Egyre több, automatizált folyamatok által működtetett eszköz csatlakozik az internetre, és noha a folyamat elején járunk, hatását máris mindannyian érezzük.

A dolgok internete (Internet of Things – IoT) és ezen belül a gépek közötti kommunikáció (machine-to-machine – m2m) piaca dinamikus ütemben bővül. A folyamatos kapcsolat igénye ugyanis nem csak emberi irányból érkezik; egyre több eszköz támaszkodik egymásra, információáramlás pedig minden olyan gép között létrejöhet, amely a megfelelő technológiával (érzékelőkkel, chipekkel) van ellátva ahhoz, hogy társaival összekapcsolható legyen.

A Gartner tavalyi becslése szerint az idei év végére már 4,9 milliárd csatlakozott eszköz lesz használatban, 2020-ra pedig egy nagyságrenddel nőni fog számuk: a piackutató szerint 25 milliárd (!) "dolog" kommunikál majd egymással. Ennek legnagyobb részét a konzumer piac igényeit kielégítő eszközök adják majd (több mint 13 milliárd példánnyal), a második helyre az általános üzleti célú felhasználásra szánt "dolgok" kerülnek 5,1 milliárd működő eszközzel. Az autóipar áll a dobogó alsó fokára (3,5 milliárdos darabszámmal), a negyedik helyen pedig a vertikális üzleti igényeket kiszolgáló megoldások jutnak, közel 3,2 milliárd eszközzel.

Mindez azt is jelenti, hogy az IoT robbanásszerű fejlődése jelentős hatást gyakorol a vállalati folyamatokra (is). A piackutató jóslata szerint az idei év végére globálisan már megközelíti a 70 milliárd dollárt a trenddel kapcsolatos költések összege, az évtized végére pedig már 263 milliárd dolláros lesz a piac. És noha a konzumer szegmens hajtja számszerűleg a fejlődést, a bevételek java a vállalati igényeket kiszolgáló megoldásokból fog érkezni.

Kényes egyensúly

Évtizedek óta köztünk vannak a csatlakoztatott eszközök, gondoljuk a pénzkiadó ATM-ekre vagy a reptéri check-in gépekre. Az elmúlt években egyre intelligensebbé váltak ezek az eszközök, ráadásul mindinkább hálózatba szervezésük felé fordult fejlődésük.

A trend kapcsán a CIO-k legnagyobb feladata nem is egy termék vagy szolgáltatás digitalizálása, „IoT-képessé” tétele lesz, hanem a kapcsolódó üzleti modellek és értékteremtés kialakítása. Meg kell találniuk azt az egyensúlyt, ami a csatlakozott eszközök adatgyűjtő és –elemző képességeinek előnyei felé billentik a mérleget, az így szerzett adatok elvesztésével vagy rosszindulatú felhasználásával szemben.

A biztonság kérdése annyira fontossá válik, hogy – a Gartner becslése szerint – 2017-re a fejlett világ gazdálkodó szervezeteinek valamivel több mint 20 százaléka már rendelkezni fog IoT eszközöket és szolgáltatásokat használó üzleti kezdeményezéseket védő biztonsági megoldásokkal.

Adatelemzés

Alapvető kérdés tehát, hogy mi történik a gépek által begyűjtött adatokkal, hogyan történik elemzésük, és ki férhet hozzájuk. Ennek megértéséhez fel kell ismerni, hogy az IoT és a big data tulajdonképpen ugyanannak az érmének a két oldala. A vállalatoknak megfelelő analitikus platformokat, infrastruktúrákat kell létrehozniuk a hatalmas mennyiségű adat elemzéséhez, fejben tartva, hogy az IoT által generált adatok jelentős része egyáltalán nem fontos a végső kép szempontjából.

Az IoT és a big data a Gartner hype cycle görbéjén

Egy "hétköznapi" big data elemzés során a feldolgozandó információ többnyire nem adatfolyam formájában kerül terítékre, ezzel szemben az IoT folyamatosan ontja az adatokat. A statikus és a dinamikusan változó információ kezelése eltérő módszereket igényel, a dolgok internete által generált adathalmaz elemzését ennek figyelembevételével kell megoldani.

Hazai helyzet

A gépek közötti kommunikáció támogatása mögé számos IT-vállalat és szolgáltatócég beállt már – csak néhány ezek közül: IBM, AT&T, Cisco Systems –, ennek köszönhetően olyan kezdeményezések segítik elő terjedését, mint a Telekom által létrehozott, helyi szinten sikeres m2m megoldások európai piaci bevezetését szolgáló European M2M Partner Program. Nem véletlen a távközlési cégek érdeklődése e piac iránt: az üzlet egyre inkább az adatkommunikáció irányába mozdul el a hangalapú kommunikációról. A telekommunikációs cégek kezében pedig ott van a legfontosabb eszköz: maga a hálózat.

E téren hazánkban is aktívak a hazai telekommunikációs szolgáltató cégek. A Magyar Telekom és a T-Systems például a telemetria, az egészségügy, a közlekedés, a tranzakciós terminál, a vagyonvédelem és a vállalati folyamatmenedzsment területén kínál m2m megoldásokat, de más szolgáltatók kínálatában is találunk m2m megoldásokat.

Az olyan, ismertebb lehetőségeken túl, mint az online pénztárgépek – ennek m2m vonatkozásai a októberi CIO Budapest konferencián is terítékre kerültek – vagy a flottakövetés, az M2M által az ipar gyakorlatilag minden szegmense hatékonyabbá tehető. Ipari IoT megoldásokkal akár egész gyártósorok üzemeltethetők távolról, melyek legkisebb alkatrészei is jelzik, ha bármilyen eltérés történt, ezáltal a váratlan leállások száma csökkenthető, illetve a karbantartás is előre tervezhetővé válik.

Előnyeinek ismeretében nem meglepő, hogy az IoT terjedőben van Magyarországon is. A trend komoly hatást gyakorol mindannyiunk életére, legyen szó akár otthonainkról, akár munkahelyeinkről. Cikksorozatunk következő részében részletesen megvizsgáljuk, milyen hatásokkal jár mindez.

Cloud & big data

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.