Bár a cloud térnyerésével elvben együtt jár a szerveroldali tárolókapacitás növelése, és a nemzetközi trendek is stabil növekedést mutatnak, Magyarországon még mindig várat magára a kasszarobbantás.
Az IDC legfrissebb tárolópiaci jelentése szerint a vállalatok és szolgáltatók ráhajtottak a második félévben, és többet költöttek adattárolásra. Ezen a téren már nincs jele a válságnak, ráadásul az új technológiák kiszolgálására leginkább ezt a területet kell fejleszteni.

Ahol a felhők laknak A tárolóeszközök piacának erősödése leginkább a cloud megoldások egyre nagyobb térnyerésének köszönhető az IDC elemzője, Liz Conner szerint. A "nagy adat" korszakában, amikor az információk, szolgáltatások, adatok és akár a virtualizált hardverek is a felhőben futnak és tárolódnak, az adatközpontok, cloud szolgáltatók kénytelenek folyamatosan bővíteni és modernizálni tárkapacitásukat.


A lemezes adattároló rendszerek forgalma 10 százalékkal nőtt 2010 második negyedévéhez képest, közel 7,5 milliárd dollárra. AZ IDC ebbe a kategóriába sorol minden olyan tárolórendszert, amely három vagy több merevlemezből áll, függetlenül attól, hogy külső egységként vagy egy szerveren belül működik. A kategórián belül a külső lemezes megoldások 12,2 százalékos növekedéssel 5,6 milliárd dolláros bevételt hoztak.

Az eredmény azért is fontos, mert a tavalyi második negyedév is kifejezetten erősnek számított ebben a szegmensben: ez volt az első olyan időszak, amikor a 2008-2009-es recesszió után a vállalatok újra elkezdtek költeni az adattárolás fejlesztésére. Az idei második negyedév egyébként a tárolókapacitás terén még nagyobb fejlődést hozott, demonstrálva az azonos összegért átlagosan elérhető nagyobb tárterület elméletét. A most vizsgált időszakban 5353 petabájtnyi kapacitású lemezes adattároló rendszert értékesítettek, ami 46,7 százalékkal múlta felül a tavalyi második negyedév összkapacitását.

Most jó lenni tárolónak Az eladások gyakorlatilag minden részszegmensben nőttek, így a NAS-ok (hálózati adattárolók) és SAN-ok (dedikált tárolóhálózatok) terén is erősödtek az eredmények.  Az IDC szerint az EMC magabiztosan vezet ebben a mezőnyben 31,9 százalékos piaci részesedéssel, a második helyezett NetApp 15 százalékot szelt ki a tárolópiaci tortából.

Ahhoz azonban, hogy a piaci szereplők helyzetét pontosan meg lehessen ítélni, egy kicsit több idő kell majd, hiszen szinte mindenki valamilyen fúzióval, akvizícióval erősített: az EMC az Isilont, a NetApp az LSI Logicot, a HP hosszas csatározás után a 3PAR-t, egykori ellenfele, a Dell pedig a Compellentet vásárolta fel.

Hatékonyabb adattárolók SSD alapokon
Évente 3 terabájtnyi adatot gyártunk fejenként
SuperNAP: a világ legnagyobb adatközpontjában jártunk

A magyar arányok mások A hazai viszonyok sok más informatikai szegmenshez hasonlóan itt is eltérnek a nemzetközi trendektől. Az IDC Magyarország elemzője, Szécsi Gábor szerint a harmatosabb magyar eredményekben többek között az játszik szerepet, hogy hatalmasat estek a tárolók kapacitáshoz mért árai. 2010 második negyedévében még 1,78 dollárt számolhattunk gigabájtonként, míg idén tavasszal már csupán 1,19 dollárba került egy gigabájt.

A vizsgált időszakban a tárolóeszközök teljes forgalma 1,195 milliárd forintot ért el: az egy évvel korábbi 1,093 milliárdhoz képest még a tíz százalékos emelkedést sem sikerült összehozni. Ugyanez a kapacitást vizsgálva 5835 terabájtnyi tárhely értékesítését jelenti az előző 5337 terabájtos tavaszi eredményéhez képest.

Szécsi Gábor szerint Magyarországon még mindig a szervereladások húzzák magukkal az adattárolók forgalmát is, viszont az idei év tapasztalatai szerint leginkább az olcsó szerverek fogynak, amelyekkel kis tárolókapacitás jár együtt. Az adatközpontok fejlesztése viszont szinte egyáltalán nincs napirenden a vásárlók részéről. A felhő alapú megoldások itthon nem terjednek annyira gyorsan, hogy a szolgáltatóknak nagy arányban kelljen növelniük tárolókapacitásukat, így ezen a téren egyelőre válasz nélkül marad az adatközponti technológiákat népszerűsítő gyártói nyomás.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.