„A budapesti workshop, ahová a kelet-közép-európai térség más országaiból is várunk érdeklődőket, fontos mérföldkőnek számít. Ettől azt várjuk, hogy a jövőben még intenzívebb legyen a kapcsolatunk a helyi szolgáltatókkal és forgalmazókkal, de visszajelzésekre számítunk a végfelhasználóktól is" – indokolta a rendezvényt Kevin Wang, a kínai távközlési cég európai értékesítési igazgatója.
Az 1999-ben alapított Raisecom Technology a távközlési hálózatok – azon belül is főleg az üzleti internet, bérelt vonalak – hozzáférési és aggregációs megoldásaihoz kapcsolódó berendezések gyártójaként ismert a piacon. A jelenleg 2800 főt foglalkoztató, évi 220 millió dollár bevételű cég főként a vállalati kommunikációs szolgáltatóknak szállít, de a lakossági szegmens bizonyos területein, főként az FTTH (Fiber To The Home) optikai rendszerekben is lát komolyabb üzletet.
Gyorsan terjeszkednének ■ A Raisecom a Deloitte kimutatása szerint egyike az 500 leggyorsabban fejlődő technológiai vállalatnak az ázsiai és csendes-óceáni térségben. A pekingi székhelyű társaság 2005-től van jelen Európában, ahol különösen nagy növekedési lehetőséget lát a kelet-európai térségben. A régió országaiban átlagosan évi 50 százalékos növekedéssel számol.
A termékeit és megoldásait a cég korábban külföldön csak helyi terjesztők és partnerek bevonásával értékesítette. Ezen a politikán azonban tavaly óta némileg változtatott, azokban az országokban(USA, Oroszország, Brazília) ahol a forgalmazó partner közelebbi kapcsolatot is szükségesnek tartott, elkezdte kiépíteni fiókirodáit és képviseleteit. Következő lépésként a vállalat egy németországi képviselet megnyitásával készül megvetni a lábát Európában. A Raisecom a németországi képviseletre építve akarja erősíteni a jelenlétét olyan közép- és kelet-európai országokban is, mint Magyarország, a Csehország, vagy Lengyelország.
Magyar jelenlét ■ Nálunk a Raisecom stratégiai nagykereskedői partnere és egyben gyártói képviselete a Sinus-Networks, amely 2010 novemberétől kezdte el a kínai cég szolgáltatói hálózatokba való kapcsolóinak a forgalmazását, de bevezeti a Raisecom GEPoN rendszereit is az FTTx hálózatok kiépítését tervező szolgáltatók számára. A GEPoN technológia a hagyományos passzív elosztóhálózatokat (PoN) ötvözi a flexibilis és széles körben elterjedt Ethernet hálózatokkal. Tereczki Zsolt, a Sinus-Networks ügyvezető igazgatója elmondta, a Raisecom termékeket Magyarországon jelenleg tíz, főként távközlési vállalat használja. Az ügyfélkört további olyan helyi internet- és kábelszolgáltatókkal tervezik bővíteni, amelyek üzleti kapcsolatban állnak a nagy országos távközlési szolgáltatókkal is.
Utóbbiak közül ilyen rendszerben mindenekelőtt a Magyar Villamos Művek nemrégiben alakult távközlési szolgáltató leányvállalata, a kormányzati gerinchálót birtokló MVM Net Zrt. működik. A Raisecom számára az első teljes üzleti év Magyarországon nagyjából 200 ezer dolláros piacot jelentett, de a disztributor cég a jövőben ennek a többszörösével számol. Ennek a kiszolgálására a Sinus-Networks a jövőben viszonteladókat is szeretne bevonni, elsősorban olyan cégek jelentkezésével számol, amelyek kialakult és minél jobb kapcsolatokkal rendelkeznek az adott helyi városi szolgáltatókkal illetve az önkormányzattal.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak