A Build konferencia nyitó elődásán a MS mindent megmutatott, hogy mire készül a jövőben.

A Microsoft tegnap elkezdődött fejlesztői konferenciája az esemény, ahol a vállalat rendszerint bemutatja, milyen irányba tartanak a fejlesztések, éppen milyen állapotban van a Windows, és mire számíthatunk mobilos fronton. Az idei Build nyitóelőadása természetesen a Windows 10-ről, annak legújabb előzetes verziójáról, de legfőképp a mobilos platform újdonságairól szólt.

Helló, iOS, helló, Android!

Az egyik legnagyobb meglepetést az okozta, hogy a Microsoft megnyitotta a Windows-t a konkurens platformokra írt alkalmazások előtt. A fejlesztők a jövőben lehetőséget kapnak arra, hogy az eredetileg iOS-re, vagy Androidra írt applikációikat átfordíthassák a Visual Studio segítségével Windows 10-re. Ehhez implementálják számukra a Java, C++, illetve Objective C programkódokat, vagyis nincs akadálya annak, hogy egy kis munkával a más oprendszerekre írt alkalmazások megjelenjenek a Windows felületein, illetve a szoftverboltban.

A Microsoft szakemberei azért azt is egyértelművé tették, hogy itt nem pár gomb megnyomásával történő portolásról van szó, hiszen a cél az, hogy az addig használt API-kat teljes mértékben kiiktassák és azokat újakkal helyettesítsék. A cél ugyanis az, hogy az androidos, vagy iOS-ra írt applikációkat az új környezetben már a Microsoft szolgáltatásaihoz kössék, azaz az összes szálat elvágják, aminek a Google, vagy az Apple ökoszisztémájához volt köze.

A szándék érthető, logikus, a kérdés csak az, hogy a fejlesztők miért lennének ezúttal jobban motiválva arra, hogy egy addig sem különösebben elterjedt platformra dolgozzanak, még akkor is, ha az eszközök és a módszer kidolgozva várja őket. A lehetőség mindenesetre a fejlesztő stúdiók előtt nyitva áll és a MS infói szerint a Candy Crush Saga-ról is ismert King már dolgozik azon, hogy a felettébb addiktív játékai minél nagyobb számban megjelenjenek Windows-on is.

Folyton folyvást

A Build első fejezete bepillantást engedett abba is, hogy a Microsoft miként képzeli el a Windows sokat hangoztatott univerzalitását. A Continuum néven futó képességet a terület felelőse, Joe Belfiore demózta, aki elmondta, hogy az oprendszerek különböző készülékek között könnyű átjárhatóságával többen is kísérleteznek, de a többiek még messze vannak a tökéletes megoldástól.

A Windows 10 a közös kódkészlet miatt képes lesz azonban arra, hogy egy windowsos mobilt egy munkakörnyezethez (monitor, egér, billentyűzet, egyéb perifériák) csatlakoztatva egy valódi munkaállomássá alakítson át. Vagyis a rendszer megoldja azt hogy egyetlen mobillal, PC nélkül az azon futó alkalmazásokat, szoftvereket egy nagyobb kijelzőn, a funkcionalitás megtartásával futtassa.

A demók, illetve a cikkben mellékelt videó tanúsága szerint a mobilon (vagy a felhőben) tárolt Office dokumentum, az Outlook, vagy a böngésző úgy kezelhető egy nagyobb megjelenítőn, hogy ott az alkalmazás automatikusan igazodik az új méretekhez, felbontáshoz. Belfiore arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövőben a két kijelző egymástól független kezelése is lehetséges lesz (ehhez a Qualcommal közösen fejlesztett chipre lesz szükség): ha egy mobilról elindított Excel fájlon dolgozunk és a mobilra befut egy hívás, akkor azt anélkül fogadhatjuk, hogy a monitoron folyó munkát meg kellene szakítanunk.

Living on the Edge

A fentieken kívül egy sor területen mutatta be a Microsoft, hogy mire képesek a Windows univerzális alkalmazásai. Ezek közt az egyik leglátványosabb bemutatót a HoloLens kapta, ami most újabb funkciókat és lehetőségeket villantott fel. A kiterjesztett valóság eszköztárát használó technológia otthoni környezetben, a felhasználó elé vetített, majd oda rögzített felületekkel, speciális appokkal mutatta be, hogy milyen lehet a jövő, ami már nincs is annyira messze.

A Build elindulásával egy időben kijött a Windows 10 legfrissebb előzetes verziója, amiben több új funkciót, a kezelőfelületet érintő, a multitaskinggal, illetve Cortanával összefüggő frissítéseket ad azoknak, akik részt vesznek a cég Insider programjában. Végül a MS lerántotta a leplet az Internet Explorer utódjáról, és kiderült, hogy az eddig Project Spartan néven futó, új generációs böngésző hivatalos neve Microsoft Edge lett.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.