A Philips kínai gyárában egyelőre több száz kétkezi munkás szereli össze az elektronikai eszközöket. A gyártó hollandiai üzemében ugyanezt a munkát 128 robotkar végzi, amelyekkel akár egy iPhone-t is össze lehet szerelni.
A robotika sok területen elfoglalhatja a hagyományos gyártóterületeket, és átalakíthatja az olyan nagy cégek gyártási struktúráját is, mint például az Apple, amelynek termékeit Távol-Keleten alacsony képzettségű munkavállalók szerelik össze. Számos szakértő szerint a Philips holland üzemében alkalmazott gyártási technológia előbb-utóbb teret nyerhet az Apple-nél is. Miközben a Foxconn – amely többek között az iPhone-okat is gyártja – egyre-másra építi új üzemeit, és vesz fel ezerszámra újabb munkavállalókat, a Philips azt tervezi, hogy néhány éven belül több mint egymillió robotot állít a kínai gyártósorai mellé.



Bár a Foxconn egyelőre nem ebbe az irányba halad, a cég elnöke, Terry Gou nyilatkozataiban támogatta a robotok növekvő használatát, amivel ezzel nyilvánvalóan csökkenthetők a gyártásban fellépő esetleges fennakadások, például a munkabeszüntetések negatív hatásai. (Legutóbb a Foxconn-nál például a hónap elején voltak jelentősebb munkabeszüntetések, melyek miatt több gyártósor is leállt.)

A robotika alaptörvényei A működési költségek kényszerű csökkentése és a robotika előretörése persze nem csak technikai kérdés: közgazdasági és társadalmi hatásai egyelőre nehezen megjósolhatók, hiszen számolni kell rengeteg munkahely megszűnésével. A cégek számára persze a gazdaságosság az elsődleges szempont. „Hogy mikor veszi át a láncfűrész a bivalyerejű favágók helyét? A termelési árat tekintve mindig létezik egy kritikus pont, és mi most nagyon közel vagyunk ehhez” – idézi az MTI-cikk Mike Dennisont, a Flextronics vezetőjét.

A robotokkal történő automatizálás nemcsak a gyártásban figyelhető meg, vannak már példák raktározási és kereskedelmi és orvosi területeken is.

Mi lesz a dolgozókkal? Sokan azzal érvelnek a robotika mellett, hogy bár egyes fizikai dolgozói munkahelyek megszűnnek, azok helyett a hatékonyabb gyártás révén kvalifikáltabb munkaerő iránt megugrik a kereslet, mert a robotokkal dolgozó összeszerelő sorokhoz is kell tervezés, szakértő kell a működtetéshez, a szervizeléshez és így tovább. És persze a robotikával foglalkozó cégek is teremtenek munkahelyeket – bár nyilvánvalóan közel sem tudnak felszívni annyi embert, ahány az általuk piacra dobott robotok következtében elveszíti állását.

7 milliárd eurót
költött az EU hét év alatt a robotika kutatásának támogatására.
Egyelőre fontosabb az üzlet
Mindazonáltal a robotika gazdasági szempontból stratégiai fontosságúvá kezd válni. A 2007-2013-as időszakra a kutatási keretprogramra betervezett 53 milliárd euróból 7 milliárdot szántak a robotikára. Idén szeptember 18-án az Európai Bizottság ezt megfejelte azzal, hogy kialakított egy olyan olyan köz- és magánszféra közötti partnerséget (PPP), amelynek célja, hogy hozzásegítse „az európai vállalatokat ahhoz, hogy nagyobb szelethez jussanak a robotika éves szinten 15,5 milliárd EUR-ra becsült globális piacából”. Ugyanakkor a Philips vezérigazgatója, Frans van Houten úgy látja, hogy hamarosan a kínaiak is elmozdulnak ebbe az irányba, azaz robotokat fognak gyártani és alkalmazni.
 
Egy biztos: ma már a robotika informatika háttere – többek között a vezérlő szoftverek és a képfeldolgozási rendszerek kifinomultsága – ma már olyan szintre ért, a költségeket is figyelembe véve, hogy átlagos körülmények között is használható, viszonylag olcsón összerakható rendszerek lehet felépíteni. Jól jelzi a háttér „hétköznapivá” válását a Microsoft Kinectjének mozgásérzékelő technológiája.

A készülékgyártás idetelepítéséről is tárgyal a Huawei
Fejlett virtuális termékszimulátor a Fujitsutól

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.