért. A YouTube bárkinek elérhető, a Google pedig piaci dominanciája révén gyakorlatilag minden zenekészítőt rá tudott venni arra, hogy megjelenjen a site-on (kivéve az olyan csodabogarakat, mint a nemrég elhunyt Prince). A konvertáló szolgáltatás pedig már ugyancsak régóta létezik.

Törvénysértő mémek és GIF-ek?
Szerzőijog-sértést nem csak a videoklipek kapcsán lehet elkövetni, a Mozilla szerint egy új EU-s javaslat például a mémek és GIF-ek alkotóit és közzétevőit sújtaná. A Firefox fejlesztője szerint a tervezett szabályozás értelmezhető akár úgy is, hogy akár azok is perelhetők lennének, akik a párizsi Eiffel-torony vagy a koppenhágai Kis hableány szobor előtt készítenek magukról szelfit úgy, hogy a háttérben látszik a helyi jellegzetesség.

Ez ellen tiltakozásul létrehozta Post Crimes nevű weboldalát, ahol bárki feltölthet ilyen képeket tiltakozásul. „Mutassuk meg az európai döntéshozóknak, mennyire elavult a szerzői jogi szabályozás, és bátorítsuk őket abban, hogy egy jövőálló, innovációbarát reformot rakjanak össze” – olvasható a Mozilla blogbejegyzésében.

A Google adja a tartalmat és a pénzt is

A youtube-mp3.org a hanganyag videofolyamból való kivételéhez először másolatot készít az eredeti klipről saját szerverein, majd ezt követően szerkeszti ki belőle a hangot. Előbbi azonban jogsértő folyamat, hiszen a jogtulajdonos engedélye nélkül készül digitális másolat a dalról, állítja a per. Másrészről annak tényét is leírta a vádiratban a Warner, hogy a youtube-mp3.org megkerüli a Google titkosítási eljárását, amit kifejezetten az ilyen audiofolyam-rippelés ellehetetlenítése végett alkalmaz a keresőóriás.

Azt is sérelmezi az amerikai kiadómogul, hogy a Google közvetve anyagi támogatásban részesíti a website tulajdonosát; igaz, a célja nem feltétlenül a jogsértő tevékenység bátorítása. A youtube-mp3.org ugyanis több webes reklámot is megjelenít a konverzió során, vagyis a Google AdSense és DoubleClick hirdetési szolgáltatások révén anyagi haszonra tesz szert az oldal tulajdonosa.

Nem a YouTube az első streaming szolgáltatás, amely kénytelen szembenézni a zenét még mindig birtokolni akaró szervezetekkel. A skandináv Spotify például apró lépésenként tömte be a dallopást lehetővé tevő lyukakat a rendszerében. Ezzel lehetetlenítette el a Chrome alá készített „downloadify” plugint és szüntette meg a helyileg tárolt, DRM-védett dalok cache-ből szabadon másolható MP3-má alakításának lehetőségét.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.