A cseheknél a legjobb Kelet-Közép-európában a telefon- és internetellátottság. Magyarország még éppen felfér a régiós dobogóra. A hazai háztartások világhálós hozzáférése viszont tavaly átlagon felüli mértékben csökkent.

Közép-Kelet-Európa mintagyereke Csehország, ahol az uniós átlaggal megegyező az internetpenetráció, de a szélessávú hozzáférésben is ők a régia legjobbjai. Telefonellátottsága pedig már szinte csak a mobil technológiára épül – egyebek mellett ezek szűrhetők le abból a legfrissebb elemzésből, amit a TNS készített az Európai Unió megbízásából a 28 tagország telefon- és internetellátottságáról.

Telefon nélkül már nehéz boldogulni

Az idei év első negyedévére vonatkozó felmérés szerint Európában még a hangkommunikációs technológiák integrációja a meghatározó: a háztartások 61 százalékában a mobiltelefon mellett még mindig ott van a vezetékes készülék is. Mindössze a családok 2 százalékára jellemző, hogy egyáltalán nincs telefonjuk.

A mobil részaránya egyébként látványosan növekszik, uniós átlagban egy év alatt 14 százalékpontot javult ez a mutató. A trend főként a régiós tagországokra jellemző, amelyek a klasszikus vezetékes korszakot még a hiánygazdaság koraként élték meg, mert jellemzően alacsony volt a háztartások telefonellátottsága. Számukra megváltásként érkezett a mobil, ami az utóbbi  technológia magas részarányát eredményezte. Csehországban például a háztartások több mint a négyötöde már csak mobilt használ. Magyarországon megosztottabb a piac, a vezetékes telefon részesedése még mindig közel 40 százalék.

Egyre többen használnak mobil szélessávot

Az uniós háztartások közel kétharmadában van jelenleg valamilyen internetkapcsolat. Ez a mutató valamivel alacsonyabb, mint a számítógép-penetráció. Utóbbi eszköz az európai háztartások közel háromnegyedében található már meg. A felmérés érdekessége, hogy az internetpenetrációban uniós szinten egy év alatt 3 százalékpontos csökkenést mért. A visszaesésben szerepe lehet Lengyelországnak és Magyarországnak is. A régión belül éves összevetésben ugyanis ebben a két országban esett vissza legnagyobb mértékben, 6-6 százalékponttal a háztartások internethozzáférése.


Ami a szélessávú technológiákat illeti, itt is elég nagyok az eltérések az egyes tagországok között. Az EU-ban a vezetékes szélessáv részesedése 29,4 százalék, ami az uniós háztartások 76 százalékában van jelen. A régión belül e tekintetben a legjobban ellátott Csehország (26,1 százalék) és Magyarország (23,5 százalék), míg a leginkább elmaradott Románia (18,9 százalék) és Bulgária (19,2 százalék). Nem sokkal jobb a helyzet Szlovákiában és Lengyelországban sem, ahol a népesség 20,1, illetve 20,8 százaléka rendelkezik gyors vezetékes internettel.

Pozitív fejlemény, hogy egy év alatt 42 százalékkal nőtt az újgenerációs vezetékes hálózatok előfizetőinek a száma, többek között éppen Romániában és Bulgáriában. Egyre többen használnak mobil szélessávot, részarányuk egy év alatt közel 21 százalékot javult, a mobil szélessáv penetrációja uniós szinten eléri az 58 százalékot. Észak-Európában használják a legtöbben a mobilinternetet, ott a technológia elterjedtsége már meghaladja a 100 százalékot.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.