Az italgyártó a palack nyakába épített NFC chippel garantálja a konyak valódiságát.

Ahogy a dolgok internete és a technológia áthatja az életünket, úgy jelennek meg high-tech megoldások olyan területeken, ahol eddig elképzelhetetlennek tűnt. A Remy Martin az italgyártó cégek közül elsőként dob piacra olyan konyakos üvegeket, amelyek NFC chipekkel biztosítják a vásárlót arról, hogy az üvegben tényleg az van, ami.

NFC-s védelem konyakoknak

A konyak egy eredetvédelem alá eső borpárlat, aminek az elkészítésére és a felhasználható alapanyagokra vonatkozóan is szigorú szabályok vonatkoznak. A fehér borok kétszeri lepárlásából készült italt legalább két éven át tölgyfa hordóban kell érlelni, de annál nemesebb ás drágább egy konyak, minél tovább tart az érlelés. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy a vásárlóhoz eljutó palack valóban azt tartalmazza-e, amit a címke állít és az is fontos kérdés, hogy az üveget palackozás után kinyitották-e vagy sem.

A Remy Martin minderre a Selinkoval partnerségben kínál megoldást úgy, hogy az üvegeket NFC alapú azonosítással látja el. A chipet a gyártás során a kupak alatt helyezik el, hogy könnyen ki lehessen olvasni annak tartalmát, illetve a közvetlen fizikai visszajelzés is lehetséges legyen a kupakkal kapcsolatban. A folyamathoz egy okostelefonra, illetve az azon futó Remy Martin appra van szükség. A telefont a kupakhoz érintve az NFC információval szolgál arról, hogy az üveget kinyitották-e már, vagy sem.

Az eljárás lényege, hogy az NFC érzékeli a kupakot védő zárócsík épségét, vagyis ha azt elszakítják, azzal egy áramkör is megszakad, így onnantól már ezt az információt tárolja az NFC. Amennyiben nem történt ilyesmi, akkor az alkalmazás azt a visszajelzést adja a vásárlónak, hogy a kupak ép, azt a palackozás óta senki sem nyitotta ki.

A cég azt ígéri, hogy a megoldás azokkal a biztonsági tanúsítványokkal rendelkezik, amelyekkel a bankkártyák és az új útlevelek, így 100 százalékos biztonságot nyújt a hamisítókkal szemben. A 100%-os megbízhatóság beígérése igen nagy kockázatot jelent, de a Rany Martin ezek szerint teljes mértékben megbízik a technológiai beszállítóval, az IoT specialista Selinkoban. Az első, Connected Bottle elnevezésű italok ősszel jelennek meg a piacon Kínában, és a biztonsági megoldáson kívül egyéb, a márkát erősítő promóciókat is beépítenek az appba.

Hazai megoldás is létezik

Az egyedi termékazonosításon egy hazai cég is dolgozik, amely ebben az évben lett kész a saját technológiájával. A VasBeta Kft által kifejlesztett speciális azonosító központi eleme egy speciális eljárással kiképzett titán lapocska alkotja, ami mellé egy QR kód is kerül, ami magukat a szükséges adatokat tartalmazza. A biztonságot itt egyrészt az garantálja, hogy a titán lap mintázata nem reprodukálható, másrészt a kulcsfontosságú információk (markerből képzett kód, elektronikus aláírás) titkosításához az RSA 2048 bites algoritmusát használják.

Piaci hírek

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.