Irdatlan pénzek áramlanak a startupokhoz, mert Európában és Amerikában is elképesztő összegeket költenek a kockázati tőkebefektetési alapok. Többen ismét .com lufi kialakulásától félnek.

A Dow Jones VentureSource szerint mind Európában, mind Amerikában nagyon sok pénzt költöttek a kockázati befektetők az induló cégekben. Persze az európaiak ez év második negyedévében elköltött 2,1 milliárd eurója (kb, 2,8 milliárd USD) össze sem vethető azzal, amit a tengerentúli befektetők kockáztattak: ott több mint 13,8 milliárd dollárt fektettek be a VC-k (venture capital).

Ez ráadásul egy olyan időszakban történik, amikor szinte mindennek az ára emelkedik a piacon a kötvényektől a nyersanyagokig.

Az amerikai VC-k is erőteljesen megjelentek az európai piacokon. Elsősorban olyan cégek iránt érdeklődnek, melyek piaci értéke közelíti vagy akár meg is haladja a milliárd dolláros nagyságrendet. Ilyen például az online marketingmegoldásokat kínáló francia Criteo, melyet tavaly ősszel vittek tőzsdére, az alig 90 fős finn játékfejlesztő Supercell vagy az angol-svéd illetőségű King Digital Entertainment, amely szintén játékokat fejleszt elsősorban mobilra és a Facebookra.

Ebből nem lesz lufi

A megkérdezett befektetési szakértők azt állították a Wall Street Journalnek, hogy itt közel sem fenyeget olyan veszély, mint az ezredfordulón, amikor szintén óriási pénzbőség volt a piacon, és a cégek némileg meggondolatlanul szórták forrásaikat soha meg nem térülő beruházásokra. Most sokkal megfontoltabbak a VC-k, állítja egy szakértő, figyelnek a megcélzott cégek érettségére és a profitkilátásokra.

A befektetők termékenynek látják a piacot, ahol a technológia nem önmagában áll, hanem üzleti modell is társul hozzá. Most elsősorban az online szolgáltatásokat nyújtó cégek mennek, például az online kereskedelmi cégek, a car-shering (például a különböző „telekocsi” lehetőségek) szolgáltatások vagy a zene- és filmmegosztók.

Érdekes, hogy bár érezhető az ukrán válság negatív hatása, a befektetőket alapvetően nem riasztja vissza attól, hogy kockáztassanak az orosz piacon. Az egyik legnagyobb orosz online kereskedelmi csoport, az Ozon áprilisban 150 millió dollárt kapott.

De hát sok a pénz, és a befektetők között nagy a verseny, aminek az is egy áldásos következménye – legalábbis a befektetési lehetőségeket kínáló cégeknek –, hogy egyre drágábban lehet részesedéshez jutni.

A Dow Jones VentureSource kimutatása szerint egyébként a tavalyi második negyedévhez képest csökkent az ügyletek száma, viszont emelkedett az egyes üzletek értéke. 2013-ban 406 nagyobb üzletet kötöttek a második negyedévben, átlagosan 1,5 millió euró értékben. Idén csupán 365 üzletet ütöttek nyélbe, de az átlagos érték 2,2 millió euró volt.

A befektetési aktivitás az Egyesült Királyságban volt a legnagyobb. A dobogóra még Franciaország és Németország jutott fel.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.