Lítiumból és oxigénből álló nanométeres részecskék képezik az akkumulátor katódját, melyet a struktúrát stabilan tartó szivacsszerű kobaltoxid rácsba ágyaznak be. Már csak másfél évet kell várni rá.

Az akkumulátortechnológia fejlődése bizonyos tekintetben megegyezik a rákgyógyszerek fejlesztésével. Övezi egyfajta csodavárás, és – kis túlzással – minden hétre jut egy újabb elképzelés, hogyan is lehetne megoldani az emberiség egyre növekvő energiatárolási igényét. Igyekszünk a lényegesebbekről mi is beszámolni, így írtunk már arról, hogy mozgással töltődik az új akkumulátor, beszámoltunk a tojás sárgájája és fehérje struktúrára épülő technológiáról, a szilárdtest-alapú fejlesztésről és az organikus redox-flow akkuról.

Írtunk a Microsoft intelligens akkumulátoráról, de az üzemanyagcellára épülő mobilos akkumulátorról is, ami egyetlen töltéssel 7 napig életben tartja a készüléket. Sőt, még egy olyan technológiát is megismertettünk olvasóinkkal, amely bizonyos helyzetben akkumulátormentes működést biztosíthat.

Itt az újabb csodaakku

Ezúttal a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói álltak elő figyelemre méltó elképzeléssel. Lítium-oxigén alapú energiatároló eszközük ugyanazt a könnyű kialakítást nyújtja, mint a lítium-levegő alapú akkumulátorok, utóbbiak hátrányai nélkül. Többen már most a jövő járműinek telepeit látják bennük, hiszen pehelykönnyű mivoltuk miatt nem növelik meg akkora mértékben egy-egy elektromos autó tömegét, mint napjaink megoldásai.

Az eddigi fejlesztések azonban két komoly hátránnyal küzdöttek. Egyrészt nagy energiaveszteséggel kellett számolni esetükben: nagyjából a beviteli energia 30 százaléka hő formájában távozott – azaz nem hasznosult. Emellett gyorsan el is öregedtek, vagyis élettartamuk érezhetően alacsonyabb volt annál, mint amit az átlagember még tolerál.

Az MIT tudósai szerint mindezekre választ ad saját fejlesztésük. Az új technológia az úgynevezett nanolit katód akkumulátorokon alapszik. A jelenlegi lítium-oxigén akkuk levegővel zajló kémiai reakcióra alapulnak, ezzel szemben az újdonság anélkül teszi lehetővé az újratöltést, hogy az oxigént gázhalmazállapotúvá engedné válni. Tulajdonképpen három redox állapota között váltakozik; kötött formában három különböző szilárd vegyületet képez – Li2O, Li2O2 és LiO2 –, melyek együttes keverékét használják.

"Ezzel ötödére csökkenthető a töltési feszültség vesztesége, 1,2 voltról 0,24 voltra, így csupán az elektromos energia 8 százaléka alakul át hővé" – írta Ju Li, az MIT és a Battelle Energy Alliance professzora, aki a MIT, az Argonne National Laboratory és a Pekingi Egyetem hat kutatójával együtt jegyzi a fejlesztést.

Mindez azt jelenti, hogy nem csak gyorsabbá válhat a töltés és hatékonyabbá az akkumulátor, de csökken a hőveszteség is. Emellett a telep védett a túltöltéssel szemben, vagyis valószínűtlen, hogy felrobban. Ezt úgy vizsgálták, hogy 15 napon keresztül, összesen százszor túltöltötték a tesztpéldányt, de semmilyen sérülést nem tapasztaltak.

Mikorra lesz kész?

Még egy fontos előnye van annak, hogy a katód összes aktív anyaga szilárd halmazállapotú. Ez nem csupán nagy energiasűrűséget biztosít, de egyben kompatibilitást is a jelenleg létező akkumulátorgyártó infrastruktúrával. Vagyis a sikeres tesztek után nem okozna különösebb nehézséget a tömeggyártás beindítása.

A nagy kérdés már csak az, hogy mikor élvezhetjük az új akkumulátor előnyeit. A kutatócsapat jelenleg azon dolgozik, hogy egy működő prototípust állítson elő, állításuk szerint a gyártók számára a következő másfél év során válik elérhetővé a technológia.

Mobilitás

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.