A DARPA megreformálná a helyzetmeghatározást, teljesen új technológia jöhet a mostani helyett.

A katonai célokra fejlesztett technológiák mindig jelentős szerepet játszottak az emberiség életében, elég csak magát az internetet említeni, ami szintén egy militáns célra létrehozott hálózatból nőtte ki magát. Az USA Védelmi Minisztériumának kutatásokkal foglalkozó csoportja (DARPA) aktívan kutat olyan területeket, amelyek alapjaiban változtathatják meg a jövőt (elég csak a robotjaikra gondolni) és most is olyan projektről számoltak be, ami nagy jelentőségű lehet.

Pontosabb, jobb, nem befolyásolható

Az Egyesült Államok kormánya szerint elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor a GPS technológia megérett a cserére. A kritikák szerint feltétlenül szükség lenne egy olyan valós idejű helyzetmeghatározást lehetővé tevő technológiára, ami sokkal megbízhatóbb, mint a mostani. A rendkívül pontos pozicionáláson kívül fontos feltétel, hogy az új rendszer problémásabb terepviszonyok között is működjön, ne lehessen külső eszközökkel zavarni a jeleket, valamint rugalmasan alakítható, menedzselhető legyen.

A DARPA által kiadott és egyelőre csak a szándékot, és nem a technikai részleteket taglaló dokumentum szerint az új technológia jelentős előnyt adna az amerikai hadseregeegységeinek, és persze a későbbiekben a civilek is profitálhatnának belőle. Az új technológiáról mindössze annyi részlet derül ki, hogy nagy precizitású órák, önmagukat kalibráló giroszkópok, gyorsulásmérők, és egyéb navigációs eszközök alkotják, amelyek hosszú időn át, külső források igénybe vétele nélkül képesek a pozíció meghatározására és tartására.

A GPS-t leváltó új rendszeren kívül készülőben több egyéb, a helyzetmeghatározást támogató eljárás. Ilyen például a „lehetőség adta jelek használata”, ami a televíziók, rádiók, adótornyok, műholdak, vagy akár a világítás használatával képes valós idejű nyomkövetésre.

Várni kell rá

Ahogy a többi DARPA fejlesztés esetében, úgy ennél sem szabad arra számítani, hogy a GPS a közeljövőben nyugdíjba vonul. Valószínűleg éveket, akár egy egész évtizedet is várnunk kell, mire használhatóvá válik a rendszer, viszont a robotok fejlesztésével kapcsolatban már láthattuk, hogy a kutatók elképesztő dolgokat képesek megalkotni, amihez valószínűleg bőséges anyagi forrás áll rendelkezésre.

Aki kíváncsi rá, hogy a navigációs, pozicionálós megoldásokon túl milyen területeken kíván fejleszteni a DARPA, az a részletes dokumentumban elolvashatja.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.